Hyundai IONIQ przełamuje stereotypy dotyczące hybryd

Wkrótce ODR. Szybkie i tanie pogotowie e-konsumenta
Wkrótce ODR. Szybkie i tanie pogotowie e-konsumenta
22 stycznia 2016
System RCP – przejdź kontrolę PIP bez obaw
4 lutego 2016

Hyundai zaprezentował model IONIQ – zaawansowany samochód kompaktowy z alternatywnym napędem. Model będzie oferowany z napędem całkowicie elektrycznym, jako hybryda z możliwością ładowania z gniazdka (PHEV) oraz jako hybryda spalinowo-elektryczna, która jako pierwsza pojawi się na rynku.

”Otwieramy nowy rozdział dla samochodów przyszłości, poprzez globalne wprowadzanie innowacji technicznych” – powiedział Moon-Sik Kwon, wiceprezes Centrum Badawczo-Rozwojowego Hyundai Motor. ”IONIQ został zaprojektowany przy pełnym wykorzystaniu naszych możliwości technologicznych. Hybryda, osiągająca najwyższą wydajność w swojej klasie, jest ekonomiczna i pozostaje wierna idei prawdziwego samochodu, dającego satysfakcję z jazdy dzięki nowoczesnemu wyglądowi i dynamicznym osiągom.”
IONIQ Hybrid jest odpowiedzią na szybko zmieniający się styl życia naszych klientów, którzy szukają czegoś wyróżniającego się na tle innych pojazdów hybrydowych. Jest to jeden z najoszczędniejszych modeli w swojej klasie, zapewniający jednocześnie radość z jazdy, dzięki dynamice i atrakcyjnej stylistyce – nie zawsze dotychczas dostępnych w pojazdach hybrydowych.
Model IONIQ Hybrid napędza nowo opracowany, czterocylindrowy silnik 1.6 GDI Kappa oraz silnik elektryczny o mocy 32 kW (43,5 KM) zasilany zaawansowanymi akumulatorami litowo-jonowymi. Ten podwójny zespół napędowy zapewnia łączną moc maksymalną 103,6 kW (141 KM) oraz maksymalny moment obrotowy 27 kGm (265 Nm). Nowa, dwusprzęgłowa automatyczna skrzynia biegów o sześciu przełożeniach (6DCT) działa wyjątkowo szybko i płynnie, zapewniając dynamiczną i oszczędną jazdę.
Przypominająca modele typu coupe sylwetka IONIQ jest opływowa, co w połączeniu z aktywnymi i pasywnymi rozwiązaniami zmniejszającymi opór powietrza, pozwoliło uzyskać znakomity współczynnik Cx = 0,24, będącym jednym z najlepszych na rynku.
IONIQ A Leap Forward for Hybrid Vehicles_exterior
Dopasowując się do stylu życia klientów, IONIQ oferuje wiele funkcji zwiększających komfort, wygodę i bezpieczeństwo, jak np. interfejsy Apple CarPlay i Android Auto. Wyświetlacz o przekątnej 7 cali nadaje desce rozdzielczej efektowny wygląd, a wysoka rozdzielczość gwarantuje przejrzystość cyfrowych wskaźników, również tych, przedstawiających parametry układu hybrydowego.
Oparta na nowej platformie konstrukcja IONIQ zapewnia odczucia z jazdy podobne do typowego samochodu kompaktowego. Charakterystyka prowadzenia, a także poziom hałasu i wibracji są świetnie skalibrowane, tak by połączyć satysfakcję z właściwości jezdnych z ciszą i komfortem podczas dłuższych podróży.
Na długiej liście zaawansowanych rozwiązań technicznych w modelu IONIQ są rozbudowane, bierne i czynne systemy bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. Systemy elektroniczne, takie jak autonomiczny system hamowania awaryjnego (AEB), aktywny asystent utrzymywania pasa ruchu (LKAS), system ostrzegania o niezamierzonym opuszczeniu pasa ruchu (LDWS) oraz system wykrywania martwego pola (BSD) z ostrzeganiem przed pojazdami nadjeżdżającymi z tyłu (RCTA) pomagają uniknąć kolizji na drodze. Siedem poduszek bezpieczeństwa – w tym kolanowa poduszka kierowcy, a także wzmocnienia strukturalne nadwozia, osiągnięte dzięki zastosowaniu w 53% elementów nadwozia zaawansowanej stali o wysokiej wytrzymałości, zapewniają doskonałą sztywność, komfort prowadzenia i wysoki poziom bezpieczeństwa.
