Laminacja tkanin w branży meblarskiej

Pomorski Hub Innowacji Cyfrowych ze wsparciem dla przedsiębiorców
30 czerwca 2022
Czy wiesz jak znaleźć konsultanta IT, który spełni wymagania?
27 lipca 2022

Laminacja tkanin to niezwykle innowacyjne i praktyczne rozwiązanie, które wzbogaca materiał o dodatkowe funkcje. Swoje zastosowanie znajduje w wielu branżach, w których pracuje się z tkaninami, od odzieżowej po motoryzacyjną. Ale czy wiecie, że laminowane materiały wykorzystuje się także w meblarstwie? Owszem, to świetny sposób na udoskonalenie swoich wyrobów, które dzięki laminacji będą mogły posłużyć nam latami. O tym czym jest laminacja oraz w jaki sposób można ją użyć w przemyśle meblowym, opowiemy poniżej.

Co to jest laminacja i na czym polega?

            Laminacja tkanin polega na pokryciu jednej warstwy materiału drugą, dzięki czemu materiał zyskuje dodatkowe funkcje wizualne i techniczne. Z pomocą specjalistycznego sprzętu istnieje możliwość scalenia poszczególnych warstw w całość, przy jednoczesnym zachowaniu funkcji tkanin, a nawet ulepszając je. Aktualnie na rynku można spotkać dwie najbardziej popularne metody laminacji tkanin i są to:

  • metoda płomieniowa- wykorzystująca piankę poliuretanową, która działa na zasadzie kleju i podczas procesu laminacji, pod wpływem wysokiej temperatury topi się, scalając poszczególne warstwy materiału.
  • metoda klejowa, czyli HOT MELT- polegająca na nanoszeniu odpowiedniej ilości termotopliwego kleju na materiał, po wcześniejszym jego roztopieniu, a następnie złączenie go z drugą warstwą w całość. Jest to mniej inwazyjna metoda, dzięki której materiał nie jest narażony na działanie wysokich temperatur, co w niektórych przypadkach mogłoby mieć wpływ na jego odkształcenie lub uszkodzenia.

Jakie materiały warto laminować?

            Proces laminacji w branży meblarskiej może być wykorzystywany do wszelkich tworzyw, które wykorzystuje się przy tapicerowaniu mebli. Bez problemu będzie można zalaminować skórę lub tworzywo skóropodobne, tkaniny pluszowe (tj. aksamit, welur, velvet), plecionki oraz tkaniny żakardowe.

Co zyskujemy dzięki laminowaniu tkanin?

            Tkaniny laminowane to lepsza, wzmocniona i wzbogacona wersja tych samych materiałów w standardowym wydaniu. Podczas tworzenia laminatu można nadać tkaninie nowe funkcje, w zależności od potrzeb. Zazwyczaj meble tworzone są po to, żeby mogły posłużyć latami, w tym celu producent laminatu może stworzyć dodatkowo wzmocniony materiał, odporny na zabrudzenia, przedwczesne zużywanie się tkaniny, dzięki którym tapicerowane kanapy, fotele czy krzesła z pewnością posłużą przez długi czas.