Na przełomie 2015 i 2016 roku ceny obowiązkowych polis OC samochodu drastycznie poszły w górę (nawet o około 50%). Nie znaczy to jednak, że każdy właściciel pojazdu musi przepłacać. Podpowiadamy, jak skutecznie obniżyć składkę i zaoszczędzić na OC.

Od czego zależy wysokość składki OC?

Wysokość składek OC samochodu zależy od szeregu czynników. Podczas ich wyliczania Towarzystwa Ubezpieczeniowe biorą pod uwagę markę pojazdu, wiek auta (wraz z wiekiem pojazdu wysokość składki rośnie), pojemność silnika, wiek kierowcy oraz jego miejsce zamieszkania. Podczas wyliczania składki OC duże znaczenie ma również przysługiwanie kierowcy zniżki za bezszkodową jazdę.

Porównuj oferty

Przed podpisaniem umowy z Towarzystwem Ubezpieczeniowym, warto dokładnie sprawdzić oferty dostępne na rynku. OC samochodu jest w Polsce obowiązkowym ubezpieczeniem, dlatego stanowi ono podstawę ofert wszystkich firm z tej branży. Co istotne zakres takich polis zawsze jest dokładnie taki sam, dlatego najtańsze OC niczym nie będzie różniło się od droższej polisy. Najwięcej tracą kierowcy, którzy nie porównują dostępnych opcji, a przedłużają dotychczas obowiązujące ubezpieczenie.

OC przez Internet pozwala wykupić polisę w dowolnym Towarzystwie Ubezpieczeniowym na terenie całej Polski. Specjalne porównywarki i kalkulatory OC AC stanowią bardzo pomocne narzędzie, które ułatwia poszukiwania. Osoby, które mają nieco mniej czasu na samodzielne poszukiwania, mogą skorzystać z pomocy dobrego agenta ubezpieczeniowego, który dobierze dla nich najkorzystniejszą polisę (za taką usługę trzeba zapłacić, ale oszczędności na wysokości składek sprawią, że inwestycja szybko się zwróci).

Zarejestruj samochód wspólnie z rodzicami

W Polsce najwyższe składki OC płacą kierowcy, którzy nie ukończyli 26 roku życia. Podczas wyliczeń ubezpieczyciele biorą pod uwagę również długość posiadania prawa jazdy (kierowcy, którzy posiadają uprawnienia krócej niż 3 lata znajdują się w szczególnej grupie ryzyka). Dla młodych kierowców korzystnym rozwiązaniem będzie zarejestrowanie auta wspólnie z jednym z rodziców, który posiada już wypracowaną zniżkę na OC. Warto jedynie pamiętać, że w przypadku, gdy zdarzy się kolizja, zniżki straci nie tylko osoba kierująca w danym momencie pojazdem, ale także współwłaściciel samochodu.

Ostrożna jazda się opłaca

Warto pamiętać, że duży wypływ na wysokość OC mają zniżki naliczane za bezszkodową jazdę. Poszczególne firmy ubezpieczeniowe za rok naliczają od około 5 do 10% zniżki. Już po 6 latach bezwypadkowej jazdy można zapłacić nawet 60% niższą składkę, dlatego ostrożne prowadzenie auta jest bardzo opłacalne dla polskich kierowców. Niestety spowodowanie wypadku komunikacyjnego zwykle wiąże się ze stratą około 15% zgromadzonej zniżki.

A może tak w pakiecie?

Towarzystwa Ubezpieczeniowe o wiele korzystniejsze warunki proponują dla klientów, którzy korzystają z większej ilości ich produktów. W praktyce niższe OC można otrzymać np. w pakiecie z AC. W przypadku nowego auta takie rozwiązanie będzie nie tylko bardzo wygodne, ale i opłacalne dla kierowcy.

Więcej na temat ubezpieczeń samochodowych na ubezpieczamy-auto.pl