Nazwa nowego modelu kojarzy się z zasadą jego działania. Jony (Ion) są naładowanymi elektrycznie atomami, co jest nawiązaniem do inteligentnego napędu elektrycznego. Brzmienie nazwy kojarzy się z angielskim słowem unique (niezwykły, niepowtarzalny), co wskazuje na wyjątkową pozycję tego modelu w gamie Hyundai, zaangażowanie firmy w ochronę środowiska i wzbogacenie oferty dla klientów. Występująca w nazwie litera Q jest wyróżniona w logo, co ma podkreślać świeżość i atrakcyjność tego zaawansowanego technicznie modelu.
Elegancja nadwozia nierozerwalnie wiąże się ze efektywnością aerodynamiczną, co podkreślają miękko poprowadzone linie. Ukształtowanie paneli zewnętrznych sprzyja obniżeniu oporu powietrza, co w połączeniu z wieloma innymi rozwiązaniami pozwala na osiągnięcie jednego z najlepszych w klasie współczynnika Cx o wartości zaledwie 0,24.
Do osiągnięcia pożądanej przez Hyundai Motor synergii stylu eko z najnowocześniejszą technologią – oprócz optymalnych kształtów nadwozia, przyczyniają się również inne rozwiązania stylistyczne, jak np. dopracowany kształt reflektorów oraz charakterystyczny dla modeli Hyundai, sześciokątny kształt grilla. Kontrastowe kolory dolnych elementów zderzaka są uzupełnieniem dziewięciu dostępnych kolorów nadwozia, które z kolei można połączyć z trzema opcjami wykończenia wnętrza. Atrapa chłodnicy z reflektorami ksenonowymi i umieszczonymi poniżej światłami LED w kształcie litery C nadają ciekawy wygląd przodowi samochodu, zaś koła o średnicy 15-17 cali odróżniają wersję hybrydową od elektrycznej i hybrydowej typu plug-in.
Wnętrze
Podobnie jak nadwozie, również wnętrze IONIQ-a odzwierciedla futurystyczny charakter modelu i uwypukla ekologiczno-hybrydowe korzenie auta.
„Wygładzone”, eleganckie i wolne od zbędnych ozdobników wnętrze IONIQ daje poczucie ciepła, jednocześnie zachwycając optymalnym wykorzystaniem przestrzeni i uporządkowanym, logicznym układem elementów sterujących. Zastosowanie ekologicznych materiałów nadaje mu prostą i czystą formę sprawiając, że już na pierwszy rzut oka uznamy je za obszerne, eleganckie, jasne i świetnie rozplanowane.
IONIQ A Leap Forward for Hybrid Vehicles_interior
Zespoły napędowe – wydajne i czyste
Zaprojektowany, aby walczyć o tytuł najbardziej oszczędnego pojazdu hybrydowego, w którym nie zrezygnowano z satysfakcji z jazdy, IONIQ Hybrid jest wyposażony w nowy, czterocylindrowy silnik 1.6 GDI Kappa. Silnik 1.6 GDI dysponuje mocą maksymalną 77 kW (105 KM) przy 5700 obr./min i maksymalnym momentem obrotowym 15,0 kGm (147 Nm) przy 4000 obr./min. Współpracuje on z nową, dwusprzęgłową skrzynią biegów o sześciu przełożeniach (6DCT) oraz silnikiem elektrycznym o mocy 32 kW (43,5 KM), dzięki czemu cały układ napędowy osiąga moc maksymalną 103,6 kW (141 KM) przy 5700 obr./min oraz moment obrotowy 27,0 kGm (265 Nm) na pierwszym biegu oraz 24,0 kGm (235 Nm) na wyższych przełożeniach.
