Co warto wiedzieć przed wyborem planu oszczędnościowego?

Czwarte terenowe biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców otwarte w Gdańsku
21 maja 2019
Przedsiębiorcy Pelplina podczas posiedzenia Rady Gospodarczej wybrali przewodniczących
22 maja 2019

Oszczędzanie wydaje się trudną sztuką. Tak naprawdę wystarczy jednak odrobina systematyczności i odpowiednio dobrany plan oszczędnościowy. Środki gromadzone na rachunku w praktyce tracą swoją wartość. Z kolei plan oszczędnościowy oferowany przez fundusz inwestycyjny sprawia, że na siebie pracują. To idealny sposób na pomnożenie kapitału. Co warto wiedzieć przed wyborem odpowiedniego planu?

Poziom ryzyka

Wybierając plan oszczędnościowy, inwestor powinien określić, jaki poziom ryzyka jest skłonny zaakceptować. Poszczególne aktywa, a co za tym idzie plany oszczędnościowe charakteryzują się odmiennym poziomem ryzyka. Gdy jest on niski, inwestujemy bezpiecznie. Z drugiej strony premią za wyższy poziom ryzyka jest potencjalnie wyższy zysk. Fundusze inwestycyjne mają szeroką ofertę planów oszczędnościowych, dlatego każdy klient znajdzie wśród nich odpowiedni dla siebie.

Jak długo ma trwać oszczędzanie?

Ważnym pytaniem jest długość czasu oszczędzania. W przypadku funduszy inwestycyjnych, mamy do czynienia z inwestycjami długoterminowymi. Jednak istnieje spora różnica pomiędzy 5 a 10-letnim okresem oszczędzania. Im dłużej oszczędzamy, tym zysk powinien być większy. Z drugiej strony zainwestowane środki dłużej pozostaną zamrożone. Określając optymalną długość oszczędzania, warto zastanowić się nad tym, jaki cel pragniemy zrealizować dzięki zarobionym środkom. Z reguły klienci, którzy zdecydują się na wybór dłuższego planu oszczędnościowego, mogę liczyć na niższe opłaty manipulacyjne.

Dywersyfikacja portfela – plan oszczędnościowy z kilkoma z subfunduszami

Plan oszczędnościowymoże opierać się na jednym z funduszy inwestujących w określonego rodzaju aktywa. W przypadku funduszy z niższym ryzykiem dominować będą na przykład papiery dłużne. Im więcej akcji w portfelu, tym ryzyko najczęściej będzie wzrastać, podobnie jak potencjalny zysk. Indywidualny plan oszczędnościowyz kilkoma subfunduszami może okazać się dobrym wyborem w celu dywersyfikacji portfela. Obecność różnego rodzaju aktywów osiągnięta w ten sposób także przyczynia się do niższego ryzyka.

Sposób wpłacania środków

Nie każdy z nas może sobie pozwolić na duże inwestycje, ale systematyczne oszczędzanie prowadzi do sukcesu. Niekiedy dobrym wyborem będzie plan oszczędnościowy, który pozwala na wpłacanie mniejszych sum co miesiąc. Po kilku latach zysk z pewnością będzie zauważalny. Wpłat można dokonywać oczywiście także co roku.

Wysokość wpłaconych środków

Ściśle z tym związana jest również wysokość wpłaconych środków. Inwestować może każdy. Z łatwością da się znaleźć plan oszczędnościowy, w którym minimalna wysokość comiesięcznych wpłat wynosi jedynie 100 zł.

Plan oszczędnościowy w Union Investment

Zróżnicowaną ofertę planów oszczędnościowych oferuje Union Investment. Klienci mają do wyboru pięcio- i dziesięcioletnie plany. Niektóre z nich opierają się na jednym subfunduszu, ale w przypadku planów indywidualnych można wybrać aż 4, aby doprowadzić do dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Każdy z planów posiada określone benefity. Należą do nich między innymi możliwość zmiany alokacji środków raz w roku czy opcja otworzenia kilku funduszy jednocześnie.