Na czym polega efektywność energetyczna – jak ją ocenić?

Szkolenia UDT dla operatorów maszyn – teoria i praktyka niezbędna do wydajnej i bezpiecznej pracy
3 sierpnia 2020
Doradztwo zakupowe – dlaczego warto?
5 sierpnia 2020

Według Eurostatu średnie zużycie energii w krajach Unii Europejskiej wskazuje, że sektor przemysłowy jest odpowiedzialny za nawet ⅓ całkowitego zużycia energii. Budynki biurowe, sklepy detaliczne i placówki usługowe odpowiadają za kolejne 18% zużycia energii, podczas gdy sektor mieszkaniowy i miejski reprezentują 27% całkowitego zużycia. Oznacza to zatem, że obszary miejskie, przedsiębiorstwa i przemysł łącznie odpowiadają średnio za 2/3 emisji dwutlenku węgla. Tam też można znaleźć jedne z najbardziej znaczących i łatwo dostępnych oszczędności energii.

Zastanawiasz się w jaki sposób ocenić efektywność energetyczną? Przeczytaj, czym jest audyt efektywności energetycznej i jakie korzyści może przynieść. 

Efektywność energetyczna – co to jest?

W najbardziej podstawowym ujęciu efektywność energetyczna odnosi się do metody zmniejszania zużycia energii poprzez zużycie mniejszej ilości prądu w celu uzyskania tej samej ilości użytecznej mocy wyjściowej. Na przykład energooszczędna 12-watowa żarówka LED zużywa 75-80% mniej energii niż tradycyjna żarówka 60-watowa, ale zapewnia ten sam poziom światła.

Efektywne wykorzystanie energii to zyskujący na popularności trend ze względu na rosnące koszty energii i problemy środowiskowe spowodowane emisjami gazów cieplarnianych. Ten trend w zakresie zielonej energii jest widoczny w produktach i urządzeniach sprzedawanych konsumentom, z których wielu staje się z roku na rok coraz bardziej energooszczędnych. Moda ta obejmuje również domy: rosnąca liczba potencjalnych właścicieli decyduje się na ocenę energetyczną przed podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości.

Jak ocenić efektywność energetyczną?

Aby ocenić efektywność energetyczną najprościej będzie przeprowadzić audyt efektywności energetycznej. Jest to opracowanie zawierające analizę zużycia energii, ocenę stanu technicznego lokalu z zainstalowanymi urządzeniami oraz rekomendację projektów mających na celu poprawę efektywności energetycznej. Studium obejmuje również ocenę wykonalności tych projektów i możliwych oszczędności energii. Co więcej, przeprowadzenie audytu efektywności energetycznej jest konieczne, jeśli chcesz ubiegać się o świadectwa efektywności energetycznej, czyli tzw. białe certyfikaty. Potwierdzają one zaoszczędzenie określonej ilości energii w wyniku realizacji konkretnej inwestycji. Dlaczego warto je posiadać? Białe certyfikaty stanowią przedmiot obrotu na giełdzie, dzięki czemu pozwalają na uzyskanie dodatkowego dochodu. Zysk dla firmy jest zatem podwójny: przeprowadza audyt efektywności energetycznej co wpływa na oszczędność energii i jednocześnie może wystąpić o przyznanie białych certyfikatów, które posiadają wartość materialną. 

Jak zmniejszyć zużycie energii w firmie?

Jeśli prowadzisz firmę, to zapewne szukasz oszczędności. Jednym z prostych sposobów jest zmniejszenie rachunków za prąd. Co dokładnie możesz zrobić, aby zwiększyć efektywność energetyczną Twojego przedsiębiorstwa? Poniżej kilka wskazówek.

  • Wyłącz niepotrzebne sprzęty – sprężarki, maszyny, komputery i światła pozostawione włączone bez potrzeby, mogą zużywać do 70% swojej pełnej mocy, co przekłada się na wyższe zużycie energii, a co za tym idzie, wyższe rachunki za prąd.
  • Zmień żarówki na ledowe – żarówki LED zużywają około jednej czwartej energii potrzebnej do wytworzenia tego samego światła co lampy halogenowe i mogą działać od pięciu do dziesięciu razy dłużej! To sprawia, że ​​są one logicznym wyborem pod względem oszczędności energii.
  • Reguluj temperaturę – programowalny termostat może zmniejszyć zużycie nawet o 15%. W niektórych przypadkach zwykła naprawa i izolacja kanałów wystarczy, aby zmniejszyć zużycie energii o 30%.
  • Konserwuj sprzęt – regularne czyszczenie i planowana konserwacja sprzętu elektrycznego i mechanicznego w dużym stopniu przyczyniają się do optymalizacji jego wydajności i żywotności, co może przełożyć się na oszczędność energii.
  • Wymień przestarzały sprzęt – ulepszone lub zmodernizowane systemy monitorowania energii mogą zwiększyć wydajność sprzętu.
  • Zaplanuj użycie maszyn – jeśli to możliwe, zaplanuj pracę niektórych maszyn poza godzinami szczytu. Godziny szczytu mogą stanowić do 30% miesięcznego rachunku za media. Gdy zdecydujesz się zmienić taryfę energetyczną, możesz zatem wiele zaoszczędzić. 

Co jeszcze możesz zrobić? Przeprowadzić audyt energetyczny! Nie da się poprawić efektywności zużycia energii, jeśli nie jesteś świadomy jej ilości zużywanej przez Twoją firmę na każdym etapie cyklu produkcyjnego. Te audyty nie muszą nawet obejmować całego zakładu, krótsze audyty wewnętrzne systemów i procesów mogą być równie skuteczne.

Efektywność energetyczna ma ogromne znaczenie w kontekście oszczędności energii, ale i dbałości o środowisko. Aby poznać jej wynik warto przeprowadzić audyt efektywności energetycznej. To jednocześnie jedyna droga, aby uzyskać białe certyfikaty.