Pomysł na biznes: świadczymy usługi biurowe

#Sales Academy – kampania firmy InStream
8 sierpnia 2016
Co druga aplikacja jest nielegalna
12 sierpnia 2016

Nie masz pomysłu na własny biznes, ale jesteś pewien, że praca pod czyimś nadzorem nie jest Ci pisana? Być może zainspiruje Cię nasza propozycja. Jeśli potrafisz obsługiwać różne urządzenia biurowe, typu: drukarka, ksero, bindownica itd., to może warto pomyśleć o świadczeniu drobnych usług biurowych…

 
Tekst Krystyna Paszkowska
 
Oczywiście żeby świadczyć tego rodzaju usługi potrzebny jest lokal. Jeżeli dysponujemy własnym i to jeszcze w miejscu, gdzie przewija się dużo ludzi, to tylko można się cieszyć. W przyszłości odejdą nam comiesięczne koszty wynajmu pomieszczeń. W innym razie musimy wkalkulować w nasz biznes opłaty z tytułu wynajmu.
 

Lokalizacja punktu

 
Zanim jednak wybierzemy lokalizację dla naszej firmy, warto rozejrzeć się po okolicy. Jeżeli w pobliżu jest już kilka punktów z podobną paletą usług, to lepiej rozejrzeć się za inną lokalizacją. Drugim rozwiązaniem jest otwarcie i tak swojego punktu w takim miejscu, ale stworzenie oferty bogatszej od „sąsiadów”. Oprócz usług ksero, wydruków komputerowych, laminowania dokumentów, wykonywania nadruków na koszulkach, czy czapeczkach, albo realizacja wydruków wielko formatowych możemy również oferować druki akcydensowe, z których korzysta nawet najmniejsza firma. Wszystko zależy od Państwa inicjatywy, pomysłowości.
 

Niezbędne koszty na rozruch

 
Na pewno potrzebna jest dobra drukarka. To koszt średnio od ok. 500 zł do nawet 1500 zł. Jeżeli jednak mamy trochę rozeznania, to można też dobry sprzęt dostać nawet za 400 zł. Przyda się też ksero. To również wydatek co najmniej kilkuset zł. Zamiast kupować oddzielnie drukarkę i ksero możemy zainwestować w urządzenie wielofunkcyjne, dzięki któremu możemy oferować usługi ksero, wydruki komputerowe oraz kopiowanie dokumentów. Tego typu urządzenie to koszt kilku tysięcy zł. Laminator, czy też bindownica to kolejny wydatek rzędu kilkuset złotych każde. Na pewno musimy zainwestować również w wyposażenie punktu, czyli zakupić ladę, gabloty, czy regały. Na „dzień dobry” potrzebne jest od 25-50 tys. zł. Wszystko zależy od tego w jaki sprzęt zainwestujemy, jak szeroką ofertę chcemy przygotować dla naszych klientów.
 

Promocja

 
Planując własną działalność trzeba pamiętać o wcześniejszej promocji naszych usług. Warto pomyśleć o logo firmy oraz choćby ulotce reklamowej, w której zawieramy nasze atuty. Ważne jest też posiadanie własnej strony internetowej oraz konta np. na facebooku.
Dla tych, którzy nie mają wystarczających środków na start działalności – warto rozejrzeć się, czy można skorzystać z pieniędzy na własny biznes ze środków urzędu pracy. Czasem bywają też środki asygnowane na tego rodzaju działania z Unii, albo z rodzimych organizacji, fundacji. Jeżeli nie mamy tyle szczęścia, to zawsze gdzieś znajdziemy korzystnie oprocentowany kredyt.
Tak zaopatrzeni możemy ruszać na podbój rynku. W zależności od nakładów pracy, zaangażowania możemy uzyskać miesięcznie od kilku do nawet kilkunastu tys. zł. Początki jednak zawsze są skromniejsze. Najpierw trzeba wyrobić sobie dobrą markę wśród klientów. Powodzenia.