Kredyty hipoteczne dla osób pracujących za granicą w 2019 roku

Tablet czy czytnik e-booków? Co sprawdzi się lepiej?
5 lipca 2019
Najbardziej nietrafione inwestycje – czego się wystrzegać?
17 lipca 2019

Mimo poprawy sytuacji gospodarczej w kraju rośnie liczba osób czasowo emigrujących z kraju w celach zarobkowych. Jak wynika z danych GUS, na koniec 2017 roku liczba ich była wyższa o 25 tys. w porównaniu z rokiem 2016. Wg urzędu poza granicami Polski przebywa dziś łącznie ok. 2 mln 540 tys. Polaków. Główną motywacją są oczywiście wyższe zarobki. Często emigranci chcą zabezpieczyć swój byt w kraju, inwestując w nieruchomości. Uzyskanie kredytu hipotecznego dla pracujących za granicą nie jest jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać. Jakie warunki trzeba spełnić, by uzyskać kredyt w Polsce?

Kredyt dla pracujących za granicą a rekomendacja S

Na trudności z uzyskaniem kredytu na podstawie zarobków za granicą w dużej mierze wpłynęła sprawa kredytów frankowych. W 2014 roku została zmieniona rekomendacja S opracowana przez KNF. Zgodnie z zaleceniami instytucji bank może udzielić kredytu dla pracujących za granicą tylko w walucie, w której dana osoba otrzymuje wynagrodzenie. Rodzi to szereg trudności przy uzyskaniu pożyczki – banki oferują kredyty hipoteczne dla osób pracujących za granicą, ograniczając się jedynie do najpopularniejszych walut. Osoby zarabiające w euro na pewno znajdą odpowiednią ofertę. Znacznie trudniej może być już tym, którzy zarabiają w funtach lub dolarach.

Kredyt dla osób zarabiających za granicą – czy da się w złotówkach?

Istnieją jednak pewne możliwości, jeśli osoba ubiegająca się o kredyt na podstawie dochodów w obcej walucie chce skorzystać z pożyczki w złotówkach. Pierwsza opcja to ubieganie się o kredyt z bliskim, który zarabia w złotówkach. Trzeba jednak pamiętać, że przy analizowaniu zdolności kredytowej najważniejsze będą finanse osoby otrzymującej wynagrodzenie w Polsce. Dla wielu osób takie rozwiązanie może okazać się nieopłacalne.

Druga możliwość spłacania kredytu w złotówkach, to jego przewalutowanie. Korzystamy najpierw z oferty kredytu dla osób pracujących za granicą, a następnie negocjujemy z bankiem warunki przeliczenia go na polskie złotówki. Trzeba jednak pamiętać o tym, że bank naliczy za taką procedurę prowizję, a dodatkowo proces nastąpi na podstawie uśrednionego kursu (nie zawsze najatrakcyjniejszego dla kredytobiorcy). Czy to rozwiązanie jest opłacalne? Jak w przypadku każdego kredytu walutowego – jego opłacalność na każdym etapie definiuje zmieniający się kurs określonej waluty. Decydując się przewalutować kredyt minimalizujemy jednak ryzyko kursowe i mamy pewność, że raty nie będą nagle wzrastać z powodu niekorzystnych zmian na rynku walutowym.

Pożyczki dla pracujących za granicą? To możliwe!

Dla osób ubiegających się o kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy dla pracujących za granicą pomocą mogą być usługi pośredników finansowych, tj. aconto.pl. Firma współpracuje z wieloma bankami, dlatego znacznie łatwiej będzie znaleźć ofertę kredytową dla osób pracujących w krajach Unii Europejskiej, Norwegii czy Szwajcarii (więcej informacji: http://aconto.pl/kredyt-dla-osob-pracujacych-za-granica-2/). Doświadczeni pracownicy (firma funkcjonuje na rynku już przeszło 20 lat) będą służyć fachowym doradztwem finansowym i pomogą Ci wybrać rozwiązanie, które będzie najkorzystniejsze dla Twojego portfela.

materiał partnera