Wśród obszarów, w których systemy ERP mają największe zasługi, na pierwszym miejscu wymienia się zazwyczaj zarządzanie produkcją. Rzeczywiście, ich pierwotnym przeznaczeniem było poprawienie efektywności pracy fabryk i skuteczniejsze wykorzystanie powierzchni magazynowych. Dziś systemy ERP są jednak wyposażone w znacznie więcej narzędzi, które okazują się pomocne między innym w koordynacji transportu.

Zarządzanie pracownikami

Jedną z kluczowych funkcjonalności ERP jest zarządzanie produkcją i zasobami ludzkimi. Dotyczy to między innymi delegowania zadań i ustalania grafików. W przypadku zarządzania transportem istotne jest np. aby poszczególni kierowcy nie przebywali za kierownicą zbyt długo, aby można było na podstawie czasu ich pracy zaplanować postoje czy miejsca załadunku, przeładunku bądź wyładunku. Dotyczy to przede wszystkim firm logistycznych, które oprócz samego przewożenia towarów korzystają z przestrzeni magazynowej.

Układanie harmonogramu

Dzięki ERP stworzenie harmonogramu dnia staje się niezwykle proste. Wystarczy określić, które pojazdy mają danego dnia pokonać określoną odległość. Dzięki temu dyspozytorom łatwiej monitorować sytuację – mogą szybciej reagować na wszelkie odstępstwa od ustalonego planu, co ma przełożenie na efektywność działania całej firmy.

Tworzenie strategii

Systemy ERP są nieocenione jeśli chodzi o gromadzenie i przetwarzanie danych, a także dostępność statystyk kluczowych dla ustalania strategii firmy. Dzięki nim możemy np. stwierdzić, jakiej marki ciągniki siodłowe spisują się lepiej, a które gorzej, co pozwala dokonać lepszych zakupów sprzętowych w przyszłości. Możemy również określić na jakich trasach potrzebni będą zmiennicy dla kierowców lub jakich możemy spodziewać się zysków w danym okresie. Wśród funkcjonalności systemów ERP znajdują się również aplikacje APS (Advanced Planning System) które pozwalają na przeprowadzanie symulacji z uwzględnieniem wprowadzonych przez użytkownika zmiennych – dzięki temu możemy np. sprawdzić, w jaki sposób na nasze wyniki przełoży się zmiana profilu np. z  firmy transportującej żywność na firmę przewożącą maszyny.

Kontakt z klientem

Technologia systemów ERP przydaje się również w kontakcie z klientem. Dzięki niej określimy do jakich informacji klient powinien mieć dostęp a jakie nie powinny do niego trafić. Dzięki odpowiedniemu zarządzaniu komunikacją z klientami możemy ułożyć harmonogram kontaktów, aby żaden spośród naszych kontrahentów nie musiał zbyt długo czekać na odpowiedź na zadane przez siebie pytanie i by wszelkie reklamacje i problemy były rozwiązywane na bieżąco. Dbanie o przebieg relacji z klientem jest dla firmy transportowej bardzo ważne.

 

Jeśli w koordynacji zamierzamy zastosować system ERP, rozważmy sprzężenie go z monitoringiem GPS. Te dwie technologie mogą sprawić, że efektywność firmy wzrośnie.