Niezawodny sposób na skuteczne oczyszczenie elewacji

Czym jest koncepcja Human Centric Lighting?
2 maja 2018
Tour de e-commerce – marketingowa podróż dla Twojego e-sklepu
30 maja 2018

Niezawodny sposób na skuteczne oczyszczenie elewacji
Nawet najpiękniej zaprojektowana bryła domu dużo straci na urodzie, jeśli jego elewacje pokryje warstwa zabrudzenia, starej łuszczącej się farby czy impregnatu. Aby przywrócić im blask, co jakiś czas trzeba starannie poddać je renowacji. A można to skutecznie zrobić, wykorzystując innowacyjną technologię SodaBlast Systems z USA, już dostępną w Polsce.
 
Elewacje domu narażone są na działanie wielu czynników zewnętrznych, które powodują, że osadza się na nich kurz. Opady deszczu nie zmywają jednak tego kurzu, a wręcz przeciwnie – rozpuszczone w wodzie jego drobinki trwale przylegają do elewacji, tworząc szpecący, brudnoszary nalot. I nawet bardzo intensywne kolory tracą wówczas swoją czystą barwę.
Z kolei powłoki malarskie, nieustannie poddawane zmiennym warunkom atmosferycznym, zaczynają z czasem pękać i odspajać się od podłoża. Podobnie dzieje się z tynkami. Uszkodzenia takie nie tylko szpecą, ale też otwierają drogę do zawilgocenia ścian zewnętrznych.
Wrogiem elewacji są też porastające je glony, zwłaszcza w miejscach, gdzie rzadko dociera słońce. W połączeniu z warstwą kurzu dodają budynkowi lat. Dom nie tylko wygląda na zaniedbany, ale też dużo traci jego forma architektoniczna.
Sytuacja nie jest jednak bez wyjścia. Bez problemu można bowiem przywrócić blask ścianom zewnętrznym, poddając je renowacji nowatorską technologią o nazwie SodaBlast Systems, wykorzystującą maszyny czyszczące nowej generacji. Środkiem zaś czyszczącym jest soda oczyszczona. Dlatego technologię tę nazywa się też metodą sodowania.

Zalety sodowego czyściwa
W technologii SodaBlast Systems stosuje się wyłącznie stuprocentową sodę oczyszczoną, taką samą, jaka dodawana jest do proszków do pieczenia, do prania czy farmaceutyków. A panie chętnie używają ją (po rozpuszczeniu w wodzie) do czyszczenia różnych powierzchni w domu. Nie jest więc ani szkodliwa dla zdrowia, ani żrąca.
Czyściwo wykorzystywane w technologii SodaBlast Systems nie zawiera też żadnych dodatków, np. tlenku glinu, opiłków aluminium, piasku czy szkła. Nie ma więc ryzyka, że czyszczona powierzchnia zostanie porysowana czy uszkodzona.
W zależności od rodzaju i struktury czyszczonych powierzchni oraz oczekiwanych efektów w technologii SodaBlast Systems stosuje się siedem rodzajów sody oczyszczonej. Różnią się one ziarnistością, twardością i kształtem granulatu sody. Zapewnia to uzyskanie różnych efektów na oczyszczonej powierzchni (w tym różnego stopnia chropowatości).
Ponadto, wyróżnia się dwie metody czyszczenia – delikatną i mocną. Tą pierwszą stosuje się wtedy, gdy powierzchnia ma pozostać gładka, a drugą, gdy chcemy uzyskać powierzchnię szorstką czy zmatowioną – np. przed malowaniem farbami lub nakładaniem mas, klejów czy zapraw.
Kolejną zaletą technologii SodaBlast Systems jest to, że spełnia ona rygorystyczne zasady ochrony środowiska. Soda oczyszczona – dzięki odczynnikowi pH 8.2 – nie jest dla niego szkodliwa. A brak jakichkolwiek niebezpiecznych dodatków chemicznych przy tej metodzie czyszczenia powierzchni sprawia, że pozostałości czyściwa nie wymagają kosztownej utylizacji.
Resztki zaś czyściwa bez problemów można usunąć z otoczenia czyszczonych powierzchni, ponieważ soda oczyszczona łatwo się rozpuszcza wodzie. Wystarczy więc umyć/spłukać zabrudzone miejsca, aby się ich pozbyć.
Metoda sodowania jest też bezpieczna dla ludzi, ponieważ podczas czyszczenia nie powstaje groźny dla zdrowia pył, wywołujący m.in. choroby płuc.

