System ERP w małej, średniej i dużej firmie – dlaczego warto go wdrożyć?

Biuro tłumaczeń – dlaczego warto skorzystać z usług profesjonalnego tłumacza?
19 lutego 2021
Co zrobić ze zużytym sprzętem elektronicznym?
2 marca 2021

Hand of man with cellphone pressing laptop key

Zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa jest sporym wyzwaniem, którego prawidłowa realizacja wymaga nie tylko posiadania wiedzy, doświadczenia i profesjonalnych umiejętności, ale także korzystania ze specjalistycznych narzędzi. Jednym z najważniejszych jest system ERP – narzędzie informatyczne stworzone specjalnie w celu ułatwienia zarządzania firmą. Nowoczesne oprogramowanie tego typu doskonale sprawdzi się w przypadku firm z każdej branży, o dowolnych rozmiarach i zakresie działalności. 

Czym jest system ERP i jakie są jego najważniejsze zadania? 

System ERP (z ang. Enterprise Resource Planning) jest nowoczesnym oprogramowaniem informatycznych stworzonym specjalnie z myślą o użytkownikach biznesowych. Posiada szeroki zakres funkcjonalności, które pozwalają na kompleksowe zarządzanie wszystkimi zasobami przedsiębiorstwa. Z jego zalet od lat korzystają duże firmy i korporacje, które nie mogą obyć się bez zaawansowanych narzędzi informatycznych o rozbudowanej i złożonej funkcjonalności. System ERP pozwala na integrację ze sobą wszystkich funkcji i działów organizacji. Jest to możliwe dzięki wspólnej bazie danych, która jest wykorzystywane przez wszystkie komórki firmowe. 

Prawidłowo wdrożone oprogramowanie tego typu pozwala na uporządkowanie i zintegrowanie ze sobą procesów realizowanych przez organizację. Informacje o klientach, stanach magazynowych, zamówieniach, kosztach itp. są zebrane w jednym, łatwo dostępnym dla każdego uprawnionego użytkownika miejscu, co pozwala na podejmowanie decyzji i realizowanie zadań biznesowych zawsze w oparciu o najbardziej aktualne dane. System ERP pozwala ponadto na automatyzowanie wybranych procesów biznesowych oraz tworzenie sprawnych mechanizmów workflow. W efekcie, zadania są nie tylko wykonywane szybciej i sprawniej, ale także zminimalizowane jest ryzyko błędów, pomyłek i pominięć. 

System ERP dla małej, średniej i dużej organizacji 

Ze względu na swoją rozbudowaną, zaawansowaną funkcjonalność, system ERP kojarzy się raczej z oprogramowaniem informatycznym dedykowanym dużym firmom i korporacjom. Okazuje się jednak, że z jego możliwości skorzystać może każda firma, w tym także małe i średnie przedsiębiorstwa, które poszukują skutecznego i nowoczesnego narzędzia usprawniającego ich codzienną pracę. Wśród oprogramowania dla firm znajdują się zarówno systemy ERP dedykowane dużym przedsiębiorstwom, do których należy chociażby Comarch XL, jak i oprogramowanie z funkcjonalnością idealnie dostosowaną do potrzeb mniejszych firm – Comarch Optima

Doskonałym przykładem uniwersalnego systemu ERP, którego możliwości pozwalają na wdrożenie w firmie o każdej wielkości, jest natomiast enova365. System jest dostępny w trzech wersjach – srebrnej, złotej i platynowej, które różnią się między sobą przeznaczeniem oraz dostępnymi funkcjonalnościami. Wariant srebrny będzie idealnym wyborem dla małych i średnich firm, które rozliczają się przy pomocy książki przychodów i rozchodów oraz dysponują jednym magazynem. Wersja srebrna jest z kolei dedykowana średnim przedsiębiorstwom, które prowadzą kilka magazynów. Duże firmy i organizacje powinny natomiast sięgnąć po system erp enova365 w wersji platynowej, która pozwala na sprawną obsługę przedsiębiorstw wielooddziałowych.