Najbardziej nietrafione inwestycje – czego się wystrzegać?

Kredyty hipoteczne dla osób pracujących za granicą w 2019 roku
10 lipca 2019
Ubezpieczenia – nowoczesne kanały komunikacji i ich efektywność w sprzedaży
24 lipca 2019

Jednym z najbardziej chybionych pomysłów, jeśli chodzi o gromadzenie środków, jest przechowywanie oszczędności w przysłowiowej skarpecie (a robi tak ponad połowa Polaków). Pieniądze takie nie dość, że nie przynoszą zysków, to jeszcze łatwo je stracić, zwłaszcza jeśli przechowujemy je w gotówce. Najbardziej nietrafioną inwestycją jest więc… jej brak. Ale jeśli decydujemy się lokować nasze środki, warto pamiętać o kilku zagrożeniach.

Nie inwestuj bez podstawowej wiedzy

Inwestowanie oszczędności wymaga pewnego zaangażowania. W zależności od sposobu lokowania środków, powinniśmy zrozumieć podstawowe mechanizmy rządzące np. funduszami inwestycyjnymi czy obligacjami. Jeśli nie rozumiemy zasad rządzących giełdą, rynkiem nieruchomości itd., prawdopodobnie lepiej zdecydować się na bezpieczne rozwiązania – lokatę lub konto oszczędnościowe.

Zostaw coś na czarną godzinę

Wszelkie inwestycje obarczone są pewnym stopniem ryzyka, dlatego warto zostawić sobie trochę oszczędności, tzw. poduszkę finansową, która pozwoli nam normalnie funkcjonować, jeśli nasza inwestycja się nie powiedzie lub z innego powodu stracimy nasze środki. Słowem – nie inwestuj wszystkich oszczędności.


Bądź elastyczny

Analitycy zgodnie przekonują, że nie należy inwestować wszystkich środków w ten sam sposób. Warto powiększyć swój portfel inwestycyjny (ale też bez nadmiernego rozpraszania środków). Dlaczego? Przede wszystkim w celu zmniejszenia ryzyka. Nawet jeśli nasze fundusze w jakimś momencie przestaną generować zyski, możemy czerpać korzyści np. z wynajmu mieszkania zakupionego w tym celu. Kiedy środki z jednej inwestycji przestaną być opłacalne, dzięki zwrotom z innych projektów będziemy mogli przeczekać trudniejszy moment. A nawet jeśli stracimy zainwestowane środki, pozostanie nam jakaś część oszczędności ulokowana w innych produktach. Mając taki komfort, łatwiej zdecydować się na skorzystanie z agresywnych from inwestowania, które mogą przynieść znaczny zysk, ale obarczone są również dużą dozą ryzyka.

Inflacja – koszmar inwestora

Inflacja, czyli ujmując najprościej, wzrost cen towarów i usług w gospodarce, to jedno z ryzyk, które musimy uwzględnić, kiedy inwestujemy swoje środki. Towarzyszy jej utrata wartości pieniądza – za taką samą cenę jesteśmy w stanie kupić mniej produktów. To niezwykle ważne dla inwestora, gdyż może się okazać, że pomimo faktu, iż jego pieniądze wygenerowały zyski, w rzeczywistości kapitał ten nie pozwoli nam nabyć więcej dóbr, właśnie ze względu na inflację.

Złoto inwestycyjne – bezpieczny sposób na lokowanie środków

Jeśli chcesz bezpiecznie inwestować albo zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny, postaw na sprawdzone rozwiązania. Analitycy przekonują, że zakup produktów inwestycyjnych, tj. sztabki złota, złote monety, srebrne monety, a także innych produktów z kruszców (pallad, platyna) pozwala na lokowanie środków bez obaw o spadek wartości pieniądza, czyli inflację. Ze względu na powszechność inwestowania w kruszce, obrót metalami szlachetnymi możemy przeprowadzić na całym świecie. Niezależnie od tego, jak potoczą się nasze losy, sprzedaż złota czy sprzedaż srebra będzie możliwa na każdym etapie naszego życia, w dowolnym kraju na świecie. Warto jednak inwestować w popularne produkty. Kiedy decydujemy się na zakup monet inwestycyjnych, najlepiej postawić na popularne i powszechnie rozpoznawane krugerrandy 1 oz.

Inwestowanie w złoto i inne kruszce jest dziś znacznie prostsze niż kiedyś. Możemy skorzystać z oferty sklepów internetowych, np. 79th Element, które zajmują się sprzedażą metali szlachetnych. Warto postawić na te, które mają w swojej ofercie nie tylko sztabki złota, ale i inne, np. produkty platynowe (zobacz na: https://79element.pl/platyna/). Skupy internetowe są niezwykle wygodne, ponieważ całą transakcję możemy przeprowadzić bez wychodzenia z domu. Wystarczy wybrać określony produkt, zapłacić, a odpowiednio zabezpieczona przesyłka dotrze pod wskazany adres.

Inwestowanie to dobry sposób na pomnażanie kapitału. Warto jednak działać ostrożnie i wystrzegać się opisanych powyżej błędów.

materiał partnera