Wirtualna centrala telefoniczna – nowoczesne all in one, które daje więcej korzyści, niż myślisz!

Jak wspomóc dział sprzedaży w codziennych zadaniach?
19 lipca 2021
Czym jest PR kryzysowy i dlaczego firmy go potrzebują?
2 sierpnia 2021

Postęp technologiczny ułatwia nam życie na każdym kroku. Choć może wydawać się, że mamy już wszystko, co potrzebne do tego, by bez problemu komunikować się z innymi, to jednak nowości na rynku udowadniają nam, że nowego i dobrego nigdy dość. Jednym z niezwykle praktycznych i zaskakujących pod wieloma względami rozwiązań jest wirtualna centrala telefoniczna. Czym jest i dlaczego warto ją mieć?  

Co to jest wirtualna centrala telefoniczna?  

Dynamicznie zmieniający się rynek i jego potrzeby wymagają znajdowania adekwatnych rozwiązań na bieżąco. Chcesz poprawić wydajność swoich pracowników, osiągać lepsze efekty i cieszyć się lepszymi opiniami klientów, a także łatwiej pozyskiwać nowych, którzy będą już tymi stałymi? W pierwszej kolejności musisz zadbać o jakość obsługi klienta. W dzisiejszych czasach zdalna, telefoniczna obsługa klienta jest na porządku dziennym.  

Natłok obowiązków, nieprzewidziane awarie sprzętu czy problem z łącznością to prosta droga do tego, by niestety otrzymać łatkę nierzetelnego przedsiębiorstwa. Dotyczy to przede wszystkim tych branż, w których telefoniczna czy mailowa obsługa klienta to główny profil działalności. 

Wirtualna centrala telefoniczna Systell to nowoczesne rozwiązanie, które w znacznym stopniu pomoże usprawnić funkcjonowanie firmy, a zwłaszcza działu zdalnej obsługi klienta. Wirtualna centrala telefoniczna to nowoczesna, zintegrowana platforma obsługująca: 

  • połączenia przychodzące i wychodzące; 
  • e–mail; 
  • pocztę głosową; 
  • faks; 
  • chat, 

a przy tym z powodzeniem sprawdzi się jako narzędzie do tele – i wideokonferencji. Śmiało można więc powiedzieć, że to all in one: sprytne, nowoczesne i wydajne połączenie niemal wszystkich kanałów komunikacji! 

Co zmieni wirtualna centrala telefoniczna w Twojej firmie?  

Dzięki temu, że wirtualna centrala telefoniczna Systell działa w chmurze, dostęp do niej jest możliwy z każdego urządzenia mającego funkcję łączności z siecią. Ponieważ wirtualna centrala telefoniczna łączy funkcjonalność wielu urządzeń, może je po prostu zastąpić.  

Odpada więc koszt utrzymania samych sprzętów, jak i osprzętu niezbędnego do ich działania. Do tego, by prowadzić sprawną komunikację z klientami, potrzebujesz wyłącznie wirtualnej centrali telefonicznej i połączenia z siecią.  

Dzięki temu zyskujesz: 

  • swobodę – pracownicy mogą wykonywać swoje obowiązki z dowolnego miejsca; 
  • miejsce – koniec z tonami kabli, dziesiątkami gniazdek i wszechobecnym bałaganem; 
  • finanse – kiedy przeniesiesz wszystkie połączenia do sieci, możesz pozbyć się telefonów i faksów. To znaczna oszczędność! 

Korzystanie z wirtualnej centrali telefonicznej sprawdzi się w każdej firmie: dużej, średniej i małej. Dzięki temu, że wszystko masz w jednym miejscu, o wiele łatwiej zapanujesz nad wszystkimi sprawami. Pracownicy mający dostęp do nowoczesnych rozwiązań, które ułatwiają ich pracę, wykonują swoje obowiązki szybciej i przyjemniej. Skumulowanie tych wszystkich czynników sprawia, że firma zyskuje na każdym polu!