Biuro dla wolnych strzelców

Firmy stają się niewypłacalne. Tak źle było tylko 5 lat temu
8 listopada 2017
Pracujesz zdalnie? Wybierz najlepszy Internet bezprzewodowy
15 listopada 2017

 
Są branże, które doskonale radzą sobie zarówno w pracy stacjonarnej, jak i zdalnej. Obecnie, dzięki zmianom w prawie oraz coraz większej otwartości pracodawców na tego typu rodzaj wykonywanej działalności. Zazwyczaj takie możliwości stoją przed pracownikami branży kreatywnej oraz medialnej czy informatycznej, ale tak naprawdę większość zadań biurowych da się wykonać zdalnie. Taka praca ma wady i zalety. Jedną z podstawowych trudności może być organizacja zajęć, szczególnie gdy pracujemy w domu oraz ograniczona możliwość skonsultowania pomysłu z innymi – czyli tworzenia tak zwanej burzy mózgów. Można poradzić sobie wirtualnie, ale niektórzy potrzebują kontaktu z innymi specjalistami. Do największych zalet należy oczywiście możliwość samodzielnego ustawiania sobie czasu pracy w zależności od ilości zadań oraz pewnego rodzaju niezależność. Dla wielu to również bardzo opłacalna zmiana, ponieważ mogą sami wybierać zleceniodawcę i od nich zależy, ile zarobią. Dużą popularnością cieszy się biuro serwisowane. Warszawa dysponuje kilkoma takimi miejscami, które w idealny sposób sprawdzają się nie tylko jako przestrzeń, ale również możliwość wymiany doświadczeń, nawiązania nowych znajomości czy też rozpoczęcie współpracy barterowej.
 
Własne biuro
 
Nawet freelancerzy, którzy cenią sobie niezależność i lubią pracować w domu lub też na przykład w kawiarni czasem stoją przed dylematem, czy nie wynająć sobie przestrzeni biurowej. Taka refleksja pojawia się bardzo często w momencie, gdy brakuje w mieszkaniu miejsca do pracy, a dzieci lub zwierzęta domagają się stale uwagi. Poza tym biuro w jakiś sposób wyznacza mam, czas przeznaczony na pracę i umożliwia tym wszystkim, którzy mają problemy z organizacją miejsca i terminowością.
Doskonałą alternatywą dla mikroprzedsiębiorstw i freelancerów jest rozwijająca się coraz prężniej w Polsce idea coworkingu. Sam pomysł przyszedł do nas z zachodu i w dużym skrócie polega na wspólnym wynajmowaniu przestrzeni biurowej przez różne podmioty. Każdy z przedsiębiorców niezależnie otrzymuje miejsce w systemie open space lub oddzielnych pokojach i każdy pracuje nad własnym projektem. Praktyka jednak pokazuje, że często udaje się stworzyć doskonałą nową jakość.
 
Jak to działa?
 
Każdy przedsiębiorca, który chce wynająć biuro serwisowane w ramach coworkingu, otrzymuje wydzieloną przestrzeń z biurkiem, krzesłem tak jak inni specjaliści z różnych branż. To gwarantuje na pewno możliwość i spokojnej pracy, i nowych pomysłów. Oprócz przestrzeni do pracy, Internetu i prądu zapewniony jest dostęp do pomieszczeń socjalnych oraz sali konferencyjnej czy drukarki sieciowej. Limity na te ostatnie ustalane są w umowie w ramach na przykład abonamentu. Wynajęcie takiego coworkingowego biura jest zdecydowanie tańsze niż własny lokal szczególnie w prestiżowych dzielnicach miasta. Poza tym pozwala nam na zawarcie nowych znajomości zawodowych z zupełnie innych branż, co czasem okazuje się pomocne i mocno wpływa na naszą karierę. Z drugiej strony nikt nie oczekuje relacji prywatnych tak jak ma to miejsce w normalnej firmie, gdzie pracownicy ze sobą współpracują. Taki czysty układ pomaga bardzo wiele rzeczy odpowiednio ustawić.
Z coworkingu najczęściej korzystają freelancerzy, osoby na własnej działalności i tak zwani wolni strzelcy pracujący na podstawie umów o dzieło lub zlecenie albo na kontaktach. To ci, którzy w dużej mierze mają możliwość pracy zdalnej, a niekoniecznie chcą czy mają warunki, by robić to w domu.