Skuteczny formularz zapisu do newslettera

Konstytucja Biznesu uchwalona – co się zmieni w sytuacji przedsiębiorców?
1 lutego 2018
Zakup nowego mieszkania w 2018 roku
27 lutego 2018

Email marketing to jeden z podstawowych środków komunikacji z klientami dla wielu firm i przedsiębiorców. Mimo swojego „sędziwego” już wieku (pierwszy email został wysłany w 1971 roku) nie poddaje się naciskom innych kanałów, jak np. social media czy reklama. Wręcz przeciwnie – szacuje się, że do końca 2019 roku liczba zarejestrowanych kont mailowych na świecie przekroczy 5,6 miliarda. Dla porównania – popularny u nas Facebook ma około 2 miliardy użytkowników (Email Statistics Report, Statista).
Aby czerpać korzyści z prowadzenia email marketingu, należy posiadać jakościową bazę odbiorców, pozyskaną we właściwy sposób. I na tym temacie dzisiaj się skupię.
Wartościowa baza mailowa – czyli jaka?
Przede wszystkim pozyskana zgodnie z prawem, czyli NIE kupiona np. na Allegro oraz NIE składająca się z ogólnodostępnych w sieci adresów. Należy pamiętać, że w świetle prawa oraz wchodzącego wkrótce RODO, odbiorca musi wyrazić zgodę na przesyłanie mu ofert czy treści marketingowych.
Skuteczny formularz zapisu
Skuteczny formularz po pierwsze zachęca odbiorców do zapisania się na newsletter, a po drugie zapewnia maksimum bezpieczeństwa. Dlatego konstruuj go w modelu double opt-in, czyli z dwuetapową weryfikacją zapisu za pomocą wysłania na podany adres mailowy wiadomości z prośbą o potwierdzenie. Tym sposobem unikniesz zapisania się na listę różnego rodzaju botów, maili z literówką czy adresu, który nie należy do zapisującej się osoby.
A skoro formularz ma zachęcać do zapisu, musi być widoczny. Dobrze, by wskazywał dokładnie, co należy zrobić, był prosty, jasny i konkretny. Internauci coraz mniej uwagi poświęcają na konsumowane w sieci treści i nie mają czasu na wczytywanie się w instrukcje obsługi.
Warto też, aby formularz nie posiadał zbyt wielu pól do wypełnienia – jedno czy dwa w zupełności wystarczą. Zbieraj tylko takie dane, jakich potrzebujesz, czyli jeśli prowadzisz sklep internetowy sprzedający akcesoria do domu, to np. wiek odbiorcy nie jest tu informacją istotną.
Odbiorcy często niechętnie udostępniają swój adres mailowy, dlatego trzeba ich odpowiednio do tego zachęcić. Rabat na zakupy, treść premium (np. ebook) czy bon może ich skutecznie zachęcić do zapisu.
A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat budowania skutecznego formularza, przyjdź 20-21 marca na konferencję Mail My Day. Tematem jednego z wystąpień będzie: „Jak zaprojektować skuteczny formularz?”