Dlaczego przedsiębiorcy boją się automatyzacji?

Pracujesz zdalnie? Wybierz najlepszy Internet bezprzewodowy
15 listopada 2017
Chcesz zdobyć uprawnienia na wózki widłowe? Nie daj się oszukać!
8 stycznia 2018

Wykorzystywanie robotów przemysłowych wciąż kojarzone jest z wielkimi halami produkcyjnymi wytwarzającymi swoje dobrą metodą wielkoseryjną. Jest to dość krzywdzące dla tej technologii stwierdzenie, gdyż wielu z nich nie zdaje sobie sprawy, że nowoczesne aplikacje tworzone dla takich maszyn mogą być prawdziwym motorem napędowym dla rozwoju firmy i jej coraz lepszej pozycji na rynku. Czego boją się przedsiębiorcy?

Czy to prawda?

W pierwszym akapicie wspomnieliśmy o pewnym przekonaniu: produkcję automatyzują tylko najwięksi. W tym wszystkim jest ziarnko prawdy, gdyż to właśnie tam znajdziemy roboty przemysłowe w największej ilości i wykonujące największy zakres czynności. Dzisiaj dynamiczny wzrost dostępności tej technologii doprowadził do tego, że coraz więcej firm może sobie pozwolić na wykorzystanie ich w codziennej produkcji.

Ryzyko może być zbyt duże

Zastanawiając się nad tym, co powoduje taką sceptyczność wśród właścicieli małych przedsiębiorstw. Prawdopodobnie jest to spowodowane tym, że boją się tak poważnej inwestycji lub uważają, że ich produkcja jest za mała, aby korzystać z tego, co oferuje sterowanie numeryczne. Gdy jednak przełamią ten strach, zrozumieją, że korzyści są bardzo zachęcające. Wystarczy tylko wspomnieć o obniżeniu kosztów, jak i zwiększeniu bezpieczeństwa, zwłaszcza tego dotyczącego zdrowia pracowników.

Serwisowanie

Inne zmartwienie powstające już po zakupie robota to konieczność jego serwisowania oraz ewentualnego przeprogramowania. Nie zostajemy z tym wszystkim sami. Firma, której maszyny stanęły w naszej hali, mogą w każdej chwili być dostosowane do nowych zadań przez osobę odpowiedzialną za kontakt z nami. Nie ma co się niepotrzebnie przejmować!

Podsumowanie

Robotyzacja w naszym kraju nadal postępuje. Już teraz możemy znaleźć wiele firm, które tworzą coraz to nowsze aplikacje z zadaniami dla ich maszyn. Możemy jedynie domyślać się, że już niedługo nawet zadania w krótkich seriach będą codziennością. Każdy uczestnik rynku poszukuje coraz to nowszych możliwości do osiągnięcia maksymalnego potencjału produkcyjnego więc automatyzacja to krok konieczny do podjęcia.

Źródło: www.fanuc.eu/pl/pl