Zdjęcie dodane przez Leeloo Thefirst
Jaka jest wartość blockchaina?
Nie jest możliwe określenie jednoznacznej wartości całego blockchaina, ponieważ wartość zależy od licznych czynników, takich jak:
- Liczby użytkowników i transakcji na danej sieci blokchainowej,
- Akceptacji i zaufania społeczności do danej kryptowaluty i sieci blockchainowej,
- Aktualnej ceny danej kryptowaluty na rynku,
- Potencjału technologicznego danego blokchaina do rozwiązania różnych problemów i zastosowań w różnych branżach.
Wartość blockchaina może być oceniana z wielu perspektyw, zależnie od kontekstu i zastosowania. Poniżej przedstawione są trzy najczęściej wymieniane wartości:
1. Bezpieczeństwo danych - blockchain umożliwia przechowywanie informacji w sposób zdecentralizowany i kryptograficznie zabezpieczony, co chroni je przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją. W ten sposób blockchain zapewnia wiarygodność danych.
2. Efektywność procesów - blockchain umożliwia automatyzację procesów związanych z weryfikacją, autoryzacją i przesyłem informacji, co może poprawić efektywność i zmniejszyć koszty biznesowe.
3. Nowe możliwości biznesowe - blockchain umożliwia tworzenie nowych modeli biznesowych, takich jak decentralizowane rynki, smart kontrakty czy tokenizacja aktywów, co może przyczynić się do rozwoju innowacyjnych rozwiązań i przynieść korzyści dla różnych sektorów gospodarki.
Blockchain potwierdza tożsamość uczestników, zatwierdza transakcje i zapewnia, że wszyscy grają zgodnie z jego zasadami. Szeroka gama aktywów, którymi można handlować, oraz uczestnicy, którzy mogą w nich uczestniczyć — w tym maszyny — stwarzają ogromne możliwości handlowe.
Na przykład, gdy technologia będzie w pełni dojrzała i zintegrowana z technologiami uzupełniającymi, takimi jak AI i IOT, autonomiczni agenci działający w imieniu kierowcy mogliby negocjować stawki ubezpieczenia bezpośrednio z wieloma firmami ubezpieczeniowymi, korzystając z danych z czujników.
Co to jest blockchain?
Prawdziwy blockchain składa się z pięciu elementów: dystrybucji, szyfrowania, niezmienności, tokenizacji i decentralizacji.
Dystrybucja : uczestnicy Blockchain są fizycznie oddzieleni od siebie i są połączeni w sieci. Każdy uczestnik obsługujący pełny węzeł utrzymuje kompletną kopię księgi, która jest aktualizowana o nowe transakcje w miarę ich pojawiania się.
Szyfrowanie : Blockchain wykorzystuje technologie, takie jak klucze publiczne i prywatne, do bezpiecznego i półanonimowego zapisywania danych w blokach (uczestnicy mają pseudonimy). Uczestnicy mogą kontrolować swoją tożsamość i inne dane osobowe oraz udostępniać tylko to, czego potrzebują w ramach transakcji.
Niezmienność : Zakończone transakcje są podpisywane kryptograficznie, oznaczane czasem i sekwencyjnie dodawane do księgi. Zapisy nie mogą być uszkodzone lub w inny sposób zmienione, chyba że uczestnicy wyrażą na to zgodę.
Tokenizacja : Transakcje i inne interakcje w łańcuchu blokowym obejmują bezpieczną wymianę wartości. Wartość ma postać tokenów, ale może reprezentować wszystko, od aktywów finansowych, przez dane, po aktywa fizyczne. Tokeny pozwalają również uczestnikom kontrolować swoje dane osobowe, co jest podstawowym motorem uzasadnienia biznesowego łańcucha bloków.
Decentralizacja : zarówno informacje o sieci, jak i zasady działania sieci są utrzymywane przez węzły w sieci rozproszonej dzięki mechanizmowi konsensusu. W praktyce decentralizacja oznacza, że żaden pojedynczy podmiot nie kontroluje wszystkich komputerów ani informacji ani nie dyktuje zasad.
Zrozumienie każdego z elementów i sposobu, w jaki łączą się, tworząc prawdziwy łańcuch blokowy, daje CIO ramy do wyjaśnienia technologii kierownictwu i wyjaśnienia nieporozumień. CIO mogą również wykorzystać te elementy do wyjaśnienia różnicy między rozwiązaniami częściowo inspirowanymi łańcuchem bloków a kompletnymi i ulepszonymi rozwiązaniami łańcucha bloków.
Blockchain jako przełom
Czas i uruchomienie bitcoina wydawały się celowo zaprojektowane, aby zakłócić branżę finansową i bankową. Jednak ze względu na nastawienie klientów, ustalone i skuteczne rozwiązania oraz ograniczającą technologię wydaje się mało prawdopodobne, aby odniosło sukces w sposób, w jaki pierwotnie zamierzano. W innych branżach, w których blockchain może być destrukcyjny, firmy niechętne ryzyku ściśle kontrolują czynniki ryzyka, co skutkuje stopniowymi ulepszeniami zamiast przełomowych zakłóceń. Brak zrozumienia kadry kierowniczej jest również krytycznym hamulcem.
Branże te obejmują opiekę zdrowotną, łańcuch dostaw i administrację. Nawet tradycyjne rozwiązania, takie jak Uber i Airbnb, mogą zostać zakłócone przez ewentualne pomyślne wdrożenie blockchain. Firmy te, będące częścią gospodarki „peer-to-peer”, stworzyły zależność od swoich platform cyfrowych działających jako pośrednicy.
Firmy, które chcą wykorzystać technologię blockchain, będą mogły całkowicie usunąć centralną władzę. Osiągnięcie zmian transformacyjnych w tym sektorze zajmie trochę czasu ze względu na zwyczajowe wdrażanie i wyzwania techniczne, o których mowa powyżej — ale potencjał kompletnych i ulepszonych rozwiązań opartych na łańcuchu bloków już teraz prowadzi rodzimych użytkowników łańcucha bloków (firmy urodzone w oparciu o łańcuch bloków) do tworzenia nowych i wpływowych biznesów modele.
opr. na podstawie Gartner "Przewodnik CIO po Blockchain"