Jak działa kalkulator kredytowy?

Jak zaprojektować przyciągający wzrok banner reklamowy?
23 grudnia 2019
Życzenia Świąteczne
24 grudnia 2019

Każdy bank ma swoje wewnętrzne regulaminy i kryteria, które służą mu do obliczania zdolności kredytowej klienta oraz wysokości rat. Istnieje wiele czynników branych pod uwagę, a do najważniejszych należy: wysokość osiąganych dochodów, dotychczasowa historia kredytowa czy istniejące już obciążenia. Przeciętnemu kredytobiorcy trudno jednak samodzielnie odwiedzić choćby kilka placówek, aby osobiście przeprowadzić taką symulację. To zajęcie czasochłonne. W tym przypadku pomocny okazuje się kalkulator kredytowy.

1. Co to jest kalkulator kredytowy?

2. Kalkulator rat

3. Kalkulator zdolności kredytowej

Kalkulator kredytowy pozwala orientacyjnie sprawdzić, które oferty bankowe mogą być dla potencjalnego kredytobiorcy najkorzystniejszym rozwiązaniem i zawęzić w ten sposób liczbę miejsc do odwiedzenia.

Co to jest kalkulator kredytowy?

Kalkulator kredytowy jest narzędziem, umożliwiającym oszacowanie różnego rodzaju liczb i kwot związanych z zaciąganym zobowiązaniem finansowym. Oczywiście, należy wziąć pod uwagę, iż zaprezentowane dane mają charakter poglądowy i nie mogą być uznawane za propozycję wiążącą. Oferty banków zmieniają się bardzo dynamicznie, sami doradcy zaś dysponują w tym względzie pewnego rodzaju elastycznością i możliwością dopasowywania oferty do klienta, dysponującego nierzadko ofertami konkurencji. Kalkulator jest natomiast dobrą wskazówką, do których instytucji finansowych warto zwrócić się przede wszystkim.

Kalkulator rat

Kalkulator kredytowy pozwala przeprowadzić między innymi uproszczoną symulację rat kredytu gotówkowego lub hipotecznego. Dane, które należy wpisać w formularzu, zależne są od rodzaju zobowiązania finansowego, najczęściej jednak wymagane jest podanie kwoty, pożądanej ilości rat lub okresu kredytowania, rodzaju raty. Czasami wymagane jest określenie wskaźników związanych z oprocentowaniem czy pobieraną przez bank prowizją. Obliczone w ten sposób raty określone są szacunkowo, każdą taką ofertę należy więc zweryfikować w banku. Niemniej, potencjalny kredytobiorca uzyskuje w ten sposób rozeznanie, w której instytucji uzyskać może najlepsze warunki.

Kalkulator zdolności kredytowej

Inny rodzaj kalkulatora kredytowego to formularz umożliwiający obliczenie wysokości zdolności kredytowej. Najczęściej wymagane jest podanie sumy uzyskiwanych dochodów, wysokości miesięcznych rat i kosztów utrzymania. To bardzo przydatne narzędzie na początkowym etapie starania o kredyt, na przykład hipoteczny, kiedy kredytobiorca nie jest jeszcze pewien, na jaki wydatek może sobie pozwolić. Także i w tym przypadku jest to wartość szacunkowa.

materiał sponsorowany