Wyłudzają podatek VAT. Będą uszczelnienia…

Poseł Sejmu RP Kazimierz Smoliński
Gospodarka morska czeka na dobrą zmianę
22 października 2015
Zmiana dostawcy energii elektrycznej – warto?
27 października 2015

Minister finansów Mateusz Szczurek zapowiedział, że nie będzie wzrostu podatku VAT w 2016 r. Zmiana w stawkach przewidziana została na 2017 r. Wzrostu tego podatku w br. nie będzie m.in. z uwagi na spodziewane większe wpływy do budżetu państwa spowodowane wzrostem gospodarczym. Równocześnie ministerstwo zapowiada rozwiązania mające na celu zapobieganie wyłudzeniom podatku VAT

 
Po podniesieniu stawek VAT w 2011 r., podatek ten z poprawą koniunktury gospodarczej miał maleć. Tak się jednak nie stało. Pytanie zatem czy za zapowiadanymi zmianami nie kryją się podwyżki VAT ? Majstrowanie przy tym podatku bierze się m.in. z nieefektywnej kontroli jego poboru i zapobiegania oszustwom.

Szara strefa podatkowa

Uszczelnienie systemu poboru podatku VAT w dobie kampanii wyborczej jest szczególnie popularnym hasłem. Zapowiadają je dwie główne partie PiS i PO. Wydaje się jednak, że także w interesie przedsiębiorców, a nie tylko podatników i polityków, byłoby doprowadzenie do eliminacji niekorzystnych praktyk. Szara strefa podatkowa jest przecież tym, co niszczy handel detaliczny. Np. w branżach spożywczych, rybnych zdarzają się całe grupy handlujące z ominięciem przepisów podatkowych. Zresztą prawa pracy także. Oznacza to mniejszy wpływ z podatku VAT, jak i PIT czy na rzecz ZUS, ale też wypychanie z rynku uczciwych pracodawców stosujących etyczne zasady zatrudnienia.
 
Minister finansów chce wprowadzić kilka nowych rozwiązań, które mają ograniczyć wyłudzenia VAT. Chodzi m.in. o  ograniczenie płatności gotówkowych, eliminację rejestracji VAT na tzw. słupy, czy składanie deklaracji elektronicznych.
 
– To dobry punkt wyjścia do dalszej dyskusji nad najlepszymi sposobami ograniczenia oszustw podatkowych – uważa Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan.

Masowo wyłudzali na TAX FREE

Co jakiś czas media donoszą o bulwersujących wyłudzeniach. Przykład zuchwałych wyłudzeń VAT niedawno wykryto w Białej Podlaskiej.
Jakiś czas temu Izba Celna wspólnie z policjantami z referatu do walki z przestępczością gospodarczą, dokonała zatrzymania grupy oszustów wyłudzających VAT na dokumenty TAX FREE. Podatek był wyłudzany od kilku miesięcy. Do zatrzymania doszło w Białej Podlaskiej niedaleko renomowanego salonu meblowego. Przy samochodzie odnaleziono 19 fałszywych dokumentów TAX FREE, których przestępcy nie zdążyli jeszcze wykorzystać. KMP w Białej Podlaskiej wobec takiego odkrycia podjęła natychmiast działania kontrolne w kilku placówkach handlowych na terenie miasta. Wyniki kontroli dały sporo do myślenia. Służby kontrolne w dokumentacjach tych firm odnalazły ponad 144 sfałszowane dokumenty TAX FREE na podstawie, których przestępcy zdołali już wyłudzić podatek VAT w wysokości ok. 100 tys. zł.
To jednak tylko jedno z przestępstw tego typu, a sama skala problemu jest dużo większa.

VAT - do środka pion zmniejsz

Aparaty skarbowe niektórych państw dokonują cyklicznych badań szacunkowych luki podatkowej. Podobnych badań nie przeprowadzano dotychczas w Polsce. Szacuje się, że luka może wynieść w Polsce do 6,5 mld. zł, ale są widełki wskazujące na lukę nawet od 20 do 30 mld. zł rocznie. Fot. A. Mocny


– Nieefektywność organów państwa w ściganiu oszustów dotyka również zwykłych przedsiębiorców, którzy nieświadomie uwikłali się w transakcje z oszustami – stwierdza Zbigniew Maciąg z dep. Komunikacji Konfederacji Lewiatan. – Organy państwa stosują przeciwko takim nieświadomym podatnikom – uczestnikom nielegalnych transakcji – bardzo surowe środki, często doprowadzając ich przedsiębiorstwa do upadku. W rezultacie konsekwencje finansowe niewydolności aparatu państwowego w zwalczaniu oszustw przerzucane są na podatników. Biorąc pod uwagę ich ogromną skalę (gdzie luka VAT, w której największy udział mają oszustwa szacowana jest na ok. 50 mld zł.) niezbędne jest podjęcie działań, które w istotny sposób podniosą skuteczność zwalczania oszustw VAT.
Przy okazji walki o szczelność systemu i walkę z wyłudzeniami wspomnianego podatku oby „nie wylano dziecka z kąpielą”. Zbyt restrykcyjne prawo może utrudnić lub wręcz uniemożliwić funkcjonowanie niektórych przedsiębiorstw.
[dropshadowbox align=”none” effect=”lifted-both” width=”450px” height=”auto” background_color=”#ffffff” border_width=”1″ border_color=”#dddddd”]

Mechanizm oszustów z Białej Podlaskiej

Zaprzyjaźnieni sprzedawcy wystawiali fikcyjne faktury zakupu towaru o wartości średnio 5 tys. zł. Przejeżdżający granice Białorusin nie okazywał tego dokumentu polskiemu celnikowi celem potwierdzenia wywozu towaru. Nie mógł tego zrobić, towaru nie wiózł wcale albo jego znikomą ilość. Potwierdzenia wywozu dokonywane były na Białorusi przy użyciu fałszywych pieczęci Polskich Służb Celnych i imiennych pieczątek celników. Pieczątki podrobione były niekiedy nieudolnie gdyż zawierały błędy literowe. Gdy dokument wracał z powrotem do Białej Podlaskiej sprzedawcom, a nawet właścicielowi jednej z firm nie przeszkadzały te błędy w uzyskaniu zwrotu podatku VAT za sprzedaż nieistniejącego towaru.
Źródło: www.policja.pl
[/dropshadowbox]