Maszyny źródłem sukcesu
Dobre efekty uzyskiwane w technologii SodaBlast Systems zapewniają również oryginalne, nowej generacji maszyny czyszczące z USA, emitujące strumień roztworu sodu o dużej prędkości. Dzięki temu granulki czyściwa z dużą energią uderzają o czyszczoną powierzchnię i tym samym z większą mocą rozbijają cząstki zabrudzeń, co skutkuje dokładniejszym ich usuwaniem.
Bez problemu usuwają też łuszczącą się farbę z otynkowanych elewacji budynków, impregnaty z drewnianych elewacji i stare tynki.
Ponadto, im większą prędkość ma strumień czyściwa, tym mniejsze jest jego zużycie.
W zależności od potrzeb, operator maszyny może regulować siłę wyrzutu strumienia czyściwa. Ma też do wyboru wiele trybów pracy urządzenia – w tym m.in. hydrodynamiczny w otoczce wodnej oraz bezpyłowy w miksie wodnym.
W ustawieniu na tryb hydrodynamicznywąż z jednej strony podłączony jest do kranu lub zbiornika z wodą, a z drugiej do specjalnej dyszy, podającej strumień wody. Dzięki temu wokół strumienia czyściwa powstaje otoczka wodna, eliminując pylenie do 95%.
Natomiast bezpyłowy tryb pracy w miksie wodnym to rozwiązanie innowacyjne, opracowane przez firmęSodaBlast Systems Polska. Wprowadzone przez nią zmiany konstrukcyjne we wnętrzu maszyn, umożliwiają napełnienie zbiornika czyściwem i następnie nalanie wody nad czyściwo w proporcji 1:1. W ten sposób pylenie wyeliminowano praktycznie do 0. A dodatkowym ułatwieniem jest to, że urządzenie nie wymaga podłączenia do kranu lub zbiornika z wodą.
 
Jakie powierzchnie można czyścić metodą sodowania
Technologia SodaBlast Systems jest uniwersalna imożna wykorzystać ją do oczyszczania ścian zewnętrznych budynków wzniesionych z praktycznie wszystkich materiałów: z cegieł i drewna, otynkowanych lub nie, pokrytych farbami lub zaimpregnowanych. Nie ma też żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o stopień i rodzaj zabrudzeń. Strumień roztworu sody oczyszczonej, aplikowany pod odpowiednim ciśnieniem, z łatwością usunie wieloletni brud z ceglanego muru i znakomicie oczyści elewacje domu z bali. Dobrze też poradzi sobie zgraffiti na tynkach,z osmaleniami po pożarze oraz rdzą powierzchniową i wgłębną.
Dużym udogodnieniem przy stosowaniu technologii SodaBlast Systems jest to, że nie trzeba specjalnie chronić przeszkleń, a jedynie zadbać, aby roztwór sody nie przedostał się do wnętrza budynku. Nie trzeba też osłaniać elementów domu wykonanych z innego materiału niż elewacje – np. drewnianych czy metalowych balustrad. Strumień roztworu sody również je oczyści z brudu.
Odświeżając elewacje domu, warto też pomyśleć o sodowej kąpieli ogrodzeń, altan i innych elementów małej architektury. Na nich również gromadzą się różne zanieczyszczenia, które psują ich wygląd. Dotyczy to również podjazdów, dróg i ścieżek, wyłożonych klinkierem, płytami cementowymi czy kostką z naturalnych lub sztucznych materiałów. Strugi deszczu nie usuną przecież plam ze smaru czy innych trwałych zabrudzeń.
Doskonałe efekty uzyskiwane metodą sodowaniasprawiły, że technologia SodaBlast Systems znalazła zastosowanie także poza budownictwem. Z powodzeniem wykorzystuje się ją również np. do przygotowania powierzchni do malowanie w małych i dużych konstrukcjach stalowych (hal, mostów, przęseł, dachów, więźb, zbiorników, silosów, tuneli, wież, estakad itp.), a także do renowacji karoserii samochodów, wnętrz i podwozi pojazdów zabytkowych i współczesnych oraz do oczyszczania bloków silników, felg, pomp itp.
 
