Na co zwrócić uwagę, wybierając lokatę bankową?

Sprawdź jak możesz zaoszczędzić na OC!
26 maja 2017
4biznes
„Czy roboty przejmą fabryki?”
12 czerwca 2017

Zdecydowałeś się założyć lokatę bankową? Masz zatem spory wybór. Zanim jednak przystąpisz do poszukiwania idealnej lokaty, sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.

Lokata bankowa – co musisz o niej wiedzieć?

Ponieważ lokata bankowa uchodzi za bezpieczny sposób pomnażania pieniędzy, to jest niezwykle popularna wśród klientów. To ma przełożenie na jej obecność w ofercie banków – co najmniej jedna propozycja znajduje się w każdym banku działającym na polskim rynku. Są jednak i takie banki, które w stałej ofercie mają co najmniej kilka lokat.

Zanim podpiszesz umowę z bankiem, musisz wiedzieć, że banki działające na polskim rynku mają standardową ofertę i propozycje w ramach bankowości prywatnej. Drugie rozwiązanie jest dedykowane klientom zamożnym. Jeżeli należysz do takich lub posiadasz oszczędności w wysokości np. 100 000 zł, to właśnie w bankach prowadzących sektor bankowości prywatnej powinieneś szukasz lokaty dla siebie.

Zanim założysz lokatę – na co zwrócić uwagę, zapoznając się z dostępnymi ofertami?

Jednym z banków, w którym znajdziesz wiele propozycji lokat bankowych, jest Lion’s Bank. Wykaz aktualnie proponowanych przez ten bank lokat jest dostępny pod adresem: https://www.lionsbank.pl/lokaty. Tam też znajduje się intuicyjna w obsłudze wyszukiwarka tych produktów. Określając:

  • kwotę lokaty,
  • okres trwania umowy zawartej z bankiem (w miesiącach),
  • sposób założenia lokaty (online lub w oddziale banku)

szybko otrzymasz informacje o lokatach spełniających twoje oczekiwania. Ale nie tylko powyższe parametry powinieneś wziąć pod uwagę, poszukując idealnej lokaty.

Wysokość oprocentowania – co banki oferują w tym zakresie?

Od wysokości oprocentowania zależy, ile na założonej lokacie bankowej zarobisz. Im wyższe oprocentowanie, tym lepiej. Musisz wiedzieć, że jego wysokość zależy od kilku czynników, np.:

  • Czy jesteś nowym, czy też stałym klientem banku – nowi klienci najczęściej mogą liczyć na lepszą pod względem oprocentowania lokat ofertę. W ten sposób bank zachęca ich do skorzystania ze swoich produktów.
  • Długości trwania umowy podpisanej z bankiem. Lokata Miracle (https://www.lionsbank.pl/lokata-miracle) to lokata dostępna w ofercie Lion’s Banku. Jako potencjalny klient, powinieneś wiedzieć, że możesz ją założyć na okres: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 12, 14, 24 lub 36 miesięcy. Wysokość oprocentowania jest uzależniona od tego, jak długo bank będzie dysponował twoimi środkami. Jeżeli zdecydujesz się na lokatę na okres 6, 8 lub 9 miesięcy, to oprocentowanie wyniesie 1,75% w skali roku. Gdy podpiszesz umowę z bankiem na okres 36 miesięcy, to bank podwyższy wysokość oprocentowania – będzie ono wynosić 2,70% w skali roku.
  • Korzystania z dodatkowych produktów. Czasem bank wyższe oprocentowanie proponuje klientom, którzy – poza lokatą – podpiszą również umowę o prowadzenie np. rachunku bankowego.

Jak widzisz, najwięcej możesz zarobić, korzystając np. z oferty banku, którego klientem jeszcze nie jesteś.

Dodatkowe produkty – czy warto z nich korzystać?

W ofercie banków znajdziesz lokaty dostępne wyłącznie dla klientów, którzy skorzystają z dodatkowych produktów. Przykładem może być Lokata Fortune (więcej: https://www.lionsbank.pl/lokata-fortune) – jest ona dostępna z rachunkiem bankowym. Czy takie rozwiązanie się opłaca? Okazuje się, że na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi – konieczne jest sprawdzenie oferty banku. Jeżeli za prowadzenie rachunku, wydanie karty płatniczej czy przelewy nie będziesz musiał płacić, to nie ma przeszkód, abyś nie skorzystał z takiej propozycji.