Dwusprzęgłowa skrzynia biegów o sześciu przełożeniach
Modele IONIQ Hybrid i Plug-in Hybrid są wyposażone w automatyczną, dwusprzęgłową skrzynię biegów o sześciu przełożeniach (6DCT), która charakteryzuje się najlepszą w klasie efektywnością dzięki zastosowaniu łożysk o niskim tarciu i oleju przekładniowego o niskiej lepkości.
Wykorzystując najnowszej generacji technologie przeniesienia napędu, IONIQ wyróżnia się połączeniem dobrych osiągów z niskim zużyciem paliwa, co zawdzięcza optymalnie dobranym zakresom przełożeń oraz płynnej i szybkiej zmianie biegów.
W odróżnieniu od innych samochodów hybrydowych, w których kierowcom często przeszkadza ”gumowaty” układ przeniesienia napędu, IONIQ daje możliwość uwolnienia pełnego potencjału połączonego napędu spalinowo-elektrycznego dzięki skrzyni 6DCT.
Aby jeszcze bardziej zwiększyć oszczędność paliwa i zmienić charakterystykę jazdy na bardziej dynamiczną, kierowca może wybrać tryb SPORT lub ECO. W trybie SPORT biegi są zmieniane później, przez co można skuteczniej wykorzystywać łączną moc silnika spalinowego i elektrycznego. W trybie ECO skrzynia 6DCT dąży do obniżenia zużycia paliwa, zmieniając biegi przy niższych obrotach.
Nieduży, ale mocny silnik elektryczny
Silnikowi spalinowemu 1.6 GDI towarzyszy silnik elektryczny o mocy 32 kW (43,5 KM), który przekazuje też dodatkowy moment obrotowy o maksymalnej wartości 17,3 kGm (170 Nm). IONIQ Hybrid może być napędzany samym silnikiem elektrycznym do prędkości 120 km/h, co obniża zużycie paliwa i emisję CO2.
Silnik jest synchroniczny, z magnesem stałym, specjalnie zaprojektowany pod kątem najwyższej wydajności. Aby to osiągnąć, został on zoptymalizowany przez zmniejszenie grubości kluczowych komponentów (blacha stalowa) o prawie 10% i zastosowanie drutu miedzianego o przekroju prostokątnym, co pozwala zmniejszyć straty na rdzeniu i zwojach miedzianych.
Polimerowe akumulatory litowo-jonowe
Inżynierowie Hyundaia zdecydowali, że IONIQ Hybrid otrzyma zestaw polimerowych akumulatorów litowo-jonowych, zamiast konwencjonalnych akumulatorów niklowo-wodorowych. Charakteryzują się one znacznie mniejszym efektem pamięci, doskonałą skutecznością ładowania/rozładowywania i wysoką mocą maksymalną. Wzięto również pod uwagę niewielkie rozmiary zestawu akumulatorów, które bez trudu mieszczą się pod tylnymi siedzeniami, nie zmniejszając funkcjonalności kabiny i przestrzeni bagażowej.
Wszystkie elementy składowe hybrydowego układu napędowego mają niewielkie rozmiary i są bardzo wydajne. Wzrost masy całego pojazdu w wyniku zastosowania technologii hybrydowej jest więc bardzo mały, w przeciwieństwie do znaczącego wzrostu efektywności napędu.
Zaawansowana inżynieria i technologia – to wyróżnia IONIQ
Konstruktorzy skupili się nie tylko na uzyskaniu maksymalnej efektywności układu napędowego, lecz również na stworzeniu samochodu, który będzie wzorcem stylu, komfortu i wygody obsługi systemów informacyjno-rozrywkowych.
Elegancka, przypominająca coupe sylwetka o płynnych liniach sprawia, że powietrze bez oporów i zawirowań opływa nadwozie samochodu. Również takie elementy, jak: jak osłony przednich kół, tylny spojler i dyfuzor, listwy boczne, osłona podwozia i specjalne obręcze wpływają na zwiększenie wydajności samochodu, który ma być najbardziej oszczędnym modelem hybrydowym na świecie.

