Chcesz założyć firmę? Sprawdź, jakie opłaty się z tym wiążą!

Czym jest PR kryzysowy i dlaczego firmy go potrzebują?
2 sierpnia 2021
Jak poprawić jakość obsługi klientów w e-commerce?
18 października 2021

Założenie firmy to proces, który nie nastręcza zbyt wielu trudności. Dla sporej grupy początkujących przedsiębiorców problemy zaczynają się jednak niewiele później – gdy trzeba “nauczyć się” wszystkich podatków, opłat, a także wystawiania faktur i prawidłowego ich rozliczania. Dziś wyjaśnimy, jakie opłaty wiążą się z prowadzeniem firmy nierozerwalnie, a które są jedynie opcjonalne (choć czasem mogą się okazać opłacalne).

Podatek dochodowy

To pierwsza rzecz, która kojarzy się z obowiązkami osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Każda działalność obłożona jest obowiązkiem odprowadzania podatku od dochodów – to ważne szczególnie dla osób młodych, przed 26. rokiem życia, które rozważają otwarcie firmy: chociaż nie zapłaciłyby ani złotówki podatku dochodowego na etacie czy umowie zlecenie, przychody z działalności i tak będą dla nich opodatkowane. 

Stawki podatku dochodowego są różne i zależą przede wszystkim od wybranej formy opodatkowania.

Na zasadach ogólnych przedsiębiorca zapłaci państwu 17% od uzyskanych dochodów. Jeżeli jednak przekroczy II próg podatkowy (czyli zarobi więcej niż 28 528 zł w skali roku), od nadwyżki odprowadzi aż 32-procentowy podatek PIT.

Dla tych, którzy regularnie plasują się powyżej II progu podatkowego, rozwiązaniem jest podatek liniowy, który wynosi zawsze 19%, niezależnie od tego, ile zarobimy.

Dwie kolejne opcje to ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz karta podatkowa

Jeżeli zdecydujemy się na ryczałt ewidencjonowany, będziemy płacić podatek w jednej z określonych stawek – 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 12,5%, 15% lub 17%. Nie wystarczy oczywiście wybrać tej najkorzystniejszej – stawka ryczałtu zależy od rodzaju prowadzonej działalności. W tej wersji nie zmniejszymy jednak stawki podatku, ponieważ nie będziemy mogli w kosztach prowadzenia działalności ująć towarów i usług zakupionych “na firmę”.

Karta podatkowa to z kolei najprostsza forma opodatkowania przedsiębiorców, ponieważ raz do roku zostaje ustalona kwota podatku – osoba prowadząca działalność gospodarczą musi odprowadzać do właściwego urzędu skarbowego tę samą kwotę przez 12 miesięcy. 

Podatek VAT

Choć podatek od towarów i usług nie jest obowiązkową daniną dla przedsiębiorców, wielu z nich decyduje się na jej odprowadzanie. Dlaczego? Zostanie tzw. “VAT-owcem” pozwala na popularne wrzucanie w koszty części wydatków firmowych. Potrzebne sprzęty, materiały, towary, umeblowanie biura, a nawet rachunki za prąd płacone w siedzibie firmy – to wszystko możemy uwzględnić w kosztach przedsiębiorstwa, a tym samym kupować bez VAT-u i zmniejszać kwotę opodatkowania.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że VAT-owcy mogą wystawiać faktury VAT, co jest mile widziane przez klientów biznesowych (którzy taką fakturę sami mogą dodać do kosztów uzyskania przychodu).

Składki ZUS

Obowiązek odprowadzania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dotyczy każdego przedsiębiorcy, choć państwo przewidziało szereg ulg, zwłaszcza dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z własną firmą.

Jak wygląda sytuacja ze składkami ZUS?

  • świeżo upieczeni przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi na start, czyli półrocznego zerowego ZUS-u. W tym czasie odprowadzają jedynie składkę zdrowotną.
  • po upływie 6 miesięcy przedsiębiorcy przechodzą na mały ZUS – oznacza to, że będą opłacali składkę ZUS (razem ze zdrowotną) w wysokości 647,45 zł miesięcznie. I tak przez kolejne 24 miesiące!
  • Firma z 2,5-letnim stażem może jeszcze skorzystać z systemu mały ZUS+ – w tym wariancie wysokość składek ZUS-owskich zależy od osiąganych dochodów, przedsiębiorca zapłaci więc proporcjonalnie.
  • Po upływie wszelkich okresów ochronnych wysokość tzw. dużego ZUS-u to 1457,49 zł

Pamiętaj, że nawet jeżeli prowadzisz firmę już kilka lat i co miesiąc odprowadzasz niemal 1,5 tysiąca złotych w składkach na ZUS, możesz skorzystać z odroczenia płatności ZUS – pomoże to Twojej firmie stanąć na nogi w trudniejszym okresie.

Więcej na https://pragmago.pl/porada/odroczenie-platnosci-skladek-zus/