Jak szybko założyć konto bankowe? Najlepsze sposoby

Tłumacz języka angielskiego – jak nim zostać?
13 kwietnia 2019
Czwarte terenowe biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców otwarte w Gdańsku
21 maja 2019

Woman working at office desk with a laptop and shopping online, she is using a credit card, e-commerce and electronic payments concept

Chcesz założyć konto osobiste? Dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii i wszechobecnej cyfryzacji nie musisz już odwiedzać oddziału i stać w kolejce, czekając na obsługę. Dziś założysz rachunek w ciągu kilku minut. Bez wychodzenia z domu, siedząc wygodnie przed ekranem komputera.

ROR, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy to jeden z najpopularniejszych produktów bankowych. Umożliwia otrzymywanie wpływów z tytułu dochodów i świadczeń, realizację przelewów i zleceń stałych czy wykonywanie płatności bezgotówkowych.

Coraz więcej kont osobistych

Jak wynika z danych zebranych przez PRNews, na koniec IV kwartału 2018 banki prowadziły prawie 33 mln kont osobistych. Jest to aż o 1,8 mln więcej niż na koniec 2017 roku. Przyczyną dynamicznego wzrostu liczby użytkowników jest nie tylko naturalne przesunięcie demograficzne, ale również rozwój nowoczesnych technologii. Dzięki możliwości założenia konta online takie produkty stały się bardziej dostępne dla mieszkańców wsi i małych miasteczek, osób niepełnosprawnych i wszystkich, którzy z powodu swojej sytuacji nie chcą lub nie mogą założyć konta w oddziale.

Konto przez Internet — szybko i bezpiecznie

Założenie konta bankowego przez Internetjest nie tylko szybkie i bezpieczne, ale również bardzo łatwe. Od czego zacząć? Jeśli znalazłeś już ROR idealny:

 • wejdźna stronę wybranego banku i otwórz podstronę konta,
 • znajdź przycisk „Załóż konto” i wypełnij krótki wniosek. Większość formularzy zawiera następujące pola:
 • imię i nazwisko,
 • PESEL,
 • adres e-mail,
 • numer telefonu komórkowego,
 • typ dokumentu tożsamości,
 • numer dokumentu tożsamości,
 • data ważności dokumentu,
 • miejsce urodzenia,
 • nazwisko panieńskie matki,
 • adres zamieszkania i adres korespondencyjny,
 • obywatelstwo.

Jeśli bank oferuje dodatkowe usługi (np. pakiet assistance z dostępem do specjalistycznej pomocy medycznej i technicznej), poprosi Cię także o zaznaczenie tych, z których chcesz skorzystać.

Ważne:aby usprawnić cały proces, przed rozpoczęciem wypełniania wniosku przygotuj telefon komórkowy i dowód osobisty. Na wskazany numer telefonu otrzymasz SMS z kodem do potwierdzenia wniosku. Dane z dowodu będą potrzebne do wypełnienia wniosku o konto.

Jesteś już klientem banku, w którym chcesz założyć ROR? Procedura będzie jeszcze szybsza. Aby zarejestrować konto, zaloguj się do systemu bankowości internetowej i złóż wniosek. Obie czynności nie zajmą Ci więcej niż kilka minut.

Co po złożeniu wniosku?

To, jak wygląda procedura po złożeniu wniosku o konto, zależy od konkretnego banku. Kolejnym krokiem jest zazwyczaj kontakt ze strony doradcy bankowego celem ustalenia preferowanego sposobu podpisania umowy. Zgodnie z prawem, ROR-y są prowadzone na podstawie umowy o prowadzenie rachunku. Podpisanie takiego dokumentu będzie więc niezbędne do uruchomienia konta.

Jak podpisać umowę?

Jednym z najpopularniejszych sposobów podpisania umowy o prowadzenie rachunku jest wizyta w oddziale. Jeśli chcesz jej uniknąć (czyż nie po to założyłeś konto przez Internet, by nie musieć odwiedzać oddziału?), skorzystaj z alternatywnego rozwiązania. Wiele banków umożliwia złożenie podpisu na dokumencie dostarczonym przez kuriera. Jeśli je wybierzesz, wkrótce po złożeniu wniosku pracownik banku zadzwonimy do Ciebie, aby ustalić datę i godzinę dostarczenia umowy. Dokumenty i kartę do konta dostarczy kurier. Aby zweryfikować Twoją tożsamość i upewnić się, że jesteś dokładnie tą osobą, za którą się podajesz, poprosi Cię o okazanie dowodu osobistego. Po podpisaniu umowy dostarczy ją do banku. A Twoje konto będzie aktywne w ciągu jednego do trzech dni roboczych.

Materiał Partnera