Komfort i wygoda

Aby umożliwić uzyskanie przyjemnej i komfortowej atmosfery w kabinie bez zużywania dużej ilości energii, układ klimatyzacji można przełączyć w tryb efektywnego działania. Dzięki maksymalnemu wykorzystaniu wewnętrznego powietrza do chłodzenia lub ogrzewania można zminimalizować straty i uzyskać wyższą sprawność ogólną całego układu. Klimatyzację dwustrefową można ustawić w trybie „tylko kierowca”, obniżając obciążenie układu chłodzenia lub ogrzewania w celu zapewnienia maksymalnej efektywności.
Inną kluczową cechą charakterystyczną dla modelu IONIQ jest szerokie wykorzystanie materiałów ekologicznych i pochodzących z recyklingu. Na przykład, wewnętrzne panele drzwi są wykonane z tworzyw sztucznych z recyklingu połączonych ze sproszkowanym drewnem i pyłem wulkanicznym. Przy zachowaniu jakości, wyglądu i właściwości tłumienia hałasu obniżono ich masę o 20% w porównaniu z tradycyjnymi wykładzinami.
Wrażenie miękkości i naturalności uzyskano przez mniejsze wykorzystanie produktów ropopochodnych. Świadomość ekologiczna jest również widoczna w innych obszarach konstrukcji samochodu. Surowce pozyskiwane z trzciny cukrowej są częściowo stosowane w podsufitce i dywanikach, przyczyniając się do poprawy jakości powietrza wewnątrz samochodu i możliwości recyklingu po zakończeniu eksploatacji pojazdu. Ekologiczne farby zawierające składniki pochodzące z oleju sojowego pozwalają uzyskać metaliczny połysk niektórych lakierowanych elementów.
ECO-DAS
Konfiguracja ECO-DAS (system wspomagania ekologicznej jazdy) umożliwia optymalne wykorzystanie wyjątkowych technologii do zapewnienia maksymalnej sprawności. ECO-DAS analizuje trasę wyznaczoną przez system nawigacyjny i bieżące poziomy natężenia ruchu. System stosuje najbardziej skuteczny schemat ładowania akumulatorów lub dodatkowego wspomagania silnikiem elektrycznym zależnie od przewidywanych warunków jazdy.
Zaawansowany system zachęca kierowcę do efektywnego ”żeglowania”, informując o zmianach w ograniczeniach prędkości i warunkach drogowych, co pozwala na pokonanie określonej odległości w identycznym czasie bez potrzeby gwałtownego przyspieszania i hamowania. Wykorzystanie kluczowych technologii i procesów inteligentnej jazdy maksymalnie obniża zużycie paliwa, jednocześnie optymalizując pojemność akumulatorów i wydłużając zasięg jazdy na silniku elektrycznym po naładowaniu.
Systemy multimedialne
Aby sprostać zróżnicowanym potrzebom klientów, IONIQ udostępnia najwyższej klasy systemy informacyjno-rozrywkowe i wszechstronne opcje połączeń. IONIQ jest wyposażony w 7-calowy wyświetlacz informacyjny nowej generacji o wysokiej rozdzielczości. Rozdzielczość 1280 x 720 pozwala na wyświetlanie wszystkich rodzajów wskaźników (prędkościomierz, ECO, stan ładowania, poziom paliwa itp.), w tym wielu informacji o działaniu i stanie układu hybrydowego. Zależnie od wybranego trybu jazdy zmienia się kolor podświetlenia i zestaw wskaźników tak, by zawsze prezentować najważniejsze i najpotrzebniejsze informacje oraz podkreślać atmosferę sportowego lub bardziej spokojnego stylu jazdy.
IONIQ sprosta oczekiwaniom kierowców, którzy chcą połączyć swój smartfon z systemem multimedialnym samochodu, udostępniając interfejsy Apple CarPlay i Android Auto. Obydwa rozwiązania umożliwiają użytkownikom podłączenie urządzenia i sterowanie muzyką, funkcjami telefonu i nawigacją na wyświetlaczu samochodu. To wygodne rozwiązanie pozwala kierowcy i pasażerom utrzymywać łączność ze światem bez odwracania uwagi od drogi. IONIQ jest wyposażony w bezprzewodowy panel ładowania indukcyjnego (standard w wersji Qi), dzięki czemu telefony użytkowników będę zawsze naładowane. A to tylko jedna z zaawansowanych funkcji dostępnych w samochodzie.
