PPK – czym jest dla pracodawcy i pracownika?

Granty z Agencji Rozwoju Pomorza do wzięcia od zaraz
23 stycznia 2020
KRUS dla przedsiębiorców? „Nowakowi i Kowalskiemu należy się równe traktowanie”
3 lutego 2020

Pracownicze Plany Kapitałowe są dobrowolnym programem, dzięki któremu możemy gromadzić nasze fundusze na emeryturę. Ile wynoszą poszczególne składki oraz co to oznacza dla przedsiębiorcy? Warto dowiedzieć się jak najprędzej, ponieważ ustawa weszła życie już rok temu i wkrótce obejmie wszystkie firmy.

1. Czym jest PPK?

2. Koszty PPK dla pracodawcy

3. PPK a OFE

Czym jest PPK?

O programie PPK zaczęło być głośno już rok temu. Projekt Pracowniczych Planów Kapitałowych ma nieść ze sobą niemałą rewolucję. Umożliwia on dobrowolne odkładanie pieniędzy na prywatnych kontach w celu zapewnienia godnej emerytury. Ustawa weszła w życie w styczniu zeszłego roku i objęła wszystkie firmy, zatrudniające minimum 250 osób. W 2021 roku zaś mają się dołączyć pozostali pracodawcy.

Co ciekawe PPK pozyskuje środki z trzech źródeł. Składki mają być pozyskiwane zarówno od pracownika, jak i od pracodawcy oraz państwa. Ponadto Państwo Polskie przygotowało dwie dodatkowe składki: powitalną o wysokości 250 zł oraz coroczną dopłatę – 240 zł.

Środki są gromadzone na prywatnych kontach pracowników, którzy w zasadzie mogą je przeznaczyć na dowolny cel. Każde konto jest powiązane z danym pracodawcą, który je otwiera. Dlatego też jeśli pracujemy w kilku firmach, będziemy posiadali więcej niż jedno konto PPK.

Koszty PPK dla pracodawcy

Na początek przedstawmy, jak wyglądają stawki w modelu podstawowym. Składkę, jaką musi ponieść firma za pracownika wynosi 1,5% od wynagrodzenia brutto. W zależności od wysokości dochodów kwota ta może być podniesiona do nawet 2,5%. Ile więc będziemy płacić jako przedsiębiorca? Prosty kalkulator PPK dla pracodawcy dostępny w internecie umożliwi przeliczenie, ile budżetu będzie trzeba zagospodarować na wprowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych. 

Z czym jeszcze musi się liczyć pracodawca PPK? Przede wszystkim zmiany w dziale kadrowym i księgowo-płacowym. Niezbędne jest też wprowadzenie odpowiednich programów, które będą prowadzić ewidencję pracowników PPK. Pamiętajmy, że program jest całkowicie dobrowolny i można się zawsze z niego wycofać. Należy więc kontrolować takie rzeczy na bieżąco.

Oprócz umowy zawieranej o prowadzeniu kont w imieniu pracowników pracodawca musi także zawrzeć porozumiem z ZUS-em, Funduszem Inwestycyjnym lub Funduszem Emerytalnym.

PPK a OFE

Polacy do tej pory pamiętają o OFE i obietnicach państwa dotyczących długoterminowych form oszczędzania. Rozmontowanie tego systemu poważnie zaszkodziło zaufaniu obywateli do tego typu programów.Jednakże OFE to nie to samo, co PPK. W zapisach o PPK jest wyraźnie mowa, że środki, które gromadzimy są prywatne. Dlatego też możemy je w każdej chwili wycofać, rozdzielić, a także przepisać. W przypadku OFE takiego stwierdzenia zabrakło. Dlatego też obecny projekt to coś nowego i obiecującego na polskim rynku. Dzięki niemu na pewno wzrośnie zaufanie społeczeństwa do tego typu