Renowacja zabytkowych budowli
Wykorzystanie kubatury zrujnowanych obiektów industrialnych na cele mieszkaniowe czy handlowe to wyzwanie naszych czasów. Takich obiektów jest w Polsce sporo i stopniowo poddawane są przebudowie i remontom. Powstają w nich nowoczesne, eleganckie mieszkania lub urokliwe wnętrza obiektów publicznych czy handlowych z odsłoniętymi murami z cegły.
Przywrócenie dawnego blasku zabytkowym obiektom budowlanym to niełatwe zadanie. Ich murowane elewacje często bowiem pokryte są nie tylko trudnymi do usunięcia zabrudzeniami, ale też grubą warstwą łuszczącej się starej farby czy odpadającymi tynkami. Tu niezwykle pomocna będzie innowacyjna technologia SodaBlast Systems.
Maszyny nowej generacji, emitujące silny strumień roztworu sody oczyszczonej, bez problemu poradzą sobie z liczących dziesiątki lat warstwami tynku czy farby i doskonale oczyszczą z nich stare ściany – zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Uroda solidnych, ceglanych murów zostanie odsłonięta, a sodowe czyściwo nie porysuje i nie uszkodzi ich powierzchni. Proces zaś usuwania starego tynku i farb trwa dość krótko i nie wymaga dużych nakładów finansowych.
SodaBlast Systems Polska, Czechy i Słowacja
wyłączny dystrybutor maszyn
 
 
 
 
Wszystkim zainteresowanym wykonywaniem usług w zakresie oczyszczania różnych powierzchni firma SodaBlast Systems Polska oferuje dwie serie profesjonalnych maszyn czyszczących z USA. Seria MOBILE to oczyszczarki stacjonarne, a seria TRAILER to przewoźne zestawy z kompresorem powietrza, umieszczone na podwoziu kołowym, a więc przystosowane do przewożenia.
Oczyszczarki są wyposażone sterowanie elektryczne i skuteczny układ chłodzenia. Dysze, produkowane w technologii lotniczej, bez problemu wytrzymują 1,5 tys. godzin nieprzerwanej pracy. Strumień zaś czyściwa wydostający się z dysz jest ciągły, nie zacina się i nie blokuje.
Opatentowana konstrukcja, wysokiej jakości podzespoły, a także materiały użyte do budowy maszyn zapewniają wieloletnią, bezproblemową i spokojną pracę, a przy tym nie generują wysokich kosztów użytkowania.
Oferowane maszyny czyszczące są uniwersalne, bo mogą pracować z różnymi czyściwami. Nadają się bowiem zarówno do czyszczenia piaskiem, jak i bardzo drobnymi i delikatnymi granulkami sody oczyszczonej, pozwalającej na uzyskanie gładkich powierzchni.
Firma SodaBlast Systems Polska organizuje dla wszystkich chętnych całodniowe szkolenia z zakresu oczyszczania różnych powierzchniach przy użyciu różnych czyściw.
Szczegółowe informacje o maszynach czyszczących i szkoleniach można uzyskać …………………………………………………………………………………………………
 
 
Silny strumień sodowego czyściwa skuteczniej usuwa wszelkie zabrudzenia niż zwykłe mycie myjką typu karcher. A jednocześnie jest to zabieg bezpieczny dla czyszczonych powierzchni, bo ich nie uszkadza, jak to często ma miejsce przy działaniu metodą piaskowania.
 
 
Sody oczyszczonej nie należy mylić z sodą kaustyczną, bo ta pierwsza ma odczyn zasadowy (o pH 8.2), a druga jest silnie działającym kwasem.