Zdecydowałeś się założyć lokatę bankową? Masz zatem spory wybór. Zanim jednak przystąpisz do poszukiwania idealnej lokaty, sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.

Lokata bankowa – co musisz o niej wiedzieć?

Ponieważ lokata bankowa uchodzi za bezpieczny sposób pomnażania pieniędzy, to jest niezwykle popularna wśród klientów. To ma przełożenie na jej obecność w ofercie banków – co najmniej jedna propozycja znajduje się w każdym banku działającym na polskim rynku. Są jednak i takie banki, które w stałej ofercie mają co najmniej kilka lokat.

Zanim podpiszesz umowę z bankiem, musisz wiedzieć, że banki działające na polskim rynku mają standardową ofertę i propozycje w ramach bankowości prywatnej. Drugie rozwiązanie jest dedykowane klientom zamożnym. Jeżeli należysz do takich lub posiadasz oszczędności w wysokości np. 100 000 zł, to właśnie w bankach prowadzących sektor bankowości prywatnej powinieneś szukasz lokaty dla siebie.

Zanim założysz lokatę – na co zwrócić uwagę, zapoznając się z dostępnymi ofertami?

Jednym z banków, w którym znajdziesz wiele propozycji lokat bankowych, jest Lion’s Bank. Wykaz aktualnie proponowanych przez ten bank lokat jest dostępny pod adresem: https://www.lionsbank.pl/lokaty. Tam też znajduje się intuicyjna w obsłudze wyszukiwarka tych produktów. Określając:

  • kwotę lokaty,
  • okres trwania umowy zawartej z bankiem (w miesiącach),
  • sposób założenia lokaty (online lub w oddziale banku)

szybko otrzymasz informacje o lokatach spełniających twoje oczekiwania. Ale nie tylko powyższe parametry powinieneś wziąć pod uwagę, poszukując idealnej lokaty.

Wysokość oprocentowania – co banki oferują w tym zakresie?

Od wysokości oprocentowania zależy, ile na założonej lokacie bankowej zarobisz. Im wyższe oprocentowanie, tym lepiej. Musisz wiedzieć, że jego wysokość zależy od kilku czynników, np.:

  • Czy jesteś nowym, czy też stałym klientem banku – nowi klienci najczęściej mogą liczyć na lepszą pod względem oprocentowania lokat ofertę. W ten sposób bank zachęca ich do skorzystania ze swoich produktów.
  • Długości trwania umowy podpisanej z bankiem. Lokata Miracle (https://www.lionsbank.pl/lokata-miracle) to lokata dostępna w ofercie Lion’s Banku. Jako potencjalny klient, powinieneś wiedzieć, że możesz ją założyć na okres: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 12, 14, 24 lub 36 miesięcy. Wysokość oprocentowania jest uzależniona od tego, jak długo bank będzie dysponował twoimi środkami. Jeżeli zdecydujesz się na lokatę na okres 6, 8 lub 9 miesięcy, to oprocentowanie wyniesie 1,75% w skali roku. Gdy podpiszesz umowę z bankiem na okres 36 miesięcy, to bank podwyższy wysokość oprocentowania – będzie ono wynosić 2,70% w skali roku.
  • Korzystania z dodatkowych produktów. Czasem bank wyższe oprocentowanie proponuje klientom, którzy – poza lokatą – podpiszą również umowę o prowadzenie np. rachunku bankowego.

Jak widzisz, najwięcej możesz zarobić, korzystając np. z oferty banku, którego klientem jeszcze nie jesteś.

Dodatkowe produkty – czy warto z nich korzystać?

W ofercie banków znajdziesz lokaty dostępne wyłącznie dla klientów, którzy skorzystają z dodatkowych produktów. Przykładem może być Lokata Fortune (więcej: https://www.lionsbank.pl/lokata-fortune) – jest ona dostępna z rachunkiem bankowym. Czy takie rozwiązanie się opłaca? Okazuje się, że na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi – konieczne jest sprawdzenie oferty banku. Jeżeli za prowadzenie rachunku, wydanie karty płatniczej czy przelewy nie będziesz musiał płacić, to nie ma przeszkód, abyś nie skorzystał z takiej propozycji.

 

Wojciech