Tłumacz języka angielskiego – jak nim zostać?

Z jakich szkoleń i kursów warto skorzystać?
12 kwietnia 2019

Praca tłumacza jest interesująca dla wielu osób, które chcą wykorzystywać swoją znajomość języka obcego na co dzień. Aby pracować w zawodzie, powinno się spełnić kilka warunków. Sprawdź, co zrobić, by pracować jako tłumacz języka angielskiego.

1. Tłumacz języka angielskiego – jakie powinien mieć wykształcenie?

2. Tłumaczenia ustne – osłuchanie się z językiem

3. Tłumacz przysięgły języka angielskiego – egzamin

Tłumacz języka angielskiego może pracować w wielu firmach i urzędach, a także prowadzić własną działalność gospodarczą. Zawód jest zatem elastyczną formą zatrudnienia, dającą wiele różnych możliwości. Zobacz, jakie warunki powinno się spełnić, by rozpocząć pracę jako tłumacz angielskiego.

Tłumacz języka angielskiego – jakie powinien mieć wykształcenie?

Od tłumacza języka angielskiego nie wymaga się posiadania określonego wykształcenia, lecz największe szanse na pracę w tym zawodzie mają absolwenci filologii angielskiej. Dzieje się tak, gdyż tłumacz języka angielskiegopowinien dokładnie znać słownictwo i gramatykę języka obcego, a także zaznajomić się z kontekstem kulturowym i tradycjami krajów anglojęzycznych. Dodatkowo w czasie studiów ma się okazję skorzystać z wymian studenckich, które w przyszłości ułatwiają tłumaczenia ustne i rozumienie języka ze słuchu. Jeżeli ukończyło się inny kierunek studiów lub jedynie szkołę średnią, również można zostać tłumaczem języka angielskiego, jednak wymaga to dużo pracy i samozaparcia.

Tłumaczenia ustne – osłuchanie się z językiem

Tłumaczenia ustnez języka angielskiego wymagają osłuchania się z językiem mówionym, który różni się on od języka pisanego i stylu stosowanego w literaturze pięknej oraz poezji. Tłumaczenie ustne sprawia mniej trudności osobom, które często oglądają filmy w języku angielskim, słuchają wywiadów z ulubionymi aktorami zagranicznymi i zapoznają się z wiadomościami w zagranicznych serwisach informacyjnych w telewizji. Osłuchanie się z językiem wspierają również częste wyjazdy do krajów anglojęzycznych.

Tłumacz przysięgły języka angielskiego – egzamin

Tłumacz przysięgły języka angielskiego jest zawodem zaufania publicznego. Jego zadaniem jest tłumaczenie ważnych dokumentów, na przykład aktów urodzenia, aktów zgonu czy umów zawieranych pomiędzy kontrahentami z różnych krajów, które należy dostarczyć do urzędu skarbowego. Tłumacz przysięgły języka angielskiegomoże pracować w zawodzie, gdy zda państwowy egzamin sprawdzający jego znajomość języka obcego i zostanie wpisany na listę tłumaczy przysięgłych po uroczystym złożeniu przysięgi i ślubowaniu.