Szkolenia dla pracowników – co zrobić żeby były ciekawe?

Faktura zaliczkowa – kiedy ją wystawić i jak ją rozliczyć?
2 lutego 2022
Inwestowanie na rynku Forex – czym są pipsy i spready?
22 kwietnia 2022

Przeprowadzenie efektywnego szkolenia w firmie jest coraz większym wyzwaniem dla ich organizatorów. Normą jest powszechna niechęć do spędzania długich godzin w sali szkoleniowej. Nie wiesz jak urozmaicić prezentację, żeby nie zanudzić uczestników? Zobacz kilka skutecznych pomysłów.  

Cykliczne szkolenia pracowników w firmach są stałym elementem polityki każdej liczącej się firmy. Przekazanie nowych trendów, zmian w przepisach lub polityce firmy najprościej jest przekazać w formie szkolenia pracowniczego lub prezentacji. Charakter przeprowadzanych szkoleń lub prezentacji pozostawia niestety często wiele do życzenie. W efekcie uczestnicy takiego szkolenia nie przyswajają przekazanej im wiedzy. Potrafią również skutecznie okazać niezadowolenia prowadzącemu. 

Profesjonalna prezentacja multimedialna 

Nudne szkolenie to największa zmora jego uczestników. Utrzymanie koncentracji i skupienia na przekazywanej wiedzy jest bardzo trudne przez dłuższy czas. Bardzo przydatnym narzędziem podnoszącym poziom szkolenia są prezentacje multimedialne dla firm. Połączenie kilku formatów treści sprawi, ze uczestnicy z większym zainteresowaniem będą spoglądać na tablicę oraz osobę prowadzącego.  

Przygotowanie prezentacji pozwala na umieszczenie w niej nie tylko tekstu czy obrazu. Programy takie jak Power Point umożliwiają wstawienia pliku dźwiękowego oraz filmu. Wiedz konsumowana w ten sposób jest bardzo przystępna i lepiej przyswajana. Często zabawne filmiki sprawiają, ze osoby biorące udział w szkoleniu ponownie skupiają uwagę na prezentacji. Są ciekawym przerywnikiem pozwalającym na moment rozluźnienia i zintegrowania grupy.  

Wchodź w interakcje z pracownikami 

Prowadząc szkolenie nie pozwól, żeby przypominało ono wykład na uczelni. Pracownicy z reguły niechętnie podchodzą do szkoleń. Nawet najlepiej przygotowana prezentacja dla firm może prowadzić do znużenia. Chcąc utrzymać ich zaangażowanie w trwające szkolenie, należy wciągnąć ich do rozmowy lub organizować mini debaty.  

Bardzo dobrze działa zadawanie pytań o rzeczy, które następnie będą omawiane. Uczestnicy szkolenia chętnie dzielą się swoim doświadczeniem w różnym zakresie. Kiedy jedna osoba włączy się do rozmowy, już po chwili będzie kilka następnych osób do rozmowy. To co również jest atrakcyjne dla pracowników to różne historie. Dobrze znaleźć miejsce na jedną lub dwie w ciągu całego szkolenia.  

Wprowadzaj kreatywne przerywniki 

To co nie zmienia się przez lata to wspólne zabawy. Gry, konkursy, czy quizy cieszą zarówno tych małych jak i tych dorosłych. Jedną z większych i coraz bardziej popularnych atrakcji jest organizacja pracy w grupach. Może ona przybierać różne scenariusze, uwzględniając temat główny prowadzonego szkolenia. Grupy mogą wspólnie coś odkrywać lub ze sobą rywalizować. Praca w grupach może być również elementem zabawy integracyjnej. 

Przeprowadzenie testu wiedzy z zakresu prowadzonej prezentacji to również ciekawy element jednoczący współpracowników. Test wiedzy wpływa w pewnym sensie na poczucie konkurencji między uczestnikami. Podniesiona adrenalina nie tylko pobudzająco ale również wpływa na poprawę nastroju.  

artykuł sponsorowany