Car sharing impulsem dla rozwoju elektromobilności

5 000 zł na 12 miesięcy do wzięcia…
5 kwietnia 2020
Jak skorzystać z niektórych możliwości pomocy oferowanej w ramach Tarczy Antykryzysowej 1.0
16 kwietnia 2020

Pojęcie car sharingu wydaje się rozbrzmiewać coraz częściej, a to za sprawą jego rosnącej popularności. Jak się okazuje, także w Polsce wynajem aut na minuty przyjął się całkiem dobrze, choć nadal nie sposób porównać naszego kraju do innych państw Europy inwestujących we flotę car sharingu. Z pewnością warto bacznie przyglądać się rozwojowi e-car sharingu, czyli wynajmu na minuty aut elektrycznych. Wiele mówi się na temat tego, że może on stać się impulsem dla wzrostu elektromobilności. Jak wiele w tym prawdy?

Car sharing – idealne rozwiązanie w mieście

Car sharing to rozwiązanie, które świetnie sprawdza się zwłaszcza w mieście. Jego wpływ na przestrzeń miejską jest bowiem nieoceniony. W większych miastach bardzo często pojawia się problem z wolnymi miejscami parkingowymi. W związku z tym, że wynajem aut na minuty eliminuje w dużym stopniu konieczność poruszania się prywatnym autem, kłopot z zaparkowaniem samochodu znacznie się zmniejsza. Zamiast zajmować miejsce swoim własnym autem, możemy przecież wynająć pojazd na minuty, z którego zaraz po nas będzie mogła skorzystać kolejna osoba, zwalniając tym samym zajęte przez nas miejsce parkingowe! Podobnie wygląda kwestia zakorkowanych ulic – mniej aut prywatnych, to mniejsze korki.

E-car sharing to dodatkowe zalety dla miast i ich mieszkańców. Auta elektryczne nie emitują trujących spalin, a co za tym idzie, nie przyczyniają się do powstawania smogu. Wobec tego przejażdżka takim autem nie niesie ze sobą żadnych negatywnych konsekwencji, ani dla naszego zdrowia, ani tym bardziej dla otoczenia. Ponad to, auta elektryczne mogą poruszać się po buspasach, dzięki czemu niejednokrotnie w godzinach szczytu dostaniemy się do celu szybciej i bezpieczniej.

E-car sharing i jego wpływ na rozwój elektromobilności

W jaki sposób wynajem aut elektrycznych miałby wpłynąć na rozwój elektromobilności? To proste! Po pierwsze, firmy wynajmujące takie auta, muszą w nie najpierw zainwestować. Oznacza to więc, że popyt na auta elektryczne wzrasta. Po drugie, e-car sharing daje możliwość przetestowania auta elektrycznego podczas jazdy. Niestety, pojazdy elektryczne nadal są stosunkowo drogie, szczególnie gdy porównamy je z samochodami zasilanymi w sposób tradycyjny. Powoduje to, że niewiele osób jest w stanie realnie ocenić korzyści płynące z ich posiadania. Najpierw trzeba przecież coś sprawdzić, aby mieć na ten temat opinię. E-car sharing daje nam taką możliwość. Dzięki tej usłudze każdy może wynająć auto elektryczne i zobaczyć, jak to jest poruszać się nim po mieście. Osoby, którym jazda elektrykiem przypadnie do gustu z pewnością będą w przyszłości bardziej skłonne na taki zakup. 

Póki co w Polsce jest tylko kilka firm car sharingowych z flotą elektrycznych pojazdów. Wśród nich wymienić można 4mobility, GreenGoo czy innogy Polska. Ta ostatnia proponuje usługę innogy go!, która opiera się wyłącznie na elektrykach. Łącznie do dyspozycji innogy oddało aż 500 pojazdów elektrycznych w Warszawie. Firma 4mobility udostępnia swoje pojazd w również Warszawie, ale i w Poznaniu oraz Trójmieście. Elektryki od GreenGoo znajdziemy zaś w Katowicach.

Rynek elektromobilności w Polsce

Czy auta elektryczne przyjmą się w Polsce? Jak popyt na tego rodzaju pojazdy prezentuje się obecnie? I czy usługa e-car sharingu coś na tym polu zmieniła? Wydaje się, że tak. Teza ta jest także zgodna z celem rządu, który do 2025 roku ma zamiar wprowadzić milion samochodów elektrycznych na polskie drogi. Po części pomóc ma w tym wprowadzona jeszcze na początku 2018 roku ustawa o elektromobilności. Znajdują się w niej regulacje dotyczące wsparcia finansowego dla nabywców pojazdów elektrycznych. Na co mogą liczyć posiadacze elektryków? Między innymi na:

  • obniżenie podatku konsumpcyjnego dla pojazdów elektrycznych,
  • wyższe opłaty amortyzacyjne dla przedsiębiorstw, 
  • możliwość korzystania z pasów autobusowych, 
  • zwolnienie z opłat parkingowych,
  • zniesienie ograniczeń wjazdu do miejskich stref środowiskowych.

Wszystkie te działania mają zachęcić Polaków do inwestycji w samochody elektryczne. Ich celem jest jednocześnie zwiększenie świadomości na temat pojazdów bezemisyjnych, a także ogólnej wiedzy dotyczącej ekologii czy ochrony środowiska. Już teraz badania SW Research dla Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA) pokazują, że 17% Polaków planuje zakup samochodu elektrycznego, a co czwarty rozważa zakup samochodu hybrydowego. Ile wśród tej grupy jest osób, które miały styczność z e-car sharingiem? Tego do końca nie wiadomo. Można jednak domniemywać, że na pewno istnieje duży odsetek takich ludzi, tym bardziej że w Polsce z car sharingu korzysta obecnie kilkadziesiąt tysięcy osób.