Stare korony szwedzkie – gdzie można je jeszcze wymienić?

WSA w Lublinie po skargach Rzecznika MŚP uchylił trzy niekorzystne dla przedsiębiorcy decyzje w zakresie kary pieniężnej z tytułu naruszenia obowiązków systemu SENT
4 listopada 2019
W jaki sposób wyróżnić stoisko handlowe?
19 listopada 2019

Kraje skandynawskie są od wielu dziesięcioleci popularnym kierunkiem emigracji Polaków, którzy poszukują tam lepszych warunków życia. Wielu z nich przesyłało lub przywoziło ze sobą pieniądze, którymi wspierali lub utrzymywali pozostawione w kraju rodziny. Z tego powodu do dziś wiele osób znajduje przypadkiem znaczne kwoty koron szwedzkich, które są poza aktualnym obiegiem. Czy można je jeszcze dziś spieniężyć? Gdzie można dokonać wymiany starych koron szwedzkich?

Ważna europejska waluta

Uważa się, że po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, szwedzka korona będzie drugą najważniejszą walutą we Wspólnocie. Ma ona długą tradycję, ponieważ jest w użyciu od 1873 roku, kiedy powstała Skandynawska Unia Monetarna. W jej skład wchodziły Szwecja, Norwegia i Dania z Islandią. Unia rozpadła się po I wojnie światowej, ale kraje wchodzące w jej skład postanowiły zachować wspólną nazwę pieniądza. Każdy z krajów prowadził jednak własną politykę dotyczącą walut narodowych.

Zmiany, zmiany, zmiany…

Jak w każdym kraju posługującym się własną walutą, niekiedy zachodzi potrzeba zmian w systemie monetarnym albo odświeżenie starej wersji banknotów. Nie inaczej ma się sprawa w przypadku korony szwedzkiej.

W Szwecji wycofano najpierw z obiegu drobne monety, czyli öre (1/100 korony), których nie emituje się już od 1988 roku. Nowe monety wprowadzono w 2016 roku i mają one nominały 1, 2, 5 i 10 koron (ta ostatnia pozostała niezmieniona od 1991 roku). Stare monety utraciły ważność 30 czerwca 2017 roku. Można je było wymienić w centralnym banku szwedzkim – Riksbanku.

W 2011 roku ogłoszono również konkurs na projekt nowych szwedzkich banknotów. Postanowiono, że w obiegu pozostanie ich 6 – o nominałach 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 koron. Na projektach umieszczono podobizny osób zasłużonych dla szwedzkiej kultury, jak np. Astrid Lindgren, Greta Garbo czy Ingmar Bergman. Wycofanie starych banknotów następowało etapami, a ostatnim z nich było wprowadzenie nowych banknotów 100- i 500- koronowych.

Co może nieco zaskakiwać, stare banknoty dosyć szybko przestały być oficjalnym środkiem płatniczym. Zostały one wycofane już w rok po wprowadzeniu zmian, co oznacza, że banki szwedzkie nie wymieniają już starych monet i banknotów. Dla wielu Szwedów nie było to większym problemem, gdyż od lat w tym kraju promuje się płatności bezgotówkowe. A co, jeśli w naszych mieszkaniach znajdziemy stare korony szwedzkie? Czy warto udać się z nimi do skupu walut wycofanych z obiegu?

Gdzie wymienić stare korony szwedzkie?

Szacuje się, że obecnie w Szwecji pracuje nawet 85 tysięcy Polaków. Wielu z nich wyjechało w czasach PRL-u, zwłaszcza po zdarzeniach z marca 1968 roku oraz w wyniku wprowadzenia stanu wojennego. Władze państwa pozwoliły starać się o pobyt stały wszystkim Polakom, którzy na początku lat 80. znaleźli się na terenie Szwecji. Nie dziwi więc, ze wielu z nas wciąż znajduje w swoich domach stare szwedzkie korony, które nie są już wymieniane przez bank szwedzki. Nie oznacza to jednak, że nie mają one jakiejś wartości. Możemy sprzedać je w skupie banknotów wycofanych z obiegu, tj. np. skup internetowy staragotowka.pl, w którym wymienimy stare i nowe korony szwedzkie.

Na stronie https://staragotowka.pl/korona-szwedzka/ możesz zapoznać się z aktualnym kursem za starą szwedzką walutę. A jak bezpiecznie i szybko wymienić swoje pieniądze? Na początku skorzystaj z kalkulatora umieszczonego na stronie, który pozwoli Ci oszacować, ile zarobisz na transakcji. Jeśli zdecydujesz się na wymianę, wystarczy odpowiednio zapakować stare pieniądze i przesłać je do siedziby firmy. Możesz skorzystać zarówno z przesyłki kurierskiej, jak i z wygodnych paczkomatów InPost. Po tym jak pieniądze zostaną one odebrane w skupie, otrzymasz przelew na konto w wysokości wcześniej ustalonej kwoty. To niezwykle wygodne rozwiązanie. Możesz w dowolnej chwili wymienić stare pieniądze i uzyskać środki zamrożone w starej walucie. Nie musisz martwić się o bezpieczeństwo takiej transakcji – nadane w zwykłej paczce pieniądze nie będą wzbudzać niepotrzebnego zainteresowania osób postronnych. Dzięki takiemu nowoczesnemu rozwiązaniu pozbędziesz się starych banknotów bez wychodzenia z domu i podreparujesz nieco domowy budżet.

materiał partnera