Wkrótce ODR. Szybkie i tanie pogotowie e-konsumenta

Najbardziej opłacalne biznesy franczyzowe
Najbardziej opłacalne biznesy franczyzowe
22 stycznia 2016
Hyundai IONIQ przełamuje stereotypy dotyczące hybryd
1 lutego 2016

Unia Europejska wprowadza nowe udogodnienia dla klientów dokonujących zakupów w Internecie. Zgodnie z zapowiedziami unijnych urzędników, 15 lutego ruszy ODR (Online Dispute Resolution) czyli platforma internetowa do pozasądowego rozstrzygania sporów konsumenckich.

Jak zwykle w tego typu przedsięwzięciach, informacje zamieszczane na tej interaktywnej stronie będą dostępne we wszystkich językach wspólnoty. Dostęp do platformy ODR oczywiście będzie bezpłatny. Rozwiązanie dotyczy umów sprzedaży lub umów o świadczenie usług zawieranych pomiędzy konsumentami mieszkańcami UE a przedsiębiorcami działającymi na terenie wspólnoty.

Sposób na internetowych potentatów

Dotychczas istnieje jedynie strona testowa w języku anielskim – http://ec.europa.eu/consumers/odr/ Docelowo ODR pozwoli zgromadzić wszystkie krajowe podmioty oferujące usługi ADR w jednym punkcie dostępu. Platforma ma mieć postać przyjaznej dla użytkownika, interaktywnej strony www. Internetowi sprzedawcy będą zamieszczać link do niej na swoich stronach internetowych i informować o niej konsumentów.
Całe zamieszanie za sprawą rozporządzenia unijnego nakazującego sklepom internetowym od 9 stycznia br. informowanie o możliwości rozwiązywania sporów drogą elektroniczną właśnie za pośrednictwem systemu ODR. Trudno się temu dziwić. W dzisiejszych czasach ilość wadliwego towaru lub mówiąc wprost bubli jest zatrważająca. Niekiedy do publicznej wiadomości trafiają nawet informacje o celowym wprowadzaniu wad do produktów przez producentów. Jeden z dokumentów filmowych mówił np. o celowym starzeniu produktów… Nowe rozwiązania w szczególności będą dotyczyć relacji klient – sprzedawcy takich potentatów jak Ebay, Allegro czy Amazon.
W tej sytuacji rozwiązanie transgraniczne, o którym mowa jest dla konsumenta zbawienne.

Po prostu, tanio i szybko

„Nowa legislacja ustanawia ponadto wspólne ramy dla ADR – dyrektywa dotycząca alternatywnego rozwiązywania sporów (inny w państwach członkowskich UE poprzez wyznaczenie wspólnych minimalnych zasad dotyczących jakości w celu zapewnienia, że wszystkie podmioty ADR są bezstronne, przejrzyste i efektywne.” – czytamy na stronie europarlamentarzystki Róży Thun, przewodniczącej grupy roboczej ds. jednolitego rynku cyfrowego.
Strona informuje, że system ADR zostanie uzupełniony wspomnianym już mechanizmem ODR. Zgodnie z generalną zasadą, wyniki procedury ADR powinny być dostępne w ciągu najdłużej trzech miesięcy od dnia, w którym podmiot ADR otrzymał skargę. Metody ADR i ODR są zwykle tanie, proste i szybkie – ich stosowanie pozwala konsumentom i sprzedawcom uniknąć kosztów i procedur postępowania sądowego.
Państwa członkowskie będą miały dwa lata na włączenie nowych przepisów do krajowego prawodawstwa.
[dropshadowbox align=”none” effect=”lifted-both” width=”430px” height=”” background_color=”#ffffff” border_width=”1″ border_color=”#dddddd” ]Jak korzystać z platformy ODR?
Aby złożyć skargę wystarczy wypełnić krótki elektroniczny formularz. W razie jakichkolwiek problemów do dyspozycji konsumenta będą tzw. doradcy ODR. Procedura po złożeniu skargi przez konsumenta:
1. Zgłoszenie trafia do przedsiębiorcy, który jest proszony o wybór, w ciągu 10 dni mechanizmu ADR z listy zaproponowanych przez platformę
2. Konsument jest proszony o zgodę na propozycję przedsiębiorcy w ciągu 10 dni
3. Sprawa trafia do mechanizmu ADR, który ma max. 90 dni na rozwiązanie sporu „ADR i ODR oferują tanie i szybkie rozwiązania, w przeciwieństwie do postępowania sądowego, które często są kosztowne, czasochłonne i uciążliwe. To doskonała wiadomość dla 500 mln konsumentów w UE” Żródło: rozathun.pl
***Rozporządzenie wprowadzające od 9 stycznia obowiązek informowania konsumentów o rozstrzyganiu sporów drogą elektroniczną – link: Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 524/2013 z dnia 21 maja 2013 r. w sprawie internetowego systemu rozstrzygania sporów konsumenckich oraz zmiany rozporządzenia (WE) nr 2006/2004 i dyrektywy 2009/22/WE (rozporządzenie w sprawie ODR w sporach konsumenckich). ere.[/dropshadowbox]