Jak wspomóc dział sprzedaży w codziennych zadaniach?

Co zrobić, by Twój biznes był bardziej eko?
14 lipca 2021
Wirtualna centrala telefoniczna – nowoczesne all in one, które daje więcej korzyści, niż myślisz!
2 sierpnia 2021

Dział sprzedaży to bardzo ważna komórka w firmie, to tu zdobywa się klientów, nawiązuje z nimi długofalowe relacje i obsługuje ich zamówienia. Sprawne funkcjonowanie handlowców umożliwia ekspansję przedsiębiorstwa, rozwój działalności, generowanie coraz większych zysków. Jak wspomóc sprzedaż, by pracownicy działali jeszcze skuteczniej? Czym jest SFA?

SFA, czyli Sales Force Automation, jest programem umożliwiającym automatyzację procesów zachodzących w sprzedaży. Pozwala na monitorowanie kolejnych etapów realizacji zamówienia, ale także na szybkie zdobywanie informacji niezbędnych do skutecznej obsługi kontrahenta. Należy wspomnieć tu o możliwości sprawdzania stanów magazynowych, planowania kolejnych działań, finalizowania umów, koordynowania pracy handlowców działających w terenie. Profesjonalny system wsparcia sprzedaży to rozwiązanie zapewniające bezpieczeństwo procesów i podnoszące efektywność pracowników. 

Korzyści płynące z wdrożenia systemu SFA 

Warto podkreślić, iż SFA ma za zadanie wspierać w pracy zespół handlowy, dlatego został skonstruowany w odpowiedni sposób — pozwala na przetwarzanie zamówień oraz ich kontrolę na każdym etapie. Jednocześnie pomaga planować, przeprowadzać analizę rynku i działań konkurencji, badać aktualne trendy, a także składać raporty. System wspomagający pracę działu sprzedaży umożliwia organizowanie pracy handlowców działających w terenie. 

W szerszej perspektywie nowoczesne rozwiązania informatyczne przyczyniają się do ograniczenia czynności wykonywanych ręcznie, pomagają efektywniej działać, optymalizując czas pracy. Istotnym udogodnieniem jest łatwy dostęp do informacji, potrzebnych materiałów oraz możliwość ich przesyłania upoważnionym osobom. W prostszy sposób można kontrolować spływ należności, reagować na opóźnienia w spłatach, obsługiwać reklamacje, a także wykonywać przelewy. Przewodnią ideą jest zautomatyzowanie najbardziej powszechnych i czasochłonnych procesów sprzedażowych. 

Platforma sprzedażowa dostosowana do wymagań 

Nowoczesne narzędzia są stale udoskonalane, a przedsiębiorca ma możliwość dostosowania rozwiązania do swoich potrzeb, które mogą się różnić w zależności od branży i charakteru działalności. System SFA stworzony w celu wspomagania działów handlowych to również ułatwienie dla osób zarządzających, które mogą na bieżąco oceniać skuteczności podejmowanych decyzji i efektywność podległego zespołu. Wdrożone systemy informatyczne pomagają ustalić standardy obowiązujące w całym przedsiębiorstwie. 

SFA to wymierne, mierzalne korzyści dla firmy — upraszczają i skracają proces sprzedaży oraz czas pracy z dokumentacją. System oznacza również oszczędności, zwłaszcza związane z działalnością handlowców mobilnych, którzy muszą dojeżdżać do klientów. Wprowadzenie rozwiązań automatyzujących poszczególne procesy umożliwia zdiagnozowanie tzw. wąskich gardeł, miejsc, w których najczęściej tworzą się zatory. Przedsiębiorstwa kładą duży nacisk na realizację planów sprzedażowych, dlatego powinny korzystać z wszelkich udogodnień, które mogą ich w tym wesprzeć.