Nagłośnienie pubu/baru – wypełnij lokal dźwiękiem.

Koduj w chmurze!
12 marca 2018
4 praktyczne wskazówki, jak zorganizować udaną konferencję
19 kwietnia 2018

Istnieje wiele sposobów na to, by uczynić wizytę klienta w Twoim lokalu niezapomnianą. Możesz przyciągnąć go świetnym jedzeniem, elegancko zaprojektowanym wnętrzem czy miłą, pogodną obsługą. Jednak nie jest ważne tylko to, co klient widzi lub czuje – ale też to, co słyszy.
Nagłośnienie pubu/baru jest istotne, ale w żadnym wypadku nie jest to sprawa prosta. Przede wszystkim dlatego, że nie ma jednej sprawdzonej metody – sposób nagłośnienia zależy od wielu czynników, takich jak np. rodzaj lokalu, ilość i akustyka pomieszczeń czy potrzeby potencjalnych klientów. Nieodpowiednie udźwiękowienie Twojego baru może prowadzić do tego, że klienci nie będą czuć się komfortowo, a tym samym nie będą chcieli przychodzić częściej; nawet jeśli zadbałeś o wszystkie inne elementy.
W tym artykule dowiesz się, jak odpowiednio zaplanować akustykę Twojego lokalu, tak by stało się ono miejscem jeszcze atrakcyjniejszym niż wcześniej.

Nasz klient, nasz Pan
Przede wszystkim musisz wziąć pod uwagę to, jakiego typu prowadzisz bar i jakie są oczekiwania konsumentów. Czy jest to pub imprezowy, gdzie ludzie przychodzą pobawić się i potańczyć w rytm muzyki? Czy może jest to spokojniejszy lokal, gdzie ludzie pragną pogadać przy stole ze znajomymi lub odbywają rozmowy z partnerami biznesowymi? W zależności od rodzaju odbiorcy, nagłośnienie może różnić się znacznie – nie tylko rodzajem puszczanej muzyki, ale też głośnością dźwięku, jego natężeniem czy umiejscowieniem.
Ustalenie tego kroku jest priorytetowe! Najważniejsze jest to, by trafić prosto w potrzeby odwiedzających – techniczne sprawy to formalność 🙂
Ściany mają uszy
Każdy pub lub bar jest zbudowany na swój unikalny sposób. Może być obszerny, niewielki, mieć dużą ilość małych pomieszczeń, mieć jedno wielkie pomieszczenie, mieć piętra, być podzielonym na strefy dla tańczących, palących, itd. Akustyka, czyli to, jak dźwięk rozprzestrzenia się we wnętrzu, może znacznie się różnić z miejsca do miejsca. Z tego powodu każdy lokal będzie mieć inny system nagłośnienia.
Przykładowo, jeśli masz do czynienia z podziałem Twojego baru na miejsca dla palących i niepalących, to są one zapewne oddzielone szczelną ścianą, która nie przepuszcza dymu. Wtedy przydaje się nagłośnienie strefowe, w którym możesz ustawić dwa oddzielone głośniki i kontrolować je niezależnie od siebie. A w przypadku gdy takiego rozgraniczenia nie ma, wystarczy układ centralny – głośniki ustawione i generujące dźwięk z jednego miejsca.

Technikalia
Skoro już znasz oczekiwania konsumentów i wiesz jakiego systemu nagłośnienia użyć, to warto też wiedzieć, jak dokładnie to wszystko zorganizować. Przede wszystkim trzeba wybrać odpowiednie głośniki. Ich rodzajów jest wiele – do tych najpopularniejszych należą m.in. głośniki naścienne, sufitowe czy zewnętrzne (uniwersalne). Naturalnie, to jakie wybierzesz będzie zależało od poprzednich czynników; jeśli urządzenia mają się nie rzucać w oczy, dobrym pomysłem będzie głośnik sufitowy. W przypadku, gdy chcesz swobodnie przemieszczać źródło dźwięku i eliminować pogłos, najlepiej wybrać głośnik naścienny.
Koniecznie trzeba pamiętać o zakupie wzmacniacza, który pozwala na bezproblemowe regulowanie dźwięku i kontrolę systemu nagłośnienia, oraz o innych akcesoriach, które mogą okazać się potrzebne, jak np. mikrofon.
A jakiś prosty sposób?
Oczywiście – na rynku istnieje wiele firm, które zawodowo zajmują się nagłośnieniami miejsc publicznych. Zlecenie takiego zadania osobie trzecie jest na pewno droższe, ale wtedy możesz mieć pewność, że projekt i montaż systemu będzie wykonany profesjonalnie. Jest to opcja jak najbardziej warta rozpatrzenia, szczególnie gdy finanse nie są problemem.
Artykuł powstał na podstawie materiałow ze strony akustyka.com.pl