Jak wygląda praca w Software House?

Kto może wziąć pożyczkę pozabankową?
30 listopada 2020
Programy do zarządzania projektami po polsku – zobacz, na co trzeba zwrócić uwagę
24 grudnia 2020

Rozważasz pracę w Software House? Zastanawiasz się, jakie ma atuty zatrudnienie w takiej firmie czy w jaki sposób wyglądają zasady pracy? W tym artykule staramy się odpowiedzieć na te pytania! 

Software House – Software House’owi nierówny 

Oczywiście – istnieją różne Software House’y. Zasady i atmosfera pracy zależą m.in. od rodzaju realizowanych projektów, ustaleń zarządu/dyrektorów, a także tego, jakie osoby pracują w danej firmie. Na pytanie „Jak wygląda praca w Software House?” trudno więc udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Można jednak zauważyć parę prawidłowości. 

Praca nad projektami 

Software House może specjalizować się w określonym rodzaju oprogramowania czy nawet skupiać na świadczeniu usług konkretnemu, dużemu klientowi. Zdarza się też, że praca nad konkretnym projektem trwa miesiącami albo latami – ponieważ ten jest wciąż rozwijany. Większość firm dostarczających oprogramowanie prowadzi jednak wiele projektów.  

Pracując w Software House zazwyczaj więc będziesz pracować nad różnymi projektami. (W zależności od organizacji – może to oznaczać skupienie na jednym na raz albo dzielenie uwagi pomiędzy kilka.) Projekt rozpoczyna się, potem kończy – a ty rozpoczynasz kolejny. Taka sytuacja ma swoje wady, ale także wiele zalet – między innymi możliwość nauki nowych rzeczy i współpracy w różnych zespołach. 

Praca w zespołach 

Jeśli już o pracy w zespołach… zazwyczaj jest ona bardzo ważna w Software House. Często oznacza to coś znacznie więcej niż tylko pracę w zespole projektowym, składającym się z kilku programistów. Praca nad wieloma projektami może wymagać także współdziałania między innymi ze specjalistami od UX, sprzedawcami, accountami czy specjalistami od marketingu. Szykując się do podjęcia pracy w Software House trzeba nastawić się na grę zespołową!  

Sposób pracy 

Każdy Software House trochę inaczej podchodzi do realizacji projektów. Ostatnimi czasy w Polsce coraz popularniejsze stają się jednak Agile i Scrum. W duchy zwinności i frameworku Scrum pracuje na przykład Software House Intellect. Co to dokładnie oznacza? W skrócie: 

  • Ścisłą współpracę – zarówno w ramach zespołu, jak i na linii zespół – klient. (O tym, jak wygląda współpraca z Software House z perspektywy klienta można przeczytać w artykule „Kiedy warto rozpocząć współpracę z Software House?” 
  • Pracę w sprintach – czyli realizacja projektu podzielona jest na krótkie przedziały czasowe zwane „sprintami” (najczęściej dwutygodniowe). W ramach każdego sprintu tworzony jest fragment oprogramowania, a potem efekty są wspólnie weryfikowane przez zespół i klienta. 
  • Elastyczna reakcja na zmiany – rynek jest dynamiczny, a rozwiązania, które na etapie specyfikacji wydają się najlepsze, nie zawsze się takimi okazują. Praca w sprintach umożliwia szybką reakcję na takie sytuacje i np. zweryfikowanie pierwotnych założeń, ustalenie nowych priorytetów czy podjęcie decyzji o modyfikacji funkcji tworzonego programowania. 

Zalety pracy w Software House 

Praca w Software House – a przynajmniej w większości SH – ma kilka zalet, które cenią sobie pracownicy. Są to między innymi: 

  • Elastyczne godziny pracy – w wielu Software House’ach nie ma wyznaczonych godzin pracy. Pracownik może sam zdecydować, czy woli zacząć pracę na przykład o siódmej i wyjść z biura o piętnastej, czy też raczej pojawi się za biurkiem koło dziewiątej i skończy działać o siedemnastej. 
  • Możliwość pracy zdalnej – możliwość pracy zdalnej zaczyna być powoli uważana za standard w branży IT. Dzięki niej pracownik może pozostać w domu, jeżeli na przykład pojawi się problem z dojazdem, przeziębi się albo pojawią inne okoliczności, przez które woli pracować zza własnego biurka. To wygoda dla pracownika, ale też zysk dla pracodawcy – ponieważ pracownicy rzadziej proszą chociażby o zwolnienia lekarskie. 
  • Wysokie pensje – w znakomitej większości SH, jeżeli nawet nie wszyscy pracownicy, to przynajmniej programiści otrzymują pensje znacznie wyższe niż średnia krajowa. 
  • Luźna atmosfera – większość Software House’ów nie określa ścisłego dress-code, a relacje między pracownikami są w nich swobodne. Wiele Software House’ów potrafi połączyć profesjonalizm z luźnym podejściem.  
  • Możliwość samorozwoju – Software House’y zwykle starają się nadążać za najnowszymi trendami, a zarządowi zależy, aby pracownicy pozostawali „na bieżąco”. To często oznacza między innymi możliwość korzystania z kursów, warsztatów, dofinansowywań do studiów, zakup dodatkowych programów czy literatury. 
  • Możliwość awansu – pracując w Software House (i to nie tylko w dziale programistów!) na ogół masz możliwość nie tylko otrzymania podwyżki, ale także awansowania. Dość typowo przyjmowanym podziałem jest ten, który dzieli pracowników na „młodszych specjalistów/programistów”, „specjalistów/programistów” oraz „starszych specjalistów/programistów”. A awans na seniora wcale nie musi oznaczać metaforycznego „uderzenia w sufit”. Wciąż możesz zostać na przykład kierownikiem konkretnego zespołu czy całego działu firmy.