Chcesz kupić mieszkanie na wynajem? Wybierz mniejszy metraż

Płatność internetowa FONDY.EU
17 grudnia 2018
Witaj, świecie!
4 lutego 2019

Wielu Polaków nadal interesuje się inwestowaniem w nieruchomości. W obliczu niskich stóp procentowych i małego oprocentowania lokat bankowych posiadanie własnego mieszkania to korzystny wybór.

Na posiadaniu mieszkania można zarobić dwojako – można je wynająć i od razu zacząć czerpać z niego zyski, a także można zarobić na wzroście jego wartości w przyszłości lub po dokonaniu remontu.Osoby zainteresowane zakupem mieszkania na wynajem przede wszystkim decydują się na większe miasta – dużym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim nowe inwestycje we Wrocławiu, Warszawie, Krakowie, Gdańsku, ale zarobić można także w mniejszych miastach, na przykład w Szczecinie.

Małe mieszkanie – najlepsze jako inwestycja

Jeśli chcemy zdecydować się na zakupienie mieszkania na wynajem, warto postawić na mniejsze metraże – kawalerki i mieszkania dwupokojowe o metrażu wynoszącym około 40, maksymalnie 50 metrów kwadratowych. Dlaczego warto wybrać mały metraż? Przede wszystkim znalezienie zainteresowanych wynajmem będzie wtedy o wiele łatwiejsze niż w przypadku dużych lokali.

Małe mieszkania wynajmowane są przez osoby mieszkające samodzielnie, przez pary, a także przez mniejsze grupki znajomych. Większe lokale wymagają już większej, niekiedy 5-8 osobowej grupy, więc nie są tak chętnie wybierane przez lokatorów. Druga zaleta małych mieszkań to ich łatwa odsprzedaż. Jeśli będziemy chcieli szybko odzyskać zainwestowane pieniądze, wtedy nie powinniśmy mieć żadnych trudności ze znalezieniem zainteresowanych na mały lokal.

Warto przy tym wskazać, że ceny mniejszych mieszkań są na ogół wyższe w przeliczeniu na metr kwadratowy w porównaniu z mieszkaniami o większych metrażach. Wobec tego na ich posiadaniu możemy zarobić więcej niż średnia dla danego miasta.

Jak wybrać idealne mieszkanie na wynajem?

Zatem wtedy, gdy chcemy zainwestować w mieszkanie na wynajem, poszukujmy przede wszystkim mniejszych lokali. Także należy zwrócić uwagę na ich lokalizację – gdy planujemy wynajem turystyczny, warto postawić na lokal w centrum miasta. Gdy zamierzamy prowadzić wynajem długoterminowy, można kupić nieruchomość poza centrum, ale również należy zwrócić uwagę na dobry dojazd, który dla wielu lokatorów ma kluczowe znacznie.