Gospodarka morska przyszłością polskiej młodzieży

Genialny pomysł bez funduszy na marketing? To się nie uda!
7 października 2015
Mobilny piec
Mobilny piec opalany drewnem – pomysł na dochodową pizzerię bez ograniczeń lokalowych
12 października 2015

forum_gospodarki_morskiej_gdynia2015-10-09

Prezes Inter Marine Sławomir Kalicki w wypowiedzi dla portalu 4biznes.eu

Od 10 lat byłem liderem panelu gospodarki morskiej w ramach Międzynarodowego Forum Gospodarczego Gdynia. W tym roku pierwszy raz jest to Forum Gospodarki Morskiej Gdynia z całkowitą zmianą formuły, jakości, skali. Przedtem to był jeden panel, teraz to jest  Forum Gospodarki Morskiej z czterema panelami tematycznymi: porty morskie, logistyka morska, przemysły morskie i zarządzania statkami .To  branże  gospodarki morskiej powiązane ze sobą , ale to powiązanie jest czasem dosyć odległe. Dlatego też odbywają się  cztery oddzielne panele tematyczne, a liderami tych paneli tematycznych są liderzy stowarzyszeń pracodawców danej specjalności, którzy najlepiej się znają na tematach,które prezentują. Tu nie ma miejsca na jakieś górnolotne ogólne opinie, bo tu dyskutują profesjonaliści. Taka jest koncepcja tego forum.

 

Gospodarka morska forpocztą innowacyjności

 
Misją   Forum Gospodarki Morskiej jest to, żebyśmy   pokazali społeczeństwu, władzom, i lokalnym, i centralnym czym jest gospodarka morska. Jeżeli mówimy o tym, że trzeba teraz kreować innowacyjność to ona tu już się dzieje. Chcemy, żeby ktoś to zauważył, nie po to żeby nas chwalił, ale po to żeby powstała świadomość tego faktu wśród władz i społeczeństwa.Obecna reputacja gospodarki morskiej jest nie najlepsza. To efekt upadających wcześniej stoczni. Jeżeli jest taka powszechna opinia, to jak my możemy liczyć na młodych ludzi, żeby chcieli w tym kierunku się kształcić, a z kolei czym będzie przemysł, gospodarka morska bez nowych kadr – nie mamy szans na przyszłość.Stąd waga tej misji,Forum Gospodarki Morskiej ma pokazać, że to nie jest tak jak myślicie, to jest znacznie lepiej. Zdajemy sobie sprawę, że tu przekonujemy przekonanych,dlatego chcemy wyjść poza Trójmiasto. Jest pomysł żeby sesji wyjazdowych Forum w różne regiony Polski było więcej, może 2,3 w ciągu roku. Jestem osobiście bardzo zadowolony, że koledzy którzy są liderami paneli tematycznych do tego podchodzą z takim samym entuzjazmem jak ja i widzą sens tej misji, bo to jest ważna misja. To jest coś co my powinniśmy zrobić dla dobra ogółu.
 
My jako przedsiębiorcy chcemy pójść do młodego pokolenia
 
Gospodarka morska to jest przyszłość młodego pokolenia. Jest to prawdziwy biznes międzynarodowy, rynkowy. Tutaj konkurujemy na rynku światowym i albo będziemy innowacyjni,  bardziej wydajni, albo po prostu tę grę przegramy, a w wielu wypadkach wygrywamy. W przemyśle morskim jest wszystko. Są tu wymagania najbardziej ostre jeżeli chodzi o technologię, która musi być bardzo wnikliwie sprawdzona, żeby działać w trudnych warunkach i przez wiele lat. Statki pływają po całym świecie przez całe lata, w każdej strefie klimatycznej i w każdej pogodzie.
więcej o Forum http://www.forum.gdynia.pl/