Jak wybrać biurko do pracy?

Zarządzanie drukiem i jego zalety
24 lipca 2018
Jakie inwestycje przynoszą zysk?
25 lipca 2018

Biurko jest jednym z najistotniejszych elementów wyposażenia. Często jednak nie przykładamy odpowiedniej uwagi do jego wyboru, chociaż ma ono wpływ na nasze zdrowie i efektywność.  

Ergonomia przede wszystkim

Jeśli nasza praca wymaga od nas wielogodzinnej pracy przy biurku to najistotniejszym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest jego ergonomia. Wiele osób ignoruje ten temat podczas obowiązkowych szkoleń z BHP, jednak z czasem każdy na własnej skórze odczuje efekty źle wyprofilowanego biurka. A lista dolegliwości może być długa – od bólów kręgosłupa, karku, czy barku, po drętwienie nóg. W konsekwencji początkowy dyskomfort związany ze złą pozycją ciała przy pracy prowadzi do zwyrodnień stawów i innych przewlekłych chorób.

Funkcjonalne, czyli jakie?

Jakie biurko wybrać, aby uniknąć tego scenariusza? Po pierwsze musi mieć ono odpowiedni rozmiar. Przyjmuje się, że w zależności od dostępnego miejsca i naszych preferencji można wybrać biurko o wymiarach 80x120cm, 80x140cm lub 80x160cm. Co do zasady musi być dość głębokie, aby można komfortowo zmieścić pod nim nogi (najlepiej z podnóżkiem) oraz aby pomieściło wszystkie niezbędne nam narzędzia pracy, np. monitor, klawiaturę.

Coraz częściej wybiera się biurka, które poprzez regulowaną wysokość umożliwiają pracę siedzącą i stojącą. Przybieranie na przemian tych pozycji zmniejsza obciążenia kręgosłupa, ułatwia skupienie i po okresie adaptacji organizmu może nawet zwiększyć efektywność.

Wygląd też ma znaczenie

Może się wydawać, że kwestia wyglądu jest bardzo drugorzędna. Jednak w praktyce, to czy pracujesz przy starym i zniszczonym meblu, czy przy eleganckim, nowoczesnym biurku ma znaczenie. Otaczanie się estetycznymi przedmiotami poprawia nastrój i zwiększa motywację. Może mieć również wpływ na zmniejszanie poziomu stresu.

Decydując się na na zakup biurka zwróćmy uwagę na otoczenie, w jakim będzie się znajdowało. Starajmy się wybrać taki model, który będzie nie tylko funkcjonalny, ale również wpasuje się ogólny wystrój pomieszczenia. Dzięki temu zbudujemy harmonijną przestrzeń do pracy.

Ważne są również materiały, z którego biurko będzie wykonane – wybierajmy takie, których przynajmniej powierzchnia blatu jest matowa. Dzięki temu padające światło ulegnie rozproszeniu i nie będzie negatywnie oddziaływać na nasz wzrok, co szczególnie w przypadku pracy z komputerem ma ogromne znaczenie. Lepiej również wybrać solidniejsze, dobrze zaprojektowane i wykonane biurko, które będzie służyło nam kilka lat.

Użyteczne szczegóły

Nie zapominajmy o cechach użytkowych biurka. Wybierając mebel specjalnie do pracy przy komputerze, sprawdźmy czy posiada specjalne otwory na przełożenie przewodów. To rozwiązanie jest przydatne szczególnie dla właścicieli PC – porządkuje ułożenie kabli i ułatwia montaż stanowiska. Dobrze, jeśli biurko ma również wygospodarowane oddzielną półkę na monitor – nie ogranicza to miejsca do pracy, jednocześnie umieszczając ekran na optymalnej wysokości.

Dla tych, którzy korzystają z laptopów ciekawą opcją jest specjalne miejsce na listwę zasilającą, dzięki której nie będzie trzeba schylać się, aby podłączyć komputer.

Kolejną kwestią są szuflady i ich umieszczenie. W tym temacie istnieje dowolność. Można wybrać modele bez dodatkowych skrytek, które wyglądają nowocześnie i zostawiają więcej miejsca na nogi. Jednak dzięki odpowiedniej ilości miejsca na rzeczy osobiste i dokumenty, łatwiej jest utrzymać porządek na biurku.

Decydując się na opcję z szufladami, zwróćmy uwagę czy nie będą one utrudniały przyjęcia wygodnej pozycji.

Wybranie optymalnego biurka do pracy może okazać się trudniejsze, niż się wydaje, gdyż trzeba znaleźć kompromis między ergonomią, a atrakcyjnym wyglądem. Dlatego warto sprawdzić ofertę na stronie https://wuteh.com.pl/produkt-kategoria/biurka/, gdzie znajdują się biurka do pracy stanowiące połączenie funkcjonalności i estetyki. Dzięki temu podjęcie decyzji będzie łatwiejsze.

mat.partnera