Obniżenie masy
Jedną z najważniejszych kwestii pojawiających się w fazie projektowania IONIQ-a była, redukcja masy bez konieczności szukania kompromisu w aspekcie właściwości jezdnych i komfortu. Maska silnika i pokrywa bagażnika są wykonane z aluminium, co zmniejsza masę samochodu o 12,4 kg w porównaniu z takimi samymi elementami ze stali i nie powoduje pogorszenia własności wibroakustycznych. Strategia obniżania masy objęła również mniej oczywiste obszary, takie jak osłona przestrzeni bagażowej. Dzięki wykorzystaniu lekkich komponentów i przemyślanej konstrukcji jest ona o około 25% lżejsza niż w konwencjonalnych samochodach Hyundai.

Wrażenia z jazdy – sprawność poruszania się bez kompromisów

Wrażenia z jazdy modelem IONIQ Hybrid są lepsze niż w jakimkolwiek samochodzie hybrydowym tej klasy, a to dzięki zespołowi napędowemu specjalnie dopasowanemu do tego modelu. Charakterystyka prowadzenia, a także poziom hałasu i wibracji są świetnie skalibrowane, tak by zapewnić najwyższą przyjemność z jazdy oraz skuteczne wyciszenie odgłosów pracy silnika. Wygłuszające panele w podłodze, a także ulepszone wypełnienia słupków A i B, grubsze szyby boczne oraz powłoka przedniej szyby tłumiąca hałas dodatkowo przyczyniają się do cichej i komfortowej jazdy.
Sportowo zestrojona, dwusprzęgłowa skrzynia biegów o sześciu przełożeniach zapewnia frajdę i zadowolenie z prowadzenia. Skrzynia daje możliwość zmiany trybu ECO na tryb SPORT, w którym biegi są zmieniane przy wyższych obrotach, a samochód dynamicznie rozwija moc.
Zastosowanie wielowahaczowego zawieszenia tylnego z podwójnym wahaczem dolnym poprawia komfort jazdy, a proporcjonalnie duży udział aluminium w elementach przedniego i tylnego zawieszenia pozwala obniżyć masę o około 10 kg w porównaniu z konwencjonalną konstrukcją. Każdy z przednich wahaczy waży o 2,3 kg mniej, co razem daje 4,6 kg, natomiast tylne zawieszenie waży o 7,14 kg mniej (po 3,57 kg z każdej strony).
Optymalnie skalibrowany układ hamulcowy w maksymalnym stopniu angażuje hybrydowe systemy odzyskiwania energii hamowania, które pomagają utrzymać prawidłowy stan naładowania (SOC) w każdych warunkach. Regeneracyjny układ hamulcowy, wykorzystujący system odzyskiwania energii trzeciej generacji, wyróżnia się niższym poziomem hałasu. Zintegrowane moduły wspomagania hamowania (iBAU) i wytwarzania ciśnienia (PSU) również pracują ciszej niż konkurencyjne rozwiązania. Przede wszystkim jednak systemy te charakteryzują się skutecznym odzyskiwaniem energii.
W samochodzie zastosowano opony o niskich oporach toczenia, które obniżają zużycie paliwa. Zamontowane na dużych 17-calowych obręczach nowoczesne opony z gumy krzemionkowej gwarantują też lepsze właściwości jezdne.

Komfort – najwyższy komfort, wzorcowa wygoda

IONIQ zapewnia wysoki poziom komfortu kierowcy i pasażerów dzięki udogodnieniom nie zawsze dostępnym w innych samochodach hybrydowych.
