Co roku obiecujesz sobie, że poprawisz stan swoich finansów, i nic z tego nie wychodzi, a twoje konto bankowe online ciągle świeci pustkami? Zmień perspektywę, a zobaczysz, że i ty możesz zacząć budować oszczędności na czarną godzinę i to niezależnie od poziomu twoich dochodów.

Jeśli twoje bankowe konto internetowe świeci pustkami już na początku miesiąca, a ty żyjesz od wypłaty do wypłaty, to znak, że czas najwyższy zacząć na poważnie podchodzić do naprawy twojej sytuacji finansowej. I nie chodzi wcale o wysokość comiesięcznej wypłaty czy stan zadłużenia. Najczęściej przyczyną niepowodzenia większości planów oszczędnościowych jest złe podejście do pieniędzy. Oto kilka porad, które pozwolą ci zmienić ten stan rzeczy.

Stan konta a poziom dochodów

Jeśli żyjesz od wypłaty do wypłaty i ledwo wiążesz koniec z końcem, a twoje konto bankowe online ma minusową zawartość już na początku miesiąca, łatwo możesz wpaść w pułapkę myślenia, że twój dochód jest za niski. Zauważ jednak, że w finansowe tarapaty równie często wpadają osoby zarabiające kwotę minimalną, jak i ci, którzy mogą się pochwalić wypłatą wysokości kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie.

Zbyt mały dochód niekoniecznie musi być jedynym powodem niskiego comiesięcznego salda, jakie przedstawia twoje konto bankowe online. Bankowe konto internetowe, które najczęściej świeci pustkami, może być efektem tego, że nie prowadzisz domowego budżetu i nie planujesz wydatków.

Co cię powstrzymuje?

Jakie są najczęstsze wymówki i uniki? „Praca z liczbami nie jest moją mocną stroną”, „Nie znam się na tabelkach”, „Nie mam na to czasu”, „Zacznę od przyszłego miesiąca”, „To nic nie da”. Prawda jest jednak zupełnie inna – najczęstszym powodem jest po prostu lenistwo. Obiecujesz sobie, że zaczniesz od przyszłego poniedziałku, od następnej wypłaty albo następnego kwartału, a tymczasem twoje konto online nadal przedstawia opłakaną zawartość.

Zrobienie budżetu wcale nie jest trudne: po prostu musisz dodać do siebie wszystkie stałe wydatki, sprawdzić, jaki procent wypłaty możesz przeznaczyć na jedzenie, transport, rachunki oraz rozrywkę, a następnie trzymać się swoich postanowień. Nie są to czynności, które zajmują kilka godzin dziennie lub wymagają znajomości fizyki kwantowej – dlatego brak czasu lub umiejętności pracy z liczbami nie powinien być od tej pory wymówką.

Oszczędzanie to stan umysłu

Przyczyna, dla której stan twojego konta online nie wygląda imponująco i wydaje ci się, że nie masz z czego oszczędzać, pewnie cię zaskoczy: po prostu nie planujesz wydatków. Ile razy zdarzyło ci się, że poszedłeś do drogiej restauracji, bo „przecież zasłużyłeś” albo wróciłeś do domu taksówką „bo ci się spieszyło”? W ten sposób w bardzo szybkim tempie pozbywasz się środków, które mógłbyś przeznaczyć nie tylko na oszczędności, ale i na bardziej trwałe dobra, jak na przykład odzież, fajną gra komputerowa czy trening personalny.

Gdybyś zabudżetował swoją wypłatę zdawałbyś sobie sprawę, że 50 złotych na taksówkę zabierasz z budżetu na kino, sport lub samochód, który chcesz kupić w przyszłym roku. Taka świadomość zmienia sposób patrzenia na pieniądze o 180 stopni!