Odpowiedź jest prosta – wszystkie, które posiadają stacjonarny punkt, w którym przyjmują klientów. Procedura zakładania wizytówki jest darmowa, a zawsze jest to dodatkowe miejsce, w którym internauta może odnaleźć informacje na temat Twojego biznesu.
Co ważne, w niektórych branżach wyniki z Google Maps są szczególnie cenne. Doskonałym przykładem są hotele i hostele, które mogą być poszukiwane przez osoby przebywające w obcym mieście. Internauta znajduje bowiem nie tylko informację na temat dostępnych firm, ale też może poznać ich lokalizację. Tym bardziej, że na poziomie Map można skorzystać z opcji „Wyznacz trasę”.
Skoro mowa o obiektach noclegowych, warto dodać, że istnieje możliwość wyświetlenia w obrębie wizytówki formularza rezerwacji działającego za pośrednictwem portalu Booking.com.

 
Jak pozycjonować w Google Maps?
Obecność w Google Maps jest korzystna, problem jednak zaczyna się wtedy, gdy pod daną frazą pojawia się wiele firm. W wynikach przeniesionych do tradycyjnego wyszukiwania stron pojawiają się tylko te, które Google uzna za najlepiej dopasowane do algorytmu. Wśród pozycji obecnych w wyszukiwaniu Google Maps jest ich więcej, ale internauci i tak znacznie częściej wybierają te znajdujące się na wysokich pozycjach. Na szczęście pozycjonować można nie tylko w wynikach naturalnych, ale i w Mapach Google.
Zasady są proste. Po pierwsze, należy wprowadzić maksymalnie dużo informacji o firmie. Po drugie, trzeba wśród nich zawrzeć słowa kluczowe, na których Ci zależy.
Szczególnie istotna jest nazwa firmy. Słowa kluczowe warto zawrzeć już w tym elemencie.  Wybierz też jak najdokładniej kategorię strony i wprowadź informacje dotyczące jej adresu, danych kontaktowych oraz godzin otwarcia.
Przydatne będą także wszelkie szczegóły, jak dostęp do miejsc parkingowych. Uzupełnij je nawet, jeśli wydają Ci się mało istotne z punktu widzenia Twojej działalności. Jest to istotne, gdyż im większa kompletność profilu, tym lepiej Google ocenia daną wizytówkę.
Nie zapomnij także o zdjęciach, a w miarę możliwości także o nagraniu wideo. One również mają znaczenie w ustalaniu rankingu wizytówek Google Maps.
 
Dbaj o dobre opinie
Na pozycję wizytówki Google Maps wpływają także opinie, jakie wystawiają Twojej firmie internauci. Skoro tak, proś swoich klientów, by pozostawili w profilu swoją recenzję. Co warte uwagi – Google co jakiś czas eksperymentuje z importowaniem dodatkowych ocen z innych serwisów internetowych. Przykładowo, w przypadku lokali gastronomicznych przez jakiś czas testowane było wyświetlanie not wystawionych przez użytkowników Facebooka oraz portalu Pyszne.pl.
Jeśli nie jesteś pewien możliwych opinii, zadbaj o poprawę jakości obsługi jeszcze przed dodaniem wizytówki. Tak, by mieć pewność, że będzie ona dobrą reklamą.

Wgraj plik KML
Jednym z czynników wpływających na pozycję w Google Maps jest obecność pliku KML, który standardowo wykorzystywany jest przez Google Earth w celu precyzyjnego ustalania lokalizacji geograficznej. Można go stworzyć chociażby przy pomocy internetowych generatorów. Następnie należy wgrać go na stronę i wskazać jego lokalizację w mapie strony. Tę ostatnią czynność wykonasz, uzupełniając plik mapy strony o poniższy kod, dopisując w dowolnej jego części. Można też utworzyć odrębny plik mapy specjalnie na potrzeby pozycjonowania w Mapach Google.
 
Bądź gotów na zmiany
Pamiętaj, że nawet po pełnym zoptymalizowaniu wizytówki Google Maps, nadal warto śledzić zmiany w wyszukiwarce. Co jakiś czas zmieniają się kryteria rankingowe i warto być na to przygotowanym.
Świetnym przykładem takiej sytuacji była aktualizacja algorytmu określana jako Opos. Podniosła ona znaczenie firm, które leżały na obrzeżach danego miasta (lub wręcz poza jego obszarem) i zwiększyła znaczenie lokalizacji internauty, który szuka określonej frazy.
Co ciekawe, w wyniku wspomnianej aktualizacji rzadziej w jednym zestawie wyników pojawiają się firmy ze sobą powiązane, np. mające wspólny numer telefonu. Sytuacja taka pojawia się często, gdy w jednym lokalu oprócz danej firmy znajduje się także jej spółka-córka lub gdy dwa przedsiębiorstwa znajdujące się pod różnymi adresami mają wspólnego właściciela.
Przypadek Google Opos jasno wskazuje na fakt, że nawet po doskonałym zoptymalizowaniu wizytówki Google Maps, warto stale śledzić zmiany, by w razie czego móc szybko reagować na modyfikację sposobu ustalania rankingu. Co więcej, widać, jak opłacalne jest myślenie przyszłościowe. Nawet jeśli kiedyś istniała możliwość ustawienia w czołówce wyników Map dwóch profili należących do jednej firmy, można było przewidzieć, że Google kiedyś spróbuje to ograniczyć. Kto nie minimalizował powiązań pomiędzy profilami, miał większe prawdopodobieństwo utraty widoczności.
 
Podsumowanie
Wyniki Google Maps coraz częściej pojawiają się nad wynikami naturalnymi dla lokalnych fraz kluczowych. Z samych Map internauci często korzystają, poszukując trasy dojazdu do konkretnego punktu lub wyszukując obiektów usługowych w danym mieście. Umieszczenie tu wizytówki Google Maps stanowi dobrą formę reklamy. Warto jednak zadbać o odpowiednie jej zoptymalizowanie, dzięki któremu będzie wyświetlać się wyżej od pozostałych profili i przyciągnie nową grupę klientów.