Jak skutecznie pozyskiwać klientów i zatrzymywać ich na dłużej?

4Biznes.eu akredytowanym doradcą w Spektrum
14 sierpnia 2020
Karta paliwowa prepaid dla małych firm
4 września 2020

Przedsiębiorstwa z wielu branż funkcjonują obecnie na praktycznie nasyconym rynku. Oznacza to, że pozyskanie nowego klienta odbywa się przede wszystkim poprzez odciągnięcie go od konkurencji. W takim przypadku nie wystarczą jedynie dobre produkty i usługi, niezbędna jest także strategia sprzedażowa oraz odpowiednie narzędzia.

Czego oczekują Twoi klienci?

Aby pozyskać i utrzymywać klientów, należy dobrze zrozumieć, czego tak naprawdę oczekują, jakie są ich wymagania. Okazuje się, że aż 92% spośród nich ufa przede wszystkim opiniom swoich bliskich na temat produktów i usług, a jednocześnie 70% korzysta z opinii zamieszczonych online. Wniosek jest prosty: zatrzymanie klienta na dłużej i jego zadowolenie przekładają się na rekomendacje, które z kolei przyciągną do Twojej oferty kolejnych konsumentów.

Jak powstrzymać klientów przed odejściem?

Jakość usług to jedno, powstrzymywanie klientów przed odejściem i troska o ich zadowolenie wiążą się także z codzienną obsługą – posprzedażową oraz serwisem. Klientom zależy na szybkim i empatycznym rozwiązywaniu ich problemów. W tym celu należy dobrze przeszkolić pracowników, ale jednocześnie dać im narzędzia, które pozwolą szybciej reagować na zgłoszenia. Niezbędne są przede wszystkim dostępne ad-hoc bazy informacji o kliencie, bazy wiedzy z potencjalnymi rozwiązaniami oraz możliwość kontaktu w systemie multichannel. Więcej przydatnych wskazówek na temat zarządzania relacjami z klientem znajdziesz w artykule na stronie: 

Jakie narzędzia pomagają w pozyskiwaniu i utrzymywaniu klientów?

Aby w pełni wykorzystać potencjał pracowników w zakresie relacji z klientami, trzeba zapewnić im odpowiednie oprogramowanie. Na tę potrzebę odpowiadają współczesne rozbudowane systemy CRM, które są swoistym centrum dowodzenia przedsiębiorstwa. Najbardziej popularne na świecie rozwiązanie to Platforma Salesforce, którą na polskim rynku oferuje jej platynowy partner – firma Craftware.

Zaletą Salesforce jest elastyczność i skalowalność. W praktyce oznacza to, że nawet mniejsze przedsiębiorstwa o relatywnie niższym budżecie, mogą cieszyć się w pełni funkcjonalnościami dostarczanymi przez ten wyjątkowy system CRM.