Co zrobić ze zużytym sprzętem elektronicznym?

System ERP w małej, średniej i dużej firmie – dlaczego warto go wdrożyć?
22 lutego 2021
Jak założyć spółkę akcyjną?
3 marca 2021

Zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny w żadnym wypadku nie może trafić do zwykłego pojemnika na odpady. Niesprawne czy zbędne urządzenia gospodarstwa domowego, sprzęt komputerowy, odbiorniki audio i video nie powinny też być przechowywane na strychach, w komórkach i garażach, a tym bardziej nie należy porzucać ich w ustronnych zakątkach czy na dzikich wysypiskach. Elektrośmieci są bowiem zawierają bowiem substancje niebezpieczne, które mogą w łatwy sposób przenikać do otoczenia i stać się przyczyną poważnego skażenia środowiska. W jaki sposób zatem pozbyć się elektroodpadów? Gdzie oddać stary telewizor, zepsuty komputer czy niepotrzebną już pralkę? 

Gdzie oddać zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny? 

Zużyty sprzęt elektroniczny należy przekazać do specjalnych punktów, które zajmują się ich zbiórką lub pozostawić w sklepie przy okazji zakupu nowego urządzenia. Zarówno zużyte urządzenia RTV, jak i sprzęt AGD zgodnie z polskim prawem można oddać nieodpłatnie placówce handlowej, w której kupujemy ich nowe zamienniki. Jeśli natomiast nie planujemy zakupu nowych urządzeń, nasze elektrośmieci przyjmie również bezpłatnie punkt zbierania zużytego sprzętu, tzw. PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych), który zlokalizowany jest w każdej gminie. Często również różnorodne firmy i instytucje zaangażowane w ochronę środowiska organizują zbiórki zużytej elektroniki i sprzętów gospodarstwa domowego. Z takich inicjatyw doskonale znana jest np. działająca w Europie i na terenie całej Polski firma Stena Recycling. Stena Recycling od lat nie tylko z powodzeniem angażuje się w inicjatywy promujące recykling i ekologię, ale również organizuje odbiór elektroodpadów i zajmuje się ich przetwarzaniem, m.in. w jednym z najnowocześniejszych zakładów recyklingu elektroniki w Europie, zlokalizowanym we Wschowie. 

Dlaczego selekcja odpadów i recykling elektroodpadów mają tak duże znaczenie? 

Elektroodpady przede wszystkim stanowią ogromne i stale zwiększające się zagrożenie dla środowiska, zdrowia i życia ludzi. Jest to tym poważniejszy problem, że ilość elektroodpadów, które wytwarzamy w domach i przemyśle nie maleje i nie zanosi się na to również w przyszłości. W rezultacie liczba miejsc, które mogą stać się źródłem skażenia ekosystemu, jest wręcz niepoliczalna, co z pewnością nie ułatwia sprawowania nad nimi kontroli. Jednocześnie zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny może mieć dużą wartość, gdyż poddany recyklingowi pozwala przywrócić do obiegu wiele cennych surowców niezbędnych do wytworzenia nowych produktów. Ponowne wykorzystanie surowców pochodzących z recyklingu elektrośmieci jest opłacalne, a nade wszystko korzystne dla środowiska: pozwala zaoszczędzić naturalne zasoby, zmniejszyć emisję dwutlenku węgla i zanieczyszczeń towarzyszących produkcji z surowców pierwotnych. Recykling elektroniki opłaca się wszystkim i może mieć duży wpływ na kondycję naszej planety w przyszłości. Jak widać, nawet z groźnych śmieci można zrobić sensowny i dobry użytek, pod warunkiem jednak, że elektroodpady trafią tam, gdzie trzeba.