Komponenty układu hybrydowego są rozmieszczone tak, by nie ograniczać przestrzeni, wszechstronności i użyteczności kabiny. IONIQ wyróżnia się największą przestrzenią bagażową w swojej klasie dzięki umieszczeniu zespołu akumulatorów pod tylnymi siedzeniami. Ponadto oparcia tylnych siedzeń można złożyć na płasko, powiększając przestrzeń ładunkową do 750 litrów, co umożliwia przewożenie przedmiotów o dużych gabarytach i zapewnia wszechstronność codziennego użytkowania.
Przestronność kabiny gwarantuje pasażerom zarówno przednich, jak i tylnych siedzeń dużo miejsca na nogi oraz na wysokości głowy i ramion. Fotel kierowcy z pamięcią położenia oraz podgrzewanie przednich i tylnych siedzeń zachęcają do długich podróży w luksusowych warunkach.
Bezpieczeństwo – innowacyjne systemy bezpieczeństwa czynnego i biernego
Dzięki przemyślanej konstrukcji, specjalnie dobranym materiałom oraz zaawansowanym metodom produkcji nadwozie modelu IONIQ, które zbudowano w 53% ze stali o wysokiej wytrzymałości, jest wyjątkowo lekkie, a zarazem sztywne. Przekłada się to na pewne prowadzenie i wysoki poziom bezpieczeństwa, dzięki skuteczności pochłaniania energii zderzenia i odporności na odkształcenia, gwarantujące ochronę pasażerów w razie wypadku.
Uzupełnieniem długiej listy zaawansowanych rozwiązań technicznych są rozbudowane, bierne i czynne systemy bezpieczeństwa, które nie są oczywistym standardem w tej klasie samochodów i wyróżniają model IONIQ na tle innych modeli hybrydowych.
Bogaty zestaw systemów aktywnego bezpieczeństwa obejmuje między innymi: system wykrywania martwego pola (BSD), któremu towarzyszy asystent zmiany pasa ruchu (LCA) oraz system ostrzegający kierowcę o ruchu poprzecznym (RCTA), informujący o pojazdach, przechodniach i innych obiektach, które stwarzają zagrożenie kolizji dla samochodu w ruchu.
Szczególnie podczas jazdy autostradą przydadzą się: system ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu (LDWS) oraz aktywny asystent utrzymywania pasa ruchu (LKAS). Ostrzegają one przed niebezpiecznymi manewrami, analizując położenie i tor jazdy samochodu w odniesieniu do pasów na jezdni. LWDS emituje ostrzeżenie dźwiękowe przed niezamierzonym przekroczeniem linii rozdzielającej pasy ruchu, zaś LKAS ostrzega kierowcę dźwiękowo i wizualnie, a w razie potrzeby koryguje tor jazdy i pomaga wyjść z niebezpiecznej sytuacji.
Samochód jest również wyposażony w autonomiczny system hamowania awaryjnego (AEB), czyli zaawansowaną funkcję ostrzegania kierowcy o konieczności nagłego hamowania. W sytuacji zagrożenia system może również hamować automatycznie. Wykorzystujący radar przedni i kamery system AEB działa w trzech fazach. Najpierw ostrzega kierowcę wizualnie i dźwiękowo, a następnie pomaga skutecznie dozować siłę hamowania zależnie od poziomu zagrożenia i maksymalnie ją zwiększając tuż przed kolizją. W przypadku wykrycia pojazdu lub pieszego przed samochodem podczas jazdy z prędkością powyżej 10 km/h system uaktywnia się i stara się zminimalizować skutki kolizji, jeśli jest ona nieunikniona.
Wykorzystujący przednie czujniki radarowe zaawansowany system regulacji prędkości jazdy (inteligentny tempomat) umożliwia automatyczne utrzymywanie ustawionej prędkości i odległości od poprzedzającego pojazdu bez potrzeby naciskania pedału przyspieszenia lub hamulca. System automatycznie wyłącza się, jeśli prędkość spadnie poniżej 10 km/h.
IONIQ został wyposażony w siedem poduszek bezpieczeństwa, chroniących kierowcę i pasażerów przed skutkami zderzenia. Wytrzymałość i sztywność samochodu podczas zderzenia zapewnia przemyślana konstrukcja nadwozia oraz tylny zderzak wzmocniony włóknami syntetycznymi.
źródło:Hyundai Polska