Czy księgowość jest trudna?

#RATUJBIZNES – STARTUJE AKCJA RZECZNIKA MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORCÓW NA RZECZ WSPARCIA PRZEDSIĘBIORCÓW W CZASACH EPIDEMII
30 marca 2020
5 000 zł na 12 miesięcy do wzięcia…
5 kwietnia 2020

Takie pytanie najczęściej stawiają początkujący przedsiębiorcy. Chodzi oczywiście o koszty biura rachunkowego. Przecież zamiast wydawać kilkaset złotych na księgową lepiej zainwestować je w swoją firmę. Tym bardziej, że na rynku są dostępne programy do prowadzenia księgowości – niektóre nawet darmowe… Niestety, taka decyzja może być bardzo niebezpieczna w skutkach, dlatego należy ją dobrze rozważyć.

Programy do prowadzenia księgowości dla przedsiębiorcy

Zacznijmy od podstawowej kwestii – odpowiedzialności za obsługę księgową. Oczywiście prowadzenie Książki Przychodów i Rozchodów może z pozoru wydawać się banalne. Na początku prowadzenia działalności gospodarczej mamy ograniczoną liczbę faktur do rozliczenia, do tego do dyspozycji mamy liczne programy do prowadzenia księgowości… Wystarczy wybrać właściwy dla naszej firmy i możemy spokojnie zacząć księgować, czyli oszczędzać na biurze rachunkowym. Pamiętajmy o jednym – podejmując taką decyzję bierzemy na siebie ogromną odpowiedzialność. Poprawność rozliczeń, właściwe kwoty podatku, odpowiednie stawki VAT, zmiany w prawie… pułapek jest bardzo wiele. Każda może być dla naszej firmy śmiertelnie niebezpieczna. Jeśli urząd skarbowy znajdzie błędy w rozliczeniach na nic zdadzą się tłumaczenia, że to nasza pierwsza działalność, że nie wiedzieliśmy, że od jutra zatrudnimy księgową… Potencjalne kary mogą być dla naszej firmy poważnym zagrożeniem.

Poza tym należy pamiętać o jeszcze jednym – rozliczanie własnej firmy może być bardzo czasochłonne. Programy do prowadzenia księgowości oczywiście pomogą nam w rozliczeniach, ale i tak będziemy musieli poświęcić dużo czasu na ich obsługę. Pytanie, czy nie sprawi to, że zabraknie nam czasu na firmę…

„Darmowe” programy do prowadzenia księgowości

Jeśli jednak podejmiemy decyzję, że chcemy spróbować swoich sił w rozliczaniu się, to przed nami najważniejsza decyzja. Chodzi o programy do prowadzenia księgowości, z których musimy wybrać ten najlepszy.

Zacznijmy od ceny – przecież skoro mamy oszczędzać na biurze rachunkowym, to w tym przypadku ona także powinna mieć duże znaczenie. Popularne programy do prowadzenia księgowości sprzedawane są w formie licencji. Wykupujemy dostęp, instalujemy na komputerze i możemy pracować. Niestety programy do księgowości sprzedawane w ten sposób mogą generować dodatkowe koszty. Chodzi przede wszystkim o aktualizacje. Zmiany w przepisach pojawiają się nawet kilka razy w roku. Po każdej nowelizacji program należy uaktualnić, a to może kosztować. Z kolei nieaktualny program nie będzie spełniał swojego zadania… Czekają więc nas wydatki. Mowa o co najmniej kilkuset, a czasem nawet ponad tysiącu złotych rocznie.

Inaczej działają programy do prowadzenia księgowości wykorzystujące nowe technologie. Chodzi o programy online – np. Taxomatic. W tym przypadku aktualizacje są bezpłatne i automatyczne. W trakcie pracy nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów.

Darmowy program księgowy z JPK

Do tego pamiętajmy, aby wybrać kompletny program. Zdarza się, że producenci sprzedają „darmowe” narzędzia, które musimy uzupełniać – oczywiście za dodatkową opłatą. Chodzi na przykład o obowiązkowe generowanie pliku JPK. Jeśli program nie umożliwia tego w podstawowej wersji, to ponownie nie mamy wyjścia i musimy płacić za rozszerzenie uprawnień. Dlatego warto wybrać darmowy program księgowy z JPK i innymi niezbędnymi modułami. Tak jak w przypadku wspomnianego już programu Taxomatic. Wybierając nawet najprostszy abonament mamy do dyspozycji wszystkie niezbędne funkcjonalności.

Najlepsze jest oprogramowanie dla biur rachunkowych

Do tego Taxomatic to profesjonalne oprogramowanie dla biur rachunkowych. Ma to dodatkową zaletę. Po pierwsze korzystamy z najlepszego na rynku narzędzia, które gwarantuje nam poprawność rozliczeń, a do tego łatwo możemy zmienić sposób obsługi księgowej. Oprogramowanie dla biur rachunkowych Taxomatic pozwala bowiem w każdej chwili udostępnić nasze konto księgowej i powierzyć jej prowadzenie rozliczeń. Może to być niezbędne, jeśli okaże się, że nasza firma rozrasta się, obsługa księgowa jest coraz bardziej skomplikowana, a nam zaczyna już brakować na nią czasu.