Jak stworzyć ankietę lub test w Formularzu Google?

Czy na dropshippingu można zarobić?
26 czerwca 2019
eTradeShow – targi dla e-commerce
27 czerwca 2019

Przeprowadzanie ankiet pozwala nam uzyskać informacje, które mogą przełożyć się na dalsze działania naszego biznesu. Odpowiednia interpretacja danych to klucz do sukcesu tuż po przeprowadzonym badaniu. Natomiast ankiety w formie testów idealnie pokazują jaki poziom wiedzy został zaabsorbowany przez pracowników po przebytym szkoleniu lub uczniów po omówieniu określonej części materiału.

Zarówno ankietę jak i test możemy w łatwy i szybki sposób przeprowadzić za pomocą Formularzy Google. W zależności od naszych potrzeb, a dokładnie tego czy reprezentujemy firmę, szkołę czy też własne potrzeby, Google daje nam możliwość wyboru. Decyzja ta dotyczy wersji Formularzy Google jaka zostanie użyta. O ile sama aplikacja w każdym z przypadków się nie różni to w zależności od celu jej wykorzystania warto rozważyć dostępne opcje. 

Formularze Google w 2 wariantach

Aplikacja jak już zostało wspomniane jest całkowicie darmowa i nie są wymagane żadne opłaty związane z jej używaniem. Darmowe Google Forms posiadają wszystkie niezbędne funkcje w celu utworzenia ankiety czy testu. Ograniczenie to pojawia się jedynie w przypadku, gdy chcemy by zebrane dane za pomocą Formularzy były przechowywane na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Informacja ta szczególnie jest istotna jeśli przeznaczeniem badania jest późniejsze wykorzystanie informacji w ramach działalności naszego przedsiębiorstwa. Dodatkowo warto rozważyć również wybór tej wersji, gdy prowadzimy fundację czy organizację pozarządową. Płatna i profesjonalna wersja formularzy zawiera się w ramach pakietu G Suite skierowanego właśnie do firm i organizacji. 

O G Suite słów kilka

Zanim zostanie przedstawiona instrukcja krok po kroku jak stworzyć Formularz Google przyjrzyjmy się jeszcze temu, czym jest pakiet G Suite od Google i co zawiera.

G Suite powstał początkowo z myślą o firmach, by później rozszerzyć swoją ofertę o fundacje czy organizacje pozarządowe. W ramach tak kompleksowego pakietu znajdują się niezbędne aplikacje do pracy online. Gmail umożliwiający utworzenie maila we własnej domenie typu @mojafirma.pl, Hangouts Meet do prowadzenia wideokonferencji nawet z 100 osobami na raz, Dysk z nielimitowaną przestrzenią na różnego rodzaju pliki: zdjęcia, wideo, dokumenty. To tylko przykładowe aplikacje, ponieważ wchodząc bardziej w szczegółowy opis pakietu znajdziemy tam nawet 70 rozwiązań dla biznesu w tym również funkcje dotyczące bezpieczeństwa i ochrony danych.

Tworzenie ankiety Google Forms krok po kroku

Przechodząc do sedna przyjrzyjmy się temu, jak łatwo można utworzyć ankietę czy test w Formularzu Google. 

 1. Tuż po założeniu konta Google, które najczęściej jest tworzone przy pomocy poczty Gmail przechodzimy do aplikacji Formularze znajdującej się w prawym górnym rogu – kliknij w kwadrat umieszczony obok Twojej miniaturki > Formularze. Innym, nieco szybszym sposobem jest wpisanie w polu na adres url naszej przeglądarki forms.new. Ten skrót uruchomi już tworzenie nowego formularza. 
 2. Formularz bez nazwy” klikając w to pole możesz zmienić nazwę Formularza, a tuż pod tym dodać opis np. jaki ma cel przeprowadzenie tego badania lub testu. 
 3. Pytanie bez tytułu” kliknij w ten opis, by zmienić treść pierwszego pytania. Tuż obok masz listę z której możesz wybrać rodzaj pytania. Czy to będzie pole jednokrotnego wyboru, a może pytanie otwarte? Decyduj wedle własnego uznania.
 4. Opcja 1” klikając w to miejsce tuż pod pytaniem, dodasz treść odpowiedzi jeśli akurat wybrałeś jednokrotny wybór. Możesz zwiększyć ilość możliwych do wyboru odpowiedzi klikając ponownie w “Dodaj opcję
 5. W prawym dolnym rogu masz możliwość zaznaczenia pytania jako Wymagane, w ten sposób nie będzie możliwa kontynuacja wypełniania formularza bez udzielenia odpowiedzi na to pytanie. Dodatkowo w szybki i łatwy sposób możesz powielić pytanie poprzez kliknięcie w przycisk Duplikuj.
 6. Do każdego pytania możesz dodać zdjęcie np. przedstawiające możliwą realizację zamówienia.  W ten sposób poznasz feedback grupy docelowej i dokonasz najlepszego wyboru. By dodać zdjęcie wystarczy kliknąć ikonę obrazu tuż obok wybranej opcji odpowiedzi.
 7. Kliknij w koło zębate znajdujące się w prawym górnym rogu. Znajdziesz tam jeszcze więcej bardzo ważnych ustawień, które pomogą zarządzać Ci ankietą i umożliwić zamianę jej w test. 
 8. Jeśli korzystasz już z pakietu G Suite (Dla firm i organizacji) przyjrzyj się dokładniej tej opcji “Ogranicz do użytkowników domeny Fly On The Cloud i zaufanych domen” Zaznaczenie jej spowoduje, że tylko użytkownicy w ramach Twojej domeny tj. @mojafirma.pl będą mogli wypełnić formularz. Odznaczenie jej spowoduje, że wypełnienie ankiety lub testu będzie możliwe przez wszystkie osoby mające dostęp do formularza.
 9. Jeśli chcesz zmienić ankietę w test pozostań w oknie ustawień i kliknij w sekcję TESTY. Kliknij “Zrób z tego test” wybierz z poniższych opcji interesujące Cię ustawienia jak np. Wartości punktowe czy pokazywanie Poprawnych odpowiedzi użytkownikowi po przesłaniu formularza.
 10. Kliknij ZAPISZ i przejdź do pytań by ustawić punktację oraz poprawne odpowiedzi, które wyświetlą się użytkownikom po wysłaniu testu. Przejdź do KLUCZ ODPOWIEDZI, przypisz ilość punktów za dane pytanie, a następnie zaznacz poprawną odpowiedź, tak by pojawił się zielony tick tuż obok niej.
 11. Możesz dodać komentarz do odpowiedzi w przypadku nieprawidłowej np. Wyjaśnić dlaczego jest to zła odpowiedź, a w przy poprawnej pogratulować uczebstnikowi dobrze udzielonej odpowiedzi i wyjaśnić dlaczego akurat ona była poprawna.
 12. Klikając w przycisk Wyślij znajdujący się w prawym górnym rogu możesz wysłać ankietę/test na dowolnie wybrany adres email lub kopiując link do formularza przesłać go w dowolnie wybrany przez siebie sposób np. poprzez Messengera lub inny komunikator. 
 13. Wszystkie odpowiedzi udzielone w ramach ankiety lub testu będą znajdować się w jedny miejscu. Wystarczy kliknąć w sekcję odpowiedzi nad formularzem by zobaczyć przesłane zgłoszenia, które po kliknięciu w zieloną ikonę Arkuszy Google zostaną przeniesione do postaci Arkusza kalkulacyjnego.

Mam nadzieję, że powyższa instrukcja pomoże Ci utworzyć własną ankietę lub test. Jeśli jednak jesteś użytkownikiem firmowym i masz problem z aplikacją Formularze, skontaktuj się z oficjalnym Partnerem Google, który udzieli wsparcia w języku polskim.  

O autorze
Artykuł powstał we współpracy z Fly On The Cloud