Tłumaczenia medyczne – komu je zlecić?

Czy infolinia telefoniczna poprawi jakość obsługi w twojej firmie?
20 czerwca 2018
Internetowe biura rachunkowe – czy jest zagrożeniem dla tradycyjnej księgowości?
2 lipca 2018

Nie istnieje niestety jeden język, którym posługiwaliby się ludzie na całym świecie. Z jednej strony fascynujący jest ogrom języków i ich budowa oraz historia, jednak z drugiej strony taka różnorodność utrudnia niewątpliwie porozumiewanie. W tej chwili angielski – jak kiedyś łacina – jest uznawany za język międzynarodowy, dzięki któremu możemy dogadać się z osobami z innych państw czy kultur. Jednak choć wszyscy uczą się angielskiego, nie wszyscy posiadają wiedzę na takim samym poziomie – a z pewnością nie każdy może być tłumaczem specjalistycznych tekstów z tego języka lub przekładać coś na ten język! Takie teksty, które są związane z medycyną powinny być tłumaczone przez wykwalifikowane osoby – jakie dokładnie i jak je znaleźć?

Najlepszy jest specjalista!

Tłumaczenia specjalistycznych tekstów powinny być oczywiście wykonywane przez profesjonalistów – ludzi, którzy mogą się pochwalić nie tylko sporą wiedzą o danym języku i dużym zasobem słownictwa, lecz i wykształceniem kierunkowym. Ważne jest również doświadczenie – które zdobywa się z czasem, tłumacząc coraz to trudniejsze teksty. Jeśli chodzi o tłumaczenia medyczne, powinny być wykonywane przez osobę, która zna się nie tylko na konkretnym języku, ale również i na medycynie. Zwykle jest to bowiem specjalistyczna dokumentacja, historie choroby, informacje o właściwym używaniu sprzętów medycznych czy zażywaniu lekarstw – nie może być więc mowy o pomyłce! Wszelkie teksty naukowe tego rodzaju również muszą być tłumaczone przez kogoś, kto zna się na specjalistycznej terminologii i zdaje sobie sprawę jak wiele zależy od poprawności przekładu – nie pozwala więc sobie na popełnianie błędu.

Masz do przetłumaczenia specjalistyczną dokumentację choroby, lub dokumentację badań ? Skorzystaj z profesjonalnych tłumaczeń medycznych

Tłumaczenia medyczne – angielski

Język angielski jest najpopularniejszym językiem, zatem znajdziemy najwięcej specjalistów od niego. Może nas również kusić żeby oszczędzić na tłumaczu i zająć się przekładem samodzielnie – jednak w przypadku tekstów medycznych nie wchodzi to w grę! Chyba że rzeczywiście znamy się na medycynie i świetnie opanowaliśmy język angielski – lepiej jednak rozpocząć współpracę z kimś kto posiada specjalne certyfikaty, dyplomy… Wówczas szansa pomyłki jest najmniejsza. W sieci ogłasza się mnóstwo biur tłumaczeń – wystarczy tylko sprawdzić które oferują tłumaczenia tekstów medycznych.

Tłumaczenia medyczne – niemiecki

Język niemiecki również jest popularnym językiem, co wynika zapewne z faktu, że Niemcy to nasi bliscy sąsiedzi. Najwięcej tekstów medycznych zapisywanych jest w języku angielskim, jednak może się zdarzyć, że trzeba znaleźć specjalistę, który przełoży na lub z języka niemieckiego coś o charakterze medycznym. W takim wypadku należy poszukać w internecie, ale nie samych biur tłumaczeń, lecz tych, które ogłaszają, że przekładają również teksty specjalistyczne – w tym medyczne.

Tłumaczenia medyczne – francuski

Wiele tekstów o charakterze medycznym powstaje również w języku francuskim. Na szczęście w Polsce jest wielu specjalistów od tego języka, którzy znają się również na medycynie i są w stanie przetłumaczyć solidnie nawet trudne teksty. Dzięki możliwościom jakie daje internet nie musimy nawet widzieć się z kimś na żywo – przesyłamy firmie dokumenty do przełożenia i czekamy na realizację zlecenia. 

Praca – tłumaczenia medyczne

Praca jako tłumacz jest bardzo przyszłościowa – istotna, świetnie płatna i zawsze będzie na nią popyt. Żadna technologia nie jest bowiem jak na razie w stanie przełożyć tekstów z jakiegoś języka na inny tak dobrze jak człowiek. Jeśli ktoś jest specjalistą tłumaczem i zna się również na medycynie, albo odwrotnie, z pewnością sporo zarobi współpracując z biurem tłumaczeń!