Internetowe biura rachunkowe – czy jest zagrożeniem dla tradycyjnej księgowości?

Tłumaczenia medyczne – komu je zlecić?
21 czerwca 2018
Zarządzanie drukiem i jego zalety
24 lipca 2018

Błędy w kwestiach księgowości niekiedy mogą firmę sporo kosztować, dlatego wiele przedsiębiorców nie decyduje się na samodzielne prowadzenie księgowości, ale korzysta z ofert biur rachunkowych. Jednak w obecnych czasach coraz większą popularność zdobywają internetowe biura rachunkowe, które pomagają w samodzielnym prowadzeniu księgowości. Czy ta forma ewidencji finansów zagraża tradycyjnej księgowości?

Księgowość online – dlaczego się rozwinęła?

Wodą na młyn dla rozwoju internetowej księgowości było oczywiście nieustanne poszerzanie usług, jakie można świadczyć przez sieć. Mowa tu o e-commercie czy możliwości wystawiania elektronicznych dokumentów i ewidencjonowania ich w tej właśnie formie. Przedsiębiorcy zaczęli zatem szukać możliwości przeniesienia do Internetu także księgowości.

E-księgowość i jej potencjał

Do niedawna z usług internetowych biur rachunkowych chętnie korzystali jedynie mali i średni przedsiębiorcy, bowiem księgowość w małej firmie wymaga jedynie prowadzenia ksiąg rachunkowych. Natomiast firmy z dużym obrotem, który wymagał prowadzenia pełnej księgowości musiały zadowolić się usługami stacjonarnych biur świadczących usługi księgowe. Jednak to wiązało się z pewnymi utrudnieniami, takimi jak:

  • brak dostępu do bieżących informacji,
  • brak codziennych raportów,
  • otrzymywanie sprawozdań tuż przed terminem spłaty zobowiązania,
  • problemy z przekazywaniem dokumentów.

Jednak nieustanne ulepszanie technologii pozwoliło przenieść księgowość do Internetu również dużym podmiotom oraz spółkom, które przez przepisy zmuszone są do prowadzenia pełnej księgowości.

Koszty e-księgowości a koszty klasycznych usług

Koszty korzystania z pracy stacjonarnych biur księgowych są, podobnie jak w przypadku wielu innych usług, uzależnione od lokalizacji. W mniejszych miejscowościach ceny te są niższe, w większych rosną – wiąże się to z kosztami utrzymania oraz popytem. Uniwersalna lokalizacja, jaką jest Internet, a także fakt, że większość operacji jest wykonywana przez oprogramowanie, sprawiają, że tańsze jest internetowe biuro rachunkowe. Wrocław, Warszawa, inne duże miast oraz mniejsze miejscowości dają w tym przypadku te same możliwości korzystania z księgowych usług.

Jakie są prognozy?

Z roku na rok przybywa przedsiębiorstw, które korzystają z usług internetowych biur rachunkowych. Dzięki nim, firmy mają większą kontrolę nad kwestiami rachunkowymi i podatkowymi, ponadto mogą w ten sposób znacznie ograniczyć koszty.