Jak otrzymać kredyt gotówkowy?

„Mały ZUS +” podpisany przez prezydenta Dudę
29 grudnia 2019
Rzecznik MŚP proponuje zmiany w przepisach
20 stycznia 2020

Young couple meeting financial advisor for home investment

Dzięki szybkiej gotówce od banku przelanej na konto można zrealizować bardzo wiele swoich zamierzeń – od organizacji chrzcin czy wesela, aż po wakacje czy remont domu. Trzeba jednak zawsze pamiętać, że kredyt gotówkowy jest pożyczką od banku – a zatem, jak każdą pożyczkę, trzeba go będzie spłacić. W staraniu się o kredyt najważniejsze jest więc wybadanie rynku i wybór oferty, która będzie najkorzystniejsza – bo najtańsza.

Czy uda mi się dostać kredyt?

            Aby sprawdzić, czy uda się dostać kredyt, należy po prostu udać się do banku lub wypełnić wniosek kredytowy online albo przez infolinię. Podane we wniosku informacje będą służyły bankowi do tego, aby zweryfikować zdolność kredytową wnioskującego, czyli to, w jakim stopniu jest on zdolny oddawać w terminie pożyczone pieniądze. Na zdolność kredytową ma wpływ historia kredytowa oraz zarobki i zobowiązania. Bank analizuje, czy wcześniej braliśmy już kredyty i jak nam szło ich spłacanie. Następnie analizuje ile zarabiamy i jakie są nasze źródła przychodu – im bardziej stabilne, a zarobki im wyższe, tym lepiej dla wnioskodawcy. Pracownik banku musi też sprawdzić nasze zobowiązania – czy mamy inne długi, ile mamy osób na utrzymaniu, gdzie mieszkamy – to wszystko wpływa na ocenę zdolności kredytowej i finalną decyzję o otrzymaniu kredytu.

            Jak wybrać właściwą ofertę kredytową?

            Kredyty gotówkowe są jedną z najpopularniejszych form kredytów zaciąganych przez Polaków, ponieważ pozwalają one na przeznaczenie pieniędzy otrzymanych od banku na dowolny cel. Wśród tych kredytów należy jednak wybrać ten najlepszy – a najlepszym będzie ten, który w ostatecznym rozliczeniu da jak najmniejszy koszt kredytu. Na koszty kredytu ma wpływ przede wszystkim oprocentowanie – im niższe, tym mniej zapłacimy bankowi na koniec. Wpływają na nie również prowizje oraz RRSO. Wiele zależy także od tego, jak wysoka jest suma kredytu i jak wysoką ratę będzie się spłacać, bo to wpływa na ilość rat, czyli tym samym na wysokość ogólnego kosztu kredytu. Kredyty gotówkowe z najniższym oprocentowaniem nie zawsze muszą się okazać najkorzystniejsze, dlatego warto zawsze dokładnie analizować każdą propozycję, liczyć i porównywać koszty.

            Wybrałem – i co dalej?

            Po wybraniu konkretnej oferty kredytowej należy zadzwonić na infolinię banku w celu wypełnienia wniosku, wypełnić go online lub udać się do oddziału banku, by wypełnił go osobiście pracownik. Następnie wniosek zostanie poddany weryfikacji, a wnioskodawca będzie poinformowany o decyzji pozytywnej lub negatywnej. W przypadku decyzji negatywnej należy się zastanowić, co mogło na nią wpłynąć i postarać się poprawić swoją zdolność kredytową. W przypadku pozytywnej pozostaje tylko sfinalizować umowę i czekać na przelew z banku!

material partnera