Jakie inwestycje przynoszą zysk?

Jak wybrać biurko do pracy?
25 lipca 2018
Terminal za 0 zł? Poznaj sekret!
3 sierpnia 2018

Golden coins on a table arranged in columns. Concept of economic growth, paying taxes, profits. Coins on the background of the office.

Dostępne obecnie sposoby na inwestowanie swoich oszczędności wiążą się ze zróżnicowanym stopniem ryzyka. Do najbezpieczniejszych zalicza się lokaty bankowe i konta oszczędnościowe, zaś najwięcej stracić można decydując się na akcje i fundusze giełdowe. Osoby poszukujące skutecznych sposobów pomnażania kapitału mogą też rozważyć inwestycje alternatywne.

Mało opłacalne lokaty

Jednym z najczęściej popełnianych błędów, jeśli chodzi o oszczędności, jest przechowywanie ich na niskooprocentowanym koncie osobistym – zdecydowanie lepiej jest wybrać lokatę w banku albo konto oszczędnościowe. Pamiętajmy jednak, że tego typu inwestycje nie należą do najbardziej zyskownych ze względu na niskie stopy procentowe. Przeciętna lokata założona w marcu 2017 roku miała oprocentowanie liczące zaledwie 1,47 procent w skali roku, a od wypracowanego zysku należy odliczyć tzw. podatek Belki, co w efekcie daje zarobek na poziomie 1,19 procent netto. Polacy mimo wszystko chętnie wybierają lokaty ze względu na brak ryzyka utraty wpłaconych pieniędzy. Osoby, które poszukują bardziej zyskownych inwestycji mogą postawić na mniej popularne rozwiązania.

 

Nieruchomości

Zakup mieszkania, domu lub działki uznawane jest za jedną z najbardziej bezpiecznych form lokowania kapitału. Tego typu inwestycje powinny być jednak dobrze przemyślane – na wynajmie albo sprzedaży nieruchomości najwięcej zarobić można, jeśli znajduje się ona w dobrej lokalizacji. Łatwy dostęp do infrastruktury miejskiej, prestiżowa dzielnica, bliskość centrum, zabytkowych obiektów lub parków – wszystko to może mieć wpływ na łatwość znalezienia lokatorów bądź osób chętnych odkupić nieruchomość w wyznaczonej przez nas cenie. Oczywiście znaczenie mają też takie czynniki, jak jakość materiałów wykorzystanych do budowy lub rozkład mieszkania. Warto zastanowić się nad taką formą inwestycji – w większości dużych miast na wynajmie mieszkania zarobić można nawet ponad 5 procent w skali roku. Takie inwestycje nie jest jednak łatwo znaleźć – przykładową może być http://rezydencjepalacowa.pl/ na Wilanowie, która spełnia podane wyżej kryteria.

 

Inwestowanie w złoto

Wśród inwestycji alternatywnych bardzo często wymieniane jest złoto. Możliwości w tym przypadku jest kilka, jak np. zakup złotych monet lub sztabek, nabycie kontraktów czy certyfikatów, aż po jednostki ETF notowane na światowych giełdach. Eksperci radzą jednak, aby tego typu transakcje traktować jako inwestycje długoterminowe przynoszące zysk dopiero po kilku latach.

 

Przedmioty kolekcjonerskie

Dzieła sztuki, znaczki, zabytkowe samochody – jeśli chodzi o inwestycje alternatywne, możliwości jest wiele. W tym przypadku jednak trzeba liczyć się z dużym ryzykiem straty, zwłaszcza jeśli nie mamy specjalistycznej wiedzy. Zakup dzieł sztuki może okazać się bardzo korzystnym rozwiązaniem, o ile jesteśmy w stanie przewidzieć, który z mało znanych dziś artystów ma szansę odnieść w przyszłości sukces. Podobnie jest z przedmiotami kolekcjonerskimi. Jeśli takiej wiedzy nie mamy, lepiej skorzystać z porady specjalisty, albo poszukać mniej ryzykownych inwestycji, jak wspomniane już nieruchomości.