Z jakich szkoleń i kursów warto skorzystać?

IX Kongres Kobiet Biznesu
9 kwietnia 2019
Tłumacz języka angielskiego – jak nim zostać?
13 kwietnia 2019

Współcześnie pracownicy mogą korzystać z szeregu szkoleń i kursów, które mają pozwolić mu rozwijać się zawodowo i nauczyć go nowych umiejętności. Wielu pracowników, a przede wszystkim pracodawcy nie dostrzegają zalet płynących ze szkoleń. To poważny błąd, gdyż zwiększanie kompetencji pracowników może tylko wszystkim wyjść na dobre.

Szkolenia przede wszystkim poszerzają wiedzę i umiejętności. Ich zadaniem jest dostarczenie nam konkretnych umiejętności lub rozwinięcie odpowiednich cech i już nabytych kompetencji. To ważne zwłaszcza w tych zawodach, gdzie doszkalanie się jest właściwie warunkiem sprawowania konkretnego stanowiska. Chodzi tu o tych pracowników, którzy pracują w warunkach zmieniającego się prawa czy przepisów. Rozwijanie się z pomocą szkoleń i kursów pozwala na wykazanie się przed pracodawcą, co ma duże znaczenie podczas etapu rekrutacji. Przebyte kursy i szkolenia mogą bardzo pomóc w procesie rekrutacji, ponieważ być może jako jedyni mamy wiedzę z dziedziny powiązanej z danym zawodem. Ukończenie kursu czy szkolenia nierzadko skutkuje też awansem w firmie oraz podwyżką. Zalety płynące z tego tytułu dla pracownika są zatem oczywiste. Czemu jednak na szkoleniach mieliby korzystać pracodawcy?

To pytanie jest zadawane tym częściej, gdy pracodawca staję przed decyzją pokrycia wszelkich kosztów szkolenia. W takim przypadku ewentualne oszczędności wydają się tu bardzo korzystnym pomysłem. Na dłuższą metę warto jednak zainwestować w pracownika z kilku zasadniczych powodów.

Przede wszystkim wyszkolenie pracownika i uzyskanie przez niego większych kompetencji i kwalifikacji jest dużo tańsze niż zatrudnienie nowego pracownika, który będzie takie kwalifikacje posiadał. Uzyskanie wyższych umiejętności zapewne będzie skutkowało żądaniem podwyżki, ale jest właściwie pewne, że nowy pracownik zażyczy sobie jeszcze większej pensji. Wiedza oraz doświadczenie pracowników ma ogromny wpływ na funkcjonowanie i rozwój firmy. Osoby bardziej doświadczone, posiadające większe kwalifikacje będą bardziej wydajne podczas wykonywania powierzonych im zadań. Zdobyta wiedza i wykształcenie mają również wpływ na ilość popełnianych błędów. Szkolenia wzmacniają też innowacyjność i inicjatywę. Mając w swoich szeregach dobrze wykształconych pracowników, możemy skorzystać z nowoczesnych rozwiązań technologicznych oraz wykorzystywać nowocześniejszy sprzęt. W przypadku kiedy pracownicy nie potrafią skorzystać ze sprzętu, to firma traci realne, choć potencjalne dochody. Szkolenia pozytywnie też wpływają na samopoczucie pracownika oraz samą atmosferę w firmie. Należy pamiętać,że inwestycja w osoby pracujące w firmie może zaowocować lepszymi efektami pracy m.in. dzięki odczuciu wyróżnienia wśród innych pracowników. Pracownik, który został wysłany na szkolenie, za które zapłaciła firma nie tylko czuję się doceniony, ale też ma świadomość, że nie jest przeznaczony do zwolnienia. Pozwala mu to lepiej planować ścieżkę kariery i jest gwarancją, że nawet jeśli otrzyma nieco lepszą pod kątem finansowym, ofertę, to zastanowi się, czy warto porzucać firmę, która dba o jego rozwój.

Artykuł powstał we współpracy z Leadership Center