Jak rozliczać leasing samochodu w firmie?

Wynajem pracowników na najwyższym poziomie
12 października 2017
Jak przeprowadzić upadłość konsumencką krok po kroku
23 października 2017

Jednym z najbardziej atrakcyjnych dla przedsiębiorców sposobów na „zakup” samochodu lub innych środków trwałych jest leasing. Z praktyki wykorzystuje się go najczęściej do stworzenia floty aut lub zapewnienia firmie odpowiedniej ilości środków transportu. Sam leasing na samochód https://happymiles.pl/ jest coraz prostszy do wzięcia, nie wymaga tak wielu formalności jak na przykład kredyt. Umowa wymaga zapewnienia wkładu własnego,ale poza tym daje bardzo dużo różnych możliwości podczas rozliczeń.
Zalety leasingu
W przeciwieństwie do kredytu leasing dla nowych firm https://happymiles.pl/leasing-samochodu-dla-firmy/ charakteryzuje się bardzo dużą dostępnością i elastycznością. Szczególnie wtedy warto po niego sięgnąć, gdy nasza zdolność kredytowa dla banku jest wątpliwa lub jako początkujące przedsiębiorstwo nie jesteśmy wiarygodni, bo kredytodawcy boją się ryzyka. Poza tym dzięki takiej formie minimalizujemy lub wręcz unikamy konieczności posiadania wkładu własnego. Wszelkie formalności związane z leasingiem są również zdecydowanie prostsze i bardziej przyjazne, a opłaty stałe, bądź rozliczane na podstawie „kilometrówki” są w pewien sposób łatwe do oszacowania i zaplanowania.
Z podatkowego punktu wiedzenia
Każdy leasing generuje koszty uzyskania przychodu w postaci rat. Sama kwalifikacja jest uzależniona od aktualnych przepisów podatkowych oraz na przykład tego, czy firma podlega obowiązkowi badania sprawozdania finansowego. Wtedy istnieje możliwość kwalifikowania tej inwestycji w postaci leasingu. W pozostałych przypadkach wiele zależy od wprowadzenia leasingu do ksiąg rachunkowych. Prawidłowo wykonana czynność i zdefiniowanie na samym początku, czy mamy do czynienia z leasingiem operacyjnym czy finansowym otwiera dalsze możliwości rozliczeń.
Niezależnie od rodzaju księgowania leasing jest opłacalny dla małych i dużych firm, a szczególnie dla tych nowo powstających. Oprócz dużych korzyści przy wyborze tej formy „zakupu” samochodu mamy możliwości skorzystanie z wielu ulg i odpisów. Ciekawą alternatywą na rynku jest rozliczanie leasingu w systemie pay as you drive. Oznacza to tyle, że płacimy (poza pewną opłatą stałą) za ilość przejechanych miesięcznie kilometrów. To ciekawa opcja, ponieważ pozwala nam na kontrolowanie kosztów. Zamontowany moduł GPS umożliwia sprawne zarządzanie  flotą samochodów. Pozwala to nie tylko mieć wpływ na koszty, ale również w pewien sposób sprawować kontrolę nad pracownikami. Gdy zdecydujemy się na wykup auta po zakończeniu umowy leasingowej, cena będzie uzależniona od j