Jak założyć sklep internetowy?

Wypadki w pracy
Dane GUS: bezpieczeństwo pracy w Polsce bez zmian, ale koszty ponoszone przez pracodawców rosną
22 marca 2017
Coraz więcej kobiet stawia na swój biznes
23 marca 2017

Prowadzenie biznesu e-commerce może stanowić atrakcyjne źródło dochodu, a brak barier terytorialnych przedstawia przed uczestnikami rynku wielkie możliwości. Odniesienie sukcesu w tej dziedzinie jest jednak zdeterminowane wieloma czynnikami.

Poniższy artykuł opisuje część z nich, dostarczając informacji osobom rozważającym założenie sklepu internetowego. Do pierwszych decyzji należeć będzie m.in. wybór platformy, będącej podstawą jego funkcjonowania, zapewnienie odpowiedniego zaplecza serwerowego oraz odnalezienie swojej niszy rynkowej.

Ważne aspekty funkcjonowania sklepu internetowego

Jedną z kluczowych spraw, które należy wziąć pod uwagę zakładając sklep internetowy, jest bezpieczeństwo systemu. Dane użytkowników i przedsiębiorstwa powinny znajdować się pod szczególną ochroną, co jest możliwe np. dzięki Magento. Platforma ta wyprzedza znacznie konkurencję pod względem spełniania standardów bezpieczeństwa. W czasach, kiedy często można usłyszeć wiadomości na temat ataków hakerskich na witryny banków, urzędów czy innych instytucji, jest to szczególnie ważne.

Aby wytworzyć pozytywny obraz swojego sklepu w oczach klientów, należy zadbać również o profesjonalny serwis. Entuzjastycznie nastawieni pracownicy, będący stale do dyspozycji składających zamówienie, są twarzą firmy i potrafią zatrzymać niejednego klienta. Z drugiej strony – opryskliwi obsługujący potrafią zniechęcić nawet najbardziej zdeterminowanego nabywcę i skłonić go do skorzystania z usług konkurencji.

Co widać, a czego nie widać w sklepie internetowym?

Sklep internetowy powinien od pierwszych dni swojego istnienia być starannie prowadzony pod kątem optymalizacji SEO. Dobre pozycje w wyszukiwarkach pozwolą większej liczbie użytkowników dotrzeć do witryny sklepu i zwiększą ruch na niej. Sklepy Magento doskonale radzą sobie z „obsłużeniem” wielu użytkowników.

Można powiedzieć, że nie posiadają one jakichkolwiek limitów w kwestii ilości artykułów w ofercie sklepu czy liczby odwiedzających, co bywa problemem w konkurencyjnych systemach. W miarę poszerzania asortymentu, wolniejsze działanie skryptów byłoby niemiłą niespodzianką.

Właściwa optymalizacja kodu strony oraz dająca szerokie możliwości platforma, na bazie której sklep funkcjonuje, to rzeczy których przeciętny użytkownik raczej nie dostrzeże. Będą one jednak kluczowe dla właściciela przedsiębiorstwa, mającego ambitne plany na rozbudowę oferty oraz zdobywanie wysokich pozycji rynkowych. Inną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę jest posiadanie responsywnej strony www.

Obecne trendy korzystania z internetu wskazują na duży udział tabletów i smartfonów w odwiedzinach na poszczególnych witrynach. Serwis, który dostosowuje się do danego urządzenia, pozwala użytkownikowi na ten sam poziom wygody podczas przeglądania ofert, niezależnie od używanego aktualnie urządzenia.

Sklepy internetowe Magento potrafią dostosować się do tego typu standardów. Dawniej właściciele stron przygotowywali osobną wersję dla urządzeń mobilnych. Na dzień dzisiejszy wydaje się to rozwiązanie mało efektywne – konieczność dwukrotnego wprowadzania nowych artykułów, zmian cen i opisów itp., zwiększa ryzyko pomyłki oraz zabiera więcej czasu. Posiadanie strony responsywnej pozwala uniknąć tych kłopotów.

Jak wykorzystać moduły Magento?

Opisywana platforma pozwala na zainstalowanie szeregu wtyczek, stwarzających nowe możliwości. Dzięki nim można np. znacznie ułatwić współpracę z firmą kurierską. Szybkie i zautomatyzowane drukowanie potrzebnych dokumentów minimalizuje możliwość pomyłki oraz zapewnia sporą oszczędność czasu. Istnieją również moduły, które pozwalają użytkownikom logować się przez portale społecznościowe. Przy obecnej ich popularności, jest to duże udogodnienie.

Inna z cennych możliwości to integrowanie swojego sklepu z serwisami aukcyjnymi i porównywarkami ofert. Wielu użytkowników korzysta z nich, warto więc również tam zaznaczyć swoją obecność i stanąć do „wyścigu” z konkurencją. Wtyczki, dające możliwość komunikacji SMS z klientami to także warte uwagi narzędzie. Regularne informowanie o statusie zamówienia to rzecz, którą wielu kupujących doceni i chętnie skorzysta z oferty po raz kolejny.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Aurora Creation