W pierwszej chwili mogłoby się wydawać, że praca radcy prawnego i prawnika niczym się od siebie nie różnią. W rzeczywistości jednak choć podobne, obejmują różne obszary działalności, a wykonawcom podlegają zupełnie inne zadania. Radca prawny to profesjonalny pełnomocnik, który za odpowiednim wynagrodzeniem jest w stanie zastąpić strony toczących się postępowań. Dodatkowo jest w stanie sporządzić różnego rodzaju pisma procesowe. Sprawdź, w jakich jeszcze sytuacjach możesz zwrócić się o pomoc do radcy prawnego.

Czym zajmuje się radca prawny?

Mówiąc najprościej jak się da, praca radcy prawnego polega na świadczeniu profesjonalnej pomocy prawnej. Najważniejszym jego zadaniem jest reprezentowanie stron przed sądami czy urzędami i udzielanie pomocy przy sporządzaniu wzorów umów oraz innych ważnych dokumentów.

Można by powiedzieć, że radca prawny jest prawnikiem oferującym swoją pomoc osobom fizycznym, podmiotom gospodarczym i jednostkom organizacyjnym. Właśnie przez to jest on tak często mylony z zawodem adwokata, z którym ma niewiele wspólnego.

Radca prawny a adwokat – podobieństwa i różnice

Podstawowa różnica między radcą prawnym, a adwokatem jest taka, że radca prawny nie może być obrońcą w sprawach karnych i karnoskarbowych. Dodatkowo tylko radca prawny może zostać zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Adwokat natomiast może trudnić się wykonywaniem swojego zawodu jedynie w drodze indywidualnej działalności gospodarczej lub jako wspólnik spółki.

Kiedy potrzebujesz profesjonalnej pomocy prawnej?

Są sytuacje, w których działanie na własną rękę może przynieść więcej szkód niż korzyści. Radca prawny z Warszawy oferuje swoim klientom szeroką gamę usług, nie tylko w postaci doradztwa prawnego. Możesz się do niego udać w momencie, gdy nie będziesz wiedział jaki krok poczynić w nietypowej sytuacji, w której w danej chwili się znalazłeś. Wtedy zostanie udzielona Ci porada prawna, dzięki której wyjdziesz z niej obronną ręką.

Radca prawny przygotuje dla Ciebie różnego rodzaju pisma, w tym pisma procesowe, wezwania, projekty umów, statuty, regulaminy, procedury, instrukcje, akty wewnętrzne dla firm, a także różnego rodzaju dokumenty. Poprowadzi też usługi w zakresie opiniowania umów, będzie reprezentował przed sądem, organem administracji, urzędem czy inną instytucją.

Udający się do radcy prawnego klient jest w stanie otrzymać kompleksowe wsparcie na każdym etapie swojej sprawy, w podobnych sytuacjach, w których kiedyś można było korzystać jedynie z pomocy adwokata.

Wojciech