Co zrobić, by Twój biznes był bardziej eko?

Czy otwarte fundusze inwestycyjne psują rynek finansowy?
22 czerwca 2021
Jak wspomóc dział sprzedaży w codziennych zadaniach?
19 lipca 2021Dzięki pandemii koronawirusa wiele ludzi zobaczyło jak duży wpływ na środowisko ma człowiek. Kiedy przemysł w czasie lockdownu został zmuszony do zmniejszenia lub nawet przerwania swojej pracy, natura powoli pokazywała swoje oblicze. Dobrym przykładem jest pojawienie się podczas lockdownu delfinów w Wenecji. Idąc tym tropem, nasza uwaga skoncentrowała się wokół naszego środowiska i najbliższego otoczenia, w którym żyjemy. Zaczęliśmy zwracać uwagę na ilość kupowanych rzeczy, ich wpływ na środowisko oraz produkcję. Prowadząc własną działalność czasem nie zauważamy ile śmieci produkujemy. Ekologiczne podejście pozwala zaoszczędzić dużo pieniędzy, a najważniejsze – nie szkodzi środowisku. Jeśli nie wiesz od czego zacząć, aby Twój biznes był bardziej eko, spójrz na nasze propozycje

Segregowanie śmieci


Jest to rzeczy każdemu dobrze znana, jednak nie przez każdego praktykowana. Tylko 52% Polaków potrafi dobrze segregować śmieci. Umieść w swojej firmie dobrze oznaczone kosze na odpady ze szczegółową rozpiską co może się znaleźć w danym koszu – na pewno usprawni to segregację i rozwieje wątpliwości w firmie.

Używanie wielorazowych opakowań

  • Bawełniane torby – must have każdego domu czy firmy. Jest to najlepsza opcja przy robieniu zakupów czy przechowywaniu rzeczy. Naturalny materiał jest w pełni ekologiczny i wytrzymały, gotowy do wielorazowego użytku. Koniecznie wymień plastikowe reklamówki na wielorazowe
    bawełniane torby!
  • Papierowe opakowania – od 3 lipca 2021r. z magazynów mają zniknąć plastikowe sztućce, kubki i opakowania, a produkcja ich ma być ograniczona, dlatego warto przerzucić się na biodegradowalne odpowiedniki.


Naturalne środki czystości

Większość środków czystości zawiera parabeny oraz inne substancje szkodliwe dla ludzi i zwierząt. Jednak wciąż zapominamy o starych dobrych sposobach na walkę z brudem i wybieramy o wiele droższe odpowiedniki. Chemikalia możemy wymienić na butelkę octu, która świetnie poradzi sobie z nieczystościami. Do pozbycia się kamienia np. w kuchni czy łazience możemy użyć kwasku cytrynowego lub sody oczyszczonej.

Oszczędzanie prądu

  • Zmniejszenie kosztów oświetlenia – często w pomieszczeniach zostawiamy zapalone światło kiedy w nim nie jesteśmy, dlatego w takim przypadku rozsądne byłby założenie czujników światła. Światło zapala się wtedy na ruch i nie ma problemu z zapominaniem o jego zgaszeniu.
  • Zmiana żarówek na energooszczędne
  • Wyłączenie nieużywanych sprzętów – zachęcić pracowników do wyłączania urządzeń. Tryb czuwania np. tylko zgaszenie ekranu czy zamknięcie laptopa, zużywa 50% energii potrzebnej do pracy sprzętu.
  • Używaj akumulatorów – urządzenia zasilane na baterie nie są ekologiczne, dlatego postaraj się wymienić je na te z akumulatorami. Mają one dłuższą żywotność od baterii, które dodatkowo trzeba utylizować w specjalny sposób, aby nie zagrażały środowisku.

Oszczędzanie papieru

Bardzo dobrym przykładem stosowanym obecnie w wielu biurach jest pozbycie się drukarek. Jeśli Twoja firma nie jest zmuszona do używania papieru do wysyłania pocztą umów, zleceń itp. to warto przerzucić się na wykonywanie formalności internetowo.

Warto być eko

Dzięki powyższym przykładom można zaoszczędzić sporo budżetu oraz być bardziej neutralnym dla środowiska. Bycie eko powinno wejść na stałe do naszych nawyków i przyzwyczajeń, nie tylko jako moda, ale także jako styl życia.