Chmura dla firm – co to za usługa?

Robotyzacja procesów biznesowych – jak wspiera dział HR?
21 maja 2021
Czy otwarte fundusze inwestycyjne psują rynek finansowy?
22 czerwca 2021

Przedsiębiorstwa coraz chętniej korzystają z usług przechowywania danych w chmurze. Ze względu na jej popularność, firmy które je oferują prześcigają się w propozycjach i atrakcyjnych pakietach. Wielość tych możliwości daje gwarancję wyboru najbardziej odpowiedniego rozwiązania pod własne potrzeby i wymagania. Co zatem warto wiedzieć na temat chmur dla firm i jakie główne zalety tego rozwiązania można wyróżnić? 

Nie ma chyba łatwiejszego sposobu do trzymania danych niż przechowywanie różnych plików, dokumentów, zdjęć czy filmów w chmurze. Dzięki korzystaniu z usługi „chmura dla firm” mamy pewność, że nasze firmowe dane są zawsze pod ręką. Nie trzeba wówczas pamiętać o noszeniu ze sobą pendrive”ów czy też różnych innych nośników danych. Wszystkie pliki umieszczone w chmurze sprawiają, że ma się do nich nieustanny dostęp z każdego urządzenia podłączonego do sieci. 

Obecnie na rynku znajduje się niezliczona ilość tego typu usług, więc każda firma musi dokładnie przemyśleć własne potrzeby i na podstawie dostępnych ofert wybrać tę najbardziej odpowiednią i najlepszą dla prowadzonej działalności. Ważne są oczekiwania klienta względem takiej usługi. Dla niektórych, priorytetem będzie ogromna przestrzeń dyskowa, integracja z różnymi urządzeniami albo bezpieczeństwo zapisywanych danych.  

Popularność przechowywania danych w chmurze 

Z czego wynika ta nagła popularność usług chmurowych wśród firm i klientów indywidualnych? Z pewnością główną przyczyną jest możliwość zaoszczędzenia znacznej ilości czasu przy stosunkowo małym nakładzie finansowym. Współcześnie cała branża IT korzysta z usługi takiej jak chmura dla firm w większym bądź mniejszym stopniu, w zależności od wyboru rodzaju chmury obliczeniowej. 

Współcześnie w firmach nie ma potrzeby posiadania komputerów z dyskami typu HDD, ponieważ znaczna część danych i plików znajduje się w chmurach internetowych. Większość dzisiejszych biur wyposażona jest w urządzenia z nośnikami SSD, które są dużo sprawniejsze, a co istotne wytrzymałe na różne uszkodzenia fizyczne. Wszystkie komputery czy laptopy firmowe posiadają stały dostęp do Internetu, dzięki czemu każdy pracownik ma nieustanny wgląd do niezbędnych dokumentów przechowywanych w sieci.  

Zalety płynące z usług chmurowych 

Dzięki usługom chmurowym nie trzeba przechowywać takiej ilości plików, jaką trzymano na dyskach jeszcze choćby dekadę temu. Dodatkowo, użytkownicy mają większy porządek na swoich komputerach i laptopach, gdzie przechowują tylko te dane, które są najbardziej przydatne i obecnie potrzebne. Ogromną zaletą chmur jest z pewnością synchronizacja plików między różnymi urządzeniami. Docenią to wszystkie osoby korzystające, z więcej niż jednego komputera, które do tej pory miały problem z przenoszeniem wszystkich danych pomiędzy nimi. Niezwykłą zaletą chmur internetowych jest także tworzenie kopii zapasowych, dzięki czemu mamy pewność, że żadne pliki i dokumenty nie przepadną, co jest częstym problemem niejednej działalności